obecnie
4° C
jutro
8° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Pomysł na biznes
    1035 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    53 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    63 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    104 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    252 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    605 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1576 wyświetleń
    2 odpowiedzi
Przejdź do forum

My stalowowolanie

22 marca 2017 11:11, autor: stalowawola.pl
80 lat temu narodziła się idea powstania obecnej Huty i przemysłowego grodu przy niej. 20 marca to szczególna data dla Stalowej Woli. Dokładnie tego dnia ścięto pierwszą sosnę pod budowę Zakładów Południowych i wtedy też zaczęła się historia naszego miasta. Dziś koncertem „My stalowowolanie” oddajemy hołd jej budowniczym i mieszkańcom.

Niech ten koncert będzie podziękowaniem dla wszystkich mieszkańców Stalowej Woli, wszystkich pokoleń, tych, którzy na przestrzeni 80 lat budowali potencjał i siłę Stalowej Woli – mówił Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny.

Sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury wypełniła się po brzegi. Dla stalowowolskiej publiczności zagrała Gdyńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Piotra Jędrzejczyka. Na scenie wystąpili także znani artyści: Milena Lange – sopran, Jerzy Butryn – bas, Szymon Jędruch – tenor, Marcin Dyjak – harmonijka, Chór Kameralny MDK, Chór Chłopięcy Cantus, Kwintet Akordeonowy PSM I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli.

Fragmenty tekstów z książki Anny Garbacz „Stalowowolanie. Kim jesteśmy”- wspomnienia o pierwszych mieszkańcach Stalowej Woli, wydanej przez Muzeum Regionalne czytali Monika Janik i Maciej Zakościelny.

Koncert na cześć stalowowolan stał się okazją by uhonorować ważnego i znanego rodaka. Tytuł Ambasadora Stalowej Woli otrzymał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, stalowowolanin dr Jerzy Kwieciński. Jak zaznaczył włodarz miasta, tytuł ten przyznawany jest osobom, które urodziły się w naszym mieście i w swojej dzisiejszej pracy zawodowej, w swoim miejscu zamieszkania propagują idee ze Stalowej Woli, propagują ideę człowieka pracowitego, dobrze wykształconego, który wykorzystuje swoje talenty na rzecz rozwoju całej naszej Ojczyzny. – Szanowny panie ministrze, chciałbym poprosić o przyjęcie tego tytułu – mówił Prezydent Lucjusz Nadbereżny.

– Chciałbym powiedzieć, że to szczególna chwila. 80 lat Stalowej Woli, miasta, w którym się urodziłem, w którym się wychowałem, do którego mam wielki sentyment. Zawsze jak przyjeżdżam, czuję się tutaj jak w domu, niezależnie od pory dnia, czy pory roku – nie krył zaskoczenia Minister Kwieciński. – Miasto jest piękne, jest symbolem Centralnego Okręgu Przemysłowego, który jest efektem fantastycznej wizji, wizji człowieka, który w okresie międzywojennym dokonał rzeczy, które nie tylko przeszły do historii Polski, ale w ogóle do historii gospodarczej świata. Ta jego wizja to był przede wszystkim port w Gdyni i to był Centralny Okręg Przemysłowy, którego najbardziej znamienitym przykładem są zakłady w Stalowej Woli – mówił Jerzy Kwieciński.

Oprócz Ministra Jerzego Kwiecińskiego w uroczystości wzięli udział nasi lokalni parlamentarzyści, przedstawiciele obecnych i byłych władz samorządowych na szczeblu miejskim jak i wojewódzkim, pionierzy stalowowolscy oraz mieszkańcy miasta i okolic.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.