obecnie
10° C
jutro
10° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Holter
    31 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    192 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    544 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1482 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    554 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • opinie - pizzeria
    633 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Montaż bram
    515 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Konkurs „Historia mojego kraju w artystycznej odsłonie” rozstrzygnięty

19 maja 2016 15:33, autor: powiat-nisko.pl
Dnia 15 maja 2016 r. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu pt. „Historia mojego kraju w artystycznej odsłonie”, zorganizowanego z inicjatywy Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „A propos” i jednocześnie Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego Janusza Bronkiewicza oraz grupy nieformalnej „Sami Swoi” w Ulanowie. Honorowy patronat nad Konkursem objął Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Mistrz Andrzej Pityński, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Burmistrz Gminy i Miasta w Ulanowie Stanisław Garbacz.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było wykonanie dowolnej rzeźby artysty Andrzeja Pityńskiego. W konkursie, skierowanym do dzieci i młodzieży z terenu Gminy i Miasta Ulanów oraz okolic, wzięło udział 58 uczestników z Gminy i Miasta Ulanów oraz podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nad Sanem. Organizatorzy zadbali, aby wszyscy chętni mogli poszerzyć swoją wiedzę, uczestnicząc w lekcjach muzealnych w Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego
w Ulanowie.

Prace powstawały w domach lub w szkole. Młodzi artyści mieli do dyspozycji 200 kilogramów gliny ceramicznej. Jeden uczestnik mógł przygotować jedną rzeźbę. Jury przyznało po trzy miejsca w każdej kategorii wiekowej. Prace konkursowe zostały docenione i wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Zaangażowany w organizację konkursu Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Janusz Bronkiewicz, uatrakcyjnił spotkanie grą na fortepianie.

Przy okazji konkursu przypomnijmy bogatą biografię Mistrza – artysty pochodzącego z Ulanowa. Andrzej Pityński urodził się w 1947 r. w Ulanowie, w rodzinie patriotów zaangażowanych w walce o wolną Polskę. Tutaj ukończył szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące. Jest absolwentem krakowskiej ASP na wydziale rzeźby. Jego pierwsza rzeźba z lat studenckich – popiersie Ignacego Paderewskiego stoi na cokole przed Collegium Paderevianum w Krakowie. Od 1974 r. artysta mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Tam powstały jego pomniki poświęcone polskiej historii, w tym najbardziej znane to „Katyń” w New Jersey i „Partyzanci” w Bostonie. Jego dziełem są też pomniki Ignacego Paderewskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, Marii Curie-Skłodowskiej, generała Władysława Andersa oraz Tadeusza Kościuszki.

W Sali Wystawowej utworzonego w listopadzie 2015 r. Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie, można przez dwa najbliższe tygodnie podziwiać wystawę pokonkursową składającą się z wszystkich prac wykonanych przez dzieci i młodzież biorących udział w Konkursie.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.