obecnie
27° C
jutro
22° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    213 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    749 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1143 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    170 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    168 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    301 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    361 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Stalowa Wola na 3. miejscu w Polsce spośród 267 miast powiatowych

27 lutego 2024 14:45, autor: stalowawola.pl

Stalowa Wola osiągnęła 3. miejsce w prestiżowym Rankingu Wspólnoty „Sukces kadencji 2018-2023”.  Zestawienie uwzględnia 267 miast powiatowych w Polsce, przedstawiając kompleksowy obraz osiągnięć na polu finansowym, ekonomicznym, społecznym i infrastrukturalnym.

Ranking został opracowany przez pracowników naukowych i opublikowany w piśmie „Wspólnota”, które jest najbardziej reprezentatywne i ma najwyższy autorytet w świecie samorządowym. Kształtuje ono opinie samorządowe, ale również dokonuje ważnych podsumowań. Ranking „Wspólnoty” stanowi rzetelne podsumowanie działań samorządów na przestrzeni ostatnich pięciu kadencji, ponieważ przyjmuje przez lata te same zmienne oraz metodologię badań.

– Jako prezydent miasta Stalowej Woli jestem zobowiązany, aby dokonać rozliczenia i przedstawić sprawozdanie mieszkańcom Stalowej Woli z tego okresu, który za nami. To jest bardzo ważne, aby osoby pełniące funkcje publiczne nie tylko patrzyły w przyszłość i mówiły o tym, co chcą zrobić, ale również dokonały pewnego podsumowania. Ono jest ważne dlatego, że pokazuje dynamikę rozwoju miasta Stalowej Woli i przyszłą perspektywę. Rozpoczynając to podsumowanie, które w najbliższych tygodniach będę przedstawiał mieszkańcom Stalowej Woli, chciałbym zacząć od obiektywnego, zewnętrznego rankingu, który nie jest w moim subiektywnym spojrzeniem na sukcesy miasta Stalowej Woli, ale jest wynikiem metody porównawczej bardzo dużej grupy badawczej – powiedział podczas konferencji 26 lutego 2024 roku Lucjusz Nadbereżny.

Zestawienie „Wspólnoty” obejmuje 267 miast powiatowych z całej Polski. Porównywane są 4 kategorie: sukces finansowy, ekonomiczny, społeczny i infrastrukturalny na przestrzeni pięciu kadencji. Pod uwagę brane są lata wykonane przed końcem kadencji, aby nie było takiej sytuacji,  że rok wyborczy, który jest rokiem dużych budżetów, ale jeszcze nie zrealizowanych, nie wprowadzał nieprawidłowości w obiektywnej ocenie sytuacji.

Sukces infrastrukturalny

Jednym z kryteriów oceny ogólnej jest ocena stanu infrastruktury. Analizowane są więc wszystkie działania, które są związane z pozyskaniem środków europejskich przez dany samorząd, badane są również powierzchnie nowych mieszkań, oddanych na terenie danego samorządu oraz kwestia ekologii w zakresie zebranych selektywnie odpadów.

Jak wyglądała ta sytuacja Stalowej Woli w perspektywie ostatnich 5 kadencji:

2002 – 2006 – 170. miejsce

2006 – 2010 – 213. miejsce

2009 – 2013 – 121. miejsce

2013 – 2017 – 210. miejsce

2017 – 2022 – 109. miejsce

Dynamika rozwoju infrastruktury jest obszarem, w którym Stalowa Wola odnotowuje znaczące postępy. Skok z 210. na 109. miejsce potwierdza intensywne inwestycje infrastrukturalne, jednak prezydent zaznacza, że wciąż istnieje potrzeba znacznych nakładów, aby dogonić liderów rankingu.

– Pomimo tak wielkich nakładów infrastrukturalnych, które były dokonane w poprzednich latach, wciąż Stalowa Wola potrzebuje odważnego, dużego programu inwestycyjnego. Mogłoby się wydawać, że jest już bardzo dobrze, ale obiektywne dane pokazują, że musimy nadrobić dużą lukę infrastrukturalną, by dogonić inne miasta w Polsce. Ja traktuję to jako ważne zadanie. Dynamika następuje, ale wciąż Stalowa Wola ma do wykonania dużą pracę – przyznał prezydent miasta.

Sukces społeczny

Ten element badania bierze pod uwagę różnego rodzaju wskaźniki pokazujące rozwój społeczny m.in. edukacyjne, jak wynik egzaminu ośmioklasistów czy średnia z języka polskiego i matematyki w sesji głównej, dostęp do żłobków, a więc liczba dzieci w wieku 1-3 objętych opieką żłobkową, liczba mieszkań komunalnych czy też wszystkie wydatki związane z ochroną powierza, gleby, bioróżnorodności i ochroną przed hałasem.

