obecnie
8° C
jutro
21° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    20 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    654 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1057 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    78 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    84 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    118 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    267 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Achillesy coraz mocniej dają o sobie znać?

20 lutego 2020 12:37, autor: Geno

Achillesy coraz mocniej dają o sobie znać? Dowiedz się co zrobić, aby lekki ból nie zmienił się w poważną kontuzję

Sport to zdrowie – nie sposób nie zgodzić się z tym sloganem, choć należałoby poczynić pewne zastrzeżenia. Wzmożony wysiłek fizyczny nie tylko podbudowuje kondycję i zmniejsza ryzyko wielu poważnych chorób, ale też niesie ze sobą mniej lub bardziej dolegliwe urazy. Niewątpliwie ścięgno Achillesa, łączące kość pięty z mięśniem łydki, należy do najbardziej narażonych na uszkodzenia części ludzkiego organizmu. Podpowiadamy jak prawidłowo postępować, kiedy pojawią się pierwsze bóle wokół Achillesów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, musisz chronić wrażliwe partie ciała

Nagłe ukłucie bólu tuż nad piętą podczas gwałtownej zmiany tempa biegu to jeden z gorszych sygnałów, jakie mogą otrzymać sportowcy od własnego organizmu. Zapalenie ścięgna Achillesa zwykle wynika z nadmiernego przeciążenia – objawia się ono m.in. obrzękiem oraz charakterystycznym uczuciem ciepła, rozchodzącego się wokół pięty i łydki. Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie doszło do naderwania lub całkowitego zerwania tej wyjątkowo wrażliwej struktury – wtedy dodatkowo pojawiają się opuchlizna oraz sinienie. W takim przypadku jedynym ratunkiem będzie natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

Czy to znaczy, że w razie bólu Achillesów należy całkowicie zrezygnować ze sportu na dłuższy czas? Niekoniecznie – choć tutaj wiele kwestii rozstrzyga się przez indywidualne uwarunkowania, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Czasami wystarczy założyć stosowny stabilizator na kostkę i rzetelna rozgrzewka przed biegiem. Zredukować obciążenie można również poprzez treningi na innym podłożu (np. na leśnej ścieżce zamiast asfalcie) oraz prawidłowe stawianie stopy podczas intensywnego ruchu.

Stabilizator na kostkę z motylkową wkładką na ścięgno Achillesa przyspieszy naturalną regenerację tkanek

Poprawna technika biegania to coś, czego niestety rzadko uczy się na lekcjach wychowania fizycznego. Tymczasem optymalne rozłożenie ciężaru ciała pozwala zmniejszyć obciążenia ścięgien! Achillesy wykonują większą pracę w momencie, kiedy silniejszy nacisk kładzie się na wewnętrzną stronę stopy. Z pewnością przyda się także zakładanie dobrze dopasowanego obuwia oraz specjalnych wkładek. Niektóre stabilizatory na kostki posiadają w zestawie dodatkowe podpiętki z silikonu oraz anatomicznie uformowane elementy uciskowe. Dzięki efektowi masażu pobudza się krążenie krwi, co pobudza organizm do odbudowania naruszonych struktur ścięgna Achillesa. Tego rodzaju akcesoria można nabyć m.in. w sklepie Mega Medic. Można je nosić zarówno pourazowo, jak również profilaktycznie, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji Achillesów.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.