obecnie
3° C
jutro
10° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    18 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    68 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    221 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    572 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1532 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    583 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • opinie - pizzeria
    669 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Otwarcie wystawy „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”

5 kwietnia 2016 12:46, autor: stalowawola.pl
W niedzielne popołudnie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli odbyło się otwarcie wystawy stałej „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem” połączone z występem zespołu Kwartet „po 13-tej” Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

- Dzisiaj uczestniczymy w wydarzeniu historycznym, ponieważ odbywa się otwarcie wystawy stałej, czyli serca muzeum. Taka wystawa powstaje raz na kilka lat, zatem uczestniczymy w przełomowym wydarzeniu dla Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, osiedla Rozwadów oraz całego miasta. Wystawa przenosi nas do historycznej tożsamości Rozwadowa, Charzewic, Stalowej Woli i naszych najwspanialszych tradycji kolejowych. Pokazuje również dumę z miejsca, w którym dzisiaj mamy szansę żyć. Wystawa przedstawia, jak żyli nasi dziadowie i pradziadowie. Gdyby nie Rozwadów i istnienie dworca kolejowego inna byłaby decyzja o lokalizacji Zakładów Południowych i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Uważam, że Muzeum Regionalne wyznacza nowe standardy, jak powinno wyglądać dzisiaj muzeum – zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Ekspozycja podzielona na moduły-przystanki przeprowadzi widza przez historię od założenia miasteczka w 1690 r. do wybuchu II wojny światowej. Zwiedzanie zaczniemy od książęcej rodziny Lubomirskich, która przez ponad 200 lat władała charzewicko-rozwadowskimi dobrami. Kolejne przystanki prowadzą nas przez dialog kultur w Rozwadowie, charakterystykę mieszczaństwa rozwadowskiego, życie kulturalne, religijne i patriotyczne. Zobaczymy jak powstanie pod koniec XIX w. węzła kolejowego, znacząco rozwinęło miasto gospodarczo i kulturowo.

W czasie I wojny światowej w wyniku walk frontowych Rozwadów i cały region nadsański uległy spustoszeniu. Ten czas zobrazują archiwalne zdjęcia i artefakty wojenne, ale nie zabraknie także i wojennego malarstwa, urodzonego w Rozwadowie, Alfonsa Karpińskiego. Ponowny rozkwit, także kulturalnego życia miasta, nastąpił po odzyskaniu niepodległości. Wejdziemy zatem w klimat międzywojennego miasteczka, zobaczymy jak organizowano życie codzienne, jak kwitło życie kulturalne, jak rozwijano się duchowo i religijnie. Odkryjemy zapomniane skarby z rozwadowskich świątyń.

Wyjątkowym przystankiem na trasie jest niezwykła kultura ludowa Lasowiaków, którzy zamieszkiwali nadsańskie wioski. Osobny przystanek stanowią także pradzieje regionu, które dokumentują ślady osadnictwa sprzed kilku tysięcy lat – ogromne cmentarzysko tarnobrzeskiej kultury łużyckiej odkryte we wsi Pysznica, to jedno z największych odkryć archeologii XX w. na Dolnym Nadsaniu.



















Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.