Stalowa Wola zajmowała następujące miejsca w tej kategorii w poszczególnych kadencjach:

2009 – 2013 – 186. miejsce

2013 – 2017 – 147. miejsce

2017 – 2022 – 14. miejsce

– Niezwykły awans Stalowej Woli na 14. miejsce w kategorii sukcesu społecznego podkreśla, że w zakresie polityki społecznej, dostępu do ważnych usług społecznych nastąpiła istotna zmiana w zarządzaniu miastem i podejściem do tych kwestii. Myślę, że dostęp do miejskich żłobków miał tu istotny udział w ocenie – mówił Lucjusz Nadbereżny.

Sukces ekonomiczny

Ranking uwzględniał także sukces ekonomiczny, obejmujący aspekty zatrudnienia, nowych inwestycji oraz opłat podatkowych od firm. Jedną z najistotniejszych danych jest odsetek osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy w danej miejscowości, a więc pokazujących kondycję rynku pracy, a dodatkowo poddawane analizie są nowe, zarejestrowane działalności gospodarcze na terenie miasta, podatek CIT czyli podatek który wpływa do miasta od firm, od spółek, który jest również ważnym wyznacznikiem rozwoju gospodarczego danej miejscowości, podatek od nieruchomości, który pokazuje czy dany samorząd ma nowych inwestorów, nowe powierzchnie dla przedsiębiorstw.

A oto jak Stalowa Wola plasowała się w tej kategorii w poszczególnych latach kadencji:

2002 – 2006 – 53. miejsce

2006 – 2010 – 242. miejsce

2009 – 2013 – 180. miejsce

2013 – 2017 – 137. miejsce

2017 – 2022 – 14. miejsce

– Imponujący awans z 137. miejsca w poprzedniej kadencji na 14. miejsce w latach 2017-2022 świadczy o skutecznych działaniach na rzecz przyciągania inwestorów i ograniczania bezrobocia. Ten bardzo duży skok pokazuje jaka praca została wykonana w tych latach pod względem pozyskania nowych inwestorów, powiększenia przestrzeni, nie tylko tej oferowanej dla nowych przedsiębiorców, ale tych, którzy płacą już tutaj podatki. T są te lata, w których problem bezrobocia został bardzo mocno ograniczony. To 14. miejsce w Polsce jest satysfakcjonujące i zawiesza wysoko poprzeczkę, aby Stalowa Wola się nie cofała, ale by się wciąż rozwijała – mówił prezydent Stalowej Woli.

Sukces finansowy

Istotnym czynnikiem oceny była także dynamika zmian w budżecie miasta, szczególnie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To podejście pozwoliło na obiektywne porównanie, niezależnie od różnic w wielkości miast. Pod uwagę wzięto także wszystkie dochody, działalność w zakresie planowania i wykonania budżetu, a więc siłę finansową samorządu.

W tej kategorii Stalowa Wola prezentowała się przez lata następująco:

2002 – 2006 – 38. miejsce

2006 – 2010 – 63. miejsce

2009 – 2013 – 89. miejsce

2013 – 2017 – 97. miejsce

2017 – 2022 – 2. miejsce

Spośród 267 miast znaleźć się na 2. miejscu w Polsce jako miasto powiatowe to dla Stalowej Woli naprawdę olbrzymi sukces. To pokazanie tej dynamiki, tego pędu rozwojowego, którego Stalowa Wola nabrała w ostatnich latach. Jest to bez wątpienia sukces. Do poprawy pozostało już niewiele, ale coś jest do poprawy, bo przed nami jest jeszcze jedno miejsce do przeskoczenia. Mam nadzieję, że kiedyś będzie to możliwe, aby Stalowa Wola była liderem rozwoju w wydatkach budżetowych na jednego mieszkańca – nie krył radości prezydent Nadbereżny.

Zestawienie wyników z tych czterech kategorii dało ostateczny wynik miasta w rankingu „Sukces kadencji 2018-2023”. Wyróżniając się spośród innych samorządów, Stalowa Wola uzyskała 3. miejsce w klasyfikacji ogólnej.

– Dla Stalowej Woli znaleźć się na 3. miejscu na 267 miast w Polsce to olbrzymi awans, olbrzymie wyróżnienie, ale również olbrzymia motywacja pokazująca, że miasto Stalowa Wola, pod względem gospodarczym, ekonomicznym, finansowym, społecznym, infrastrukturalnym może być liderem w Polsce. Ambicje, determinacja i spójna wizja przyszłości są kluczowe dla utrzymania i poprawy pozycji miasta w kolejnych latach. Dla mnie osobiście to wielka satysfakcja i wielka motywacja na przyszłość – mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent dziękując mieszkańcom, współpracownikom, przedsiębiorcom i inwestorom, podkreślał, że ten świetny wynik Stalowej Woli to wspólne dzieło społeczności. – To nie jest sukces prezydenta miasta, to jest sukces wszystkich tych, którzy każdego dnia pracują dla Stalowej Woli. Prezentując ten ranking chciałbym bardzo serdecznie podziękować i poprosić, żebyśmy z taką samą stalową wolą i determinacją, z taką mocą dążyli do tego, aby Stalowa Wola nie miała kompleksów. Możemy być miastem z siłą, opartym na fundamencie na jakim zostało założone, miastem ze stalową wolą, która nam w rozwoju na co dzień towarzyszy – mówił Lucjusz Nadbereżny.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.