obecnie
0° C
jutro
2° C
djkubus
Czy uważasz, że w Stalowej Woli jest problem smogu?


Ostatnio na forum

 • Cialis Impotencia Psicolog...
  2 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Czy tylko Ja nie lubię świąt?
  225 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • UBywatele Stalowowolskie ...
  3214 wyświetleń
  17 odpowiedzi
 • Czy Stowarzyszenie Nasze M...
  2869 wyświetleń
  16 odpowiedzi
 • Siłownia Stalowa Wola.
  8975 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Którą pizzerie polecacie w...
  6768 wyświetleń
  10 odpowiedzi
 • Huawei p30, warto ?
  2342 wyświetleń
  2 odpowiedzi
Przejdź do forum

PITYŃSKI – Muzeum Rzeźby w Ulanowie

21 października 2015 13:25, autor: zomo
Już od 11 listopada patriotyczne dzieła rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego zwanego „Ambasadorem Polskiej Historii” będzie można podziwiać w muzeum prac tego artysty, jakie właśnie powstaje w podkarpackim Ulanowie.

Miasto, które kilka miesięcy temu otwarło Muzeum Flisactwa Polskiego, teraz znów zwraca się w kierunku historii – tym razem w stronę tradycji patriotycznych i martyrologii narodu polskiego. Monumentalne rzeźby o takiej właśnie tematyce autorstwa Andrzeja Pityńskiego zdobią miasta w Polsce i Stanach Zjednoczonych. W ulanowskim muzeum będzie można obejrzeć ich wierne, choć pomniejszone kopie wraz z medalami oraz wybranymi szkicami wykonanymi przez artystę.

Andrzej Pityński urodził się w Ulanowie i choć od lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych, nigdy ani o Polsce ani o swym rodzinnym miasteczku nie zapomniał. Już w 1989 roku ufundował i wykonał dla mieszkańców Ulanowa popiersie Jana Pawła II – pierwszy w Polsce pomnik papieża usytuowany poza placem kościelnym. Teraz do Ulanowa przyjechały miniaturowe wersje jego najwybitniejszych dzieł – i tylko tu będzie je można obejrzeć wszystkie razem, w jednym miejscu. Miejsce to, jest z kolei symboliczne dla artysty, bowiem obiekt muzealny został wybudowany na wzór projektu rodzinnego domu rzeźbiarza. W ten sposób mieszkańcy oraz samorząd Ulanowa wyrażają wdzięczność oraz uznanie dla artysty. - mówił Janusz Bronkiewicz-koordynator prac związanych z otwarciem.


Umiejscowienie kolekcji dzieł w replice rodzinnego domu artysty podkreśla także emocjonalny charakter jego prac, których przesłanie i tematyka wyrosły na gruncie historii rodzinnej. Rodzice Pityńskiego - porucznik Aleksander “Kula” i Stefania Pityńska “Perełka” byli partyzantami NOW-AK w oddziale “Ojca Jana”, a potem w oddziale NZW “Wołyniaka”. Michał Krupa “Pułkownik” - ostatni partyzant “Wołyniaka” schwytany w obławie przez UB, MO, ZOMO w 1959 roku - był wujkiem Andrzeja Pityńskiego, najstarszym bratem matki. "Pułkownik" pochodzil z Kuryłówki a jest pochowany na cmentarzu w Ulanowie.
Komentarze czytelników (5)