obecnie
8° C
jutro
21° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    20 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    654 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1057 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    78 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    84 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    118 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    267 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Podkarpacie: bezrobotni nie są zainteresowani nowymi formami aktywizacji

24 października 2015 11:26, autor: zomo
Umiarkowanym zainteresowaniem cieszą się na Podkarpaciu nowe formy aktywizacji bezrobotnych, takie jak bon na zatrudnienie czy zasiedlenie. Zdaniem ekspertów powodem jest m.in. brak wiedzy bezrobotnych o takich możliwościach i ich słaba aktywność.

Jak poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, nowe formy aktywizacji cieszą się "umiarkowanym zainteresowaniem" wśród bezrobotnych z Podkarpacia.

Potwierdzają to dane WUP, z których wynika, że z bonu szkoleniowego skorzystało od początku tego roku 248 osób; z bonu zatrudnieniowego 218 osób; bon na zasiedlenie pobrało 400 osób. Największym zainteresowaniem cieszył się bon stażowy, z którego skorzystało prawie 700 osób.

Zdaniem Czopa, bon stażowy (trwa pół roku) wydaje się być najważniejszym instrumentem aktywizacji dla młodych ludzi, gdyż umożliwia im nabycie kwalifikacji oczekiwanych przez pracodawców.

- Jednocześnie warunkiem jego przyznania jest zatrudnienie przez pracodawcę przez kolejne sześć miesięcy. Młoda osoba otrzymuje w ten sposób gwarancję dłuższego zatrudnienia z dużym prawdopodobieństwem jego utrzymania. Z kolei dla pracodawcy przewidziano bonus w postaci premii w wysokości 1,5 tys. zł - dodał dyrektor WUP.

Zaznaczył przy tym, że osoby, które korzystają z tego bonu obawiają się, że nie uda im się znaleźć pracodawcy w terminie, który określa urząd pracy, jako czas ważności bonu. - Zatem obawa o dotrzymanie terminu zgłoszenia wypełnionego bonu może ograniczać popularność tej formy aktywizacji - powiedział Czop.

Kolejnym instrumentem, z którego mogą korzystać bezrobotni jest bon na zasiedlenie. Jednak w ocenie wicedyrektora ds. rynku pracy WUP w Rzeszowie Mateusza Kutrzeby, na Podkarpaciu ten bon "nie do końca się sprawdza".

- W naszym regionie odległości pomiędzy głównymi ośrodkami przemysłowo-administracyjnymi, czy też strefami przemysłowymi nie są znaczne i z rzadka przekraczają ustawowe 80 kilometrów czy też 3 godziny dziennie spędzone na dojazdy. Można zatem przypuszczać, że osoby, które sięgnęły po bon na zasiedlenie (400 osób) wykorzystały go, znajdując pracę poza województwem - podkreślił.

Zainteresowaniem nie cieszy się również bon na szkolenie (248 osób), mimo że wiele osób chce podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności. Jednak, aby skorzystać z tego bony potrzebna jest deklaracja pracodawcy, że zatrudni on tego bezrobotnego po zakończeniu szkolenia.

Najmniej osób na Podkarpaciu skorzystało z bonu zatrudnieniowego, bo zaledwie 218 bezrobotnych. Zdaniem Kutrzeby ten instrument wydaje się być niezbyt atrakcyjny przede wszystkim dla pracodawców.

- Mogą oni bowiem liczyć zaledwie na zwrot kosztów wynagrodzenia i ubezpieczenia dla przyjętego bezrobotnego do wysokości zasiłku - przez rok. To z punktu widzenia pracodawców jest chyba wątpliwą zachętą. Zwłaszcza, że przez półtorej roku pracodawcy muszą utrzymać zatrudnienie bezrobotnego korzystającego z tego bonu - dodał.

W ocenie Kutrzeby, małe zainteresowanie bezrobotnych nowymi formami aktywizacji jest spowodowana brakiem wiedzy o takich możliwościach. - Nie było dużej, skoncentrowanej kampanii informacyjnej, której przesłanie zwiększyłoby wiedzę na temat nowych możliwości wsparcia przez powiatowe urzędy pracy. Nie bez znaczenia jest również to, że możliwość skorzystania z nowych form jest ściśle związana z większą niż dotychczas aktywnością samych bezrobotnych. Teraz to oni mogą wybrać dla siebie instrument i zadbać o jego uruchomienie w urzędzie - podkreślił wicedyrektor.

Na Podkarpaciu liczba bezrobotnych od początku roku (w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2014 r.) zmniejszyła się o ponad 25,7 tys. osób i na koniec września br. wynosiła ponad 118,2 tys. osób. Stopa bezrobocia w tym okresie zmniejszyła się o 1,8 proc. i na koniec sierpnia wynosiła w województwie podkarpackim 13,0 proc.

Źródło: onet.pl

Komentarze czytelników (2)
  • asd (8 lat, 6 miesięcy temu)

    na hu...j nam bony za grosze chcemy pracy i godnej placy

  • NO NAME (8 lat, 6 miesięcy temu)

    A MNIE WYJ..... Z BEZROBOCIA BO NIE PODJOŁEM ROBOTY PO 8 ZŁ /H U MNIE POMOCNