obecnie
7° C
jutro
11° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Holter
    38 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    197 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    549 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1493 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    558 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • opinie - pizzeria
    637 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Montaż bram
    519 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

O Kresach z Januszem Paluchem

6 maja 2016 10:10, autor: Geno
W piątek, 13 maja o godzinie 11.00 w MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 odbędzie się spotkanie autorskie z pochodzącym ze Stalowej Woli Januszem M. Paluchem. Temat spotkania – książki o Kresach, które opublikował.

Janusz Paluch jest absolwentem archeologii, którą studiował w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach pozostał w Krakowie, gdzie zawodowo związany jest ze Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury. Dzieciństwo jednak spędził w Rozwadowie – co podkreśla na swojej stronie internetowej.

W literackim dorobku ma m.in. książki „Wczoraj i dziś. Polacy na Kresach” czy „Rozmowy o Kresach i nie tylko”. Publikacje zawierają wybrane wywiady przeprowadzone w latach 1995–2010, które ukazały się na łamach „Cracovia Leopolis” – kwartalnika wydawanego przez Krakowski Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz nowojorskiego „Przeglądu Polskiego” – dodatku kulturalnego do „Nowego Dziennika”. - Moich rozmówców łączy miłość do Kresów: niektórzy się tam urodzili, dla innych są przybraną ojczyzną duchową. W rozmowach tęsknota za utraconą – zdaje się, że już bezpowrotnie – krainą dzieciństwa przeplata się z krwawymi wspomnieniami pogromów i troską o pozostałe tam polskie dziedzictwo kulturowe. Lecz nie tylko to… Często są to opowieści o prywatnych losach ludzi, których droga zaczęła się na Kresach lub tam prowadziła. Przy tych krzyżujących się nieraz drogach ich życia leżą dwa miasta: Lwów i Kraków. W rozmowach ukształtował się pomost pamięci pomiędzy minionym światem i współczesną rzeczywistością – mówi Janusz Paluch.





Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.