obecnie
10° C
jutro
9° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Holter
    26 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    189 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    542 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1477 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    551 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • opinie - pizzeria
    628 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Montaż bram
    512 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Rekordowa liczba nagród dla uczennic LO w Jeżowem

24 czerwca 2016 10:00, autor: powiat-nisko.pl
Rekordową liczbę nagród, bo aż siedem, zabrali z Osiedlowego Domu Kultury „Karton” w Rzeszowie jeżowscy licealiści. I nagrodę w kategorii felieton otrzymała Sabina Przybysz z klasy III LO, zaś w kategorii małe formy literackie zwyciężyła Aneta Łach z II LO. Nagrodę drugą za wywiad dziennikarski otrzymała Magdalena Sobieszek z klasy II LO, w kategorii artykuł – reportaż taką nagrodę wręczono maturzystce Gabrieli Pikor, zaś w kategorii małych form literackich, jej koleżance z klasy, Agnieszce Peszt. Ponadto Marta Kopacz z II LO otrzymała w kategorii małych form prozatorskich wyróżnienie, taki sam laur przypadł Klaudii Dul, z tej samej klasy, w kategorii felieton.

Kierownik Osiedlowego Domu Kultury „Karton” – Józef Tadla, jak zawsze, powitał serdecznie wszystkich uczestników konkursu, ich opiekunów i gości. Wyraził swoją radość, że odbyła się już XVII edycja Regionalnego Konkursu Dziennikarzy Młodzieżowych i Twórców, w której wzięło udział 58. uczestników. Nadesłane teksty obejmowały różne gatunki literackie i dziennikarskie. Jury w składzie: Janina Ataman-Gąsiewicz (ZLP Oddział w Rzeszowie), Adam Decowski (ZLP Oddział w Rzeszowie), Ryszard Zatorski („Nasz Dom Rzeszów”), Jerzy Nawrocki (redakcja „Osiedlowego Świata” – OKK „Karton” RSM), postanowiła nagrodzić łącznie 28. autorów. Patronat medialny nad konkursem sprawował miesięcznik „Nasz Dom Rzeszów”, ponadto jego patronami byli: Administracja „Baranówka” Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP.

Prowadzący finał konkursu prezes Józef Tadla zapowiedział i wspomagał występujące dzieci z rzeszowskiej szkoły podstawowej, które przestawiły barwny montaż słowno-muzyczny, następnie zaś poprosił o odczytanie protokołu zajmującego się konkursem od początku Jerzego Nawrockiego.

Najlepsze wywiady dziennikarskie przeprowadziła Karina Tyszka z Gimnazjum Integracyjnego nr 17 w Rzeszowie – nagrodę pełnomocnika Zarządu RSM i kierownika administracji „Baranówka” otrzymała za wywiady „Ludzie z Powstania” i „MA – człowiek z pasją”. Druga w tej kategorii Magdalena Sobieszek z LO w Jeżowem natomiast zwróciła uwagę jury wywiadem pt. „By dobro trwało i wracało”. Kamil Pytel z Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie w kategorii artykuł-reportaż zwyciężył dzięki tekstom „Joanna Beretta Molla – zwykły-niezwykły człowiek” i „Sąsiedzi z dzieciństwa”, zaś zdobywczyni nagrody drugiej, Gabriela Pikor z LO w Jeżowem została nagrodzona za artykuł „Porozmawiajmy o przeszłości”. „Wystarczy jeden uśmiech” i „Uwierzyć znowu” to tytuły tekstów Sabiny Przybysz z LO w Jeżowem, która zwyciężyła w kategorii felieton. Na miejscu drugim została tu sklasyfikowana Patrycja Lamczyk z I LO w Łańcucie (tekst „Z życia musi coś wyrosnąć”). W kategorii recenzja wydarzenia nie miała sobie równych Justyna Gołojuch z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie – autorka recenzji jednej z adaptacji „Makbeta” W. Szekspira i paraliterackiej miniatury „Pojedynek”. Tomasz Górak z LO ZDZ w Rzeszowie był autorem wyróżnionego sprawozdania sportowego.

W dziedzinie literatury najlepiej obsadzona była kategoria małych prozatorskich form literackich. Jej zwyciężczyni, Aneta Łach z LO w Jeżowem, zwyciężyła tu dzięki tekstom „Iskierka nadziei” i „Czy piękno może ranić”. Zdobywczyni II nagrody, Agnieszka Peszt, która uczy się w tej samej szkole, zasłużyła sobie na uznanie jury opowiadaniem „Vallerie – prawda serca”. Trzecia nagroda zaś przypadła Łukaszowi Królowi z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie („Szara codzienność”) i Karolinie Ziębie z Gimnazjum Integracyjnego nr 17 w Rzeszowie („Ile jest szczęścia w nieszczęściu”). Za opowiadanie science fiction przyznano jedynie trzecią nagrodę dla Kamila Pytla z Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie („Nowy świat”), zaś w kategorii poezji nagrodę drugą dla Katarzyny Terchy-Frankiewicz (zestaw wierszy „Czarny motyl”). Ponadto nagrodę specjalną „Osiedlowego Świata” otrzymała Jadwiga Cialos z Gimnazjum Integracyjnego nr 17.

Laureaci reprezentują właściwie kilka szkół, jednakże pochodzą z różnych miejscowości, zatem zestawienie pod tym kątem byłoby znacznie bogatsze. Są wśród nich: Rzeszów, Jeżowe, Wierzawice, Stary Nart, Krzywa (Sędziszów Małopolski), Zalesie, Łańcut, Medynia Głogowska, Trzebownisko, Brzozów i Siedliska.

Jerzy Nawrocki stwierdził, iż ogólny poziom konkursu był dobry, w niektórych gatunkach przyzwoity. Zgodnie z oceną jury i zapisem protokołu wyróżnił także kilku opiekunów, którzy w tym roku i w latach poprzednich bardzo się wyróżnili. Byli to: Monika Gancarczyk-Dul i Alina Daszkiewicz z Zespołu Szkół nr 3 i Gimnazjum Integracyjnego nr 17 w Rzeszowie, Beata Kotelnicka z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, Ryszard Mścisz z Zespołu Szkół w Jeżowem oraz Maria Tomkiewicz z LO dla Dorosłych ZDZ w Rzeszowie. W czasie sesji zdjęciowej, która na koniec konkursu miała miejsce, przede wszystkim podopieczni tych właśnie opiekunów się prezentowali. Reprezentacja jeżowskiego liceum wypadła imponująco – tym bardziej, że wszyscy laureaci zostali do „Kartonu” przywiezieni.

Tak duża ilość laureatów konkursu z Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowem spowodowała, że do Rzeszowa musiały wyruszyć dwa samochody: uczennice klasy II LO przywiózł polonista Ryszard Mścisz, tegoroczne maturzystki zaś ksiądz Łukasz Maliński. Aż siedem nagród i wyróżnień to wyjątkowy sukces, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę wielkość szkoły w Jeżowem. Sukcesy konkursowe uczniów są w jakiejś mierze pochodną prowadzenia przez szkołę dobrej, odnoszącej wiele sukcesów, gazetki szkolnej „Post Scriptum”, albowiem niemal wszystkie te teksty powstały na potrzeby tego pisma i w nim się ukazały. Sama imprez i konkursowe sukcesy to bardzo miły przedwakacyjny akcent – odbywającemu się 22 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego konkursowi literacko-dziennikarskiemu towarzyszył miły nastrój i poczucie ulgi, a nagrody dla laureatów wiązały się z wakacyjnym wypoczynkiem.

Ryszard Mścisz – nauczyciel w ZS w Jeżowem
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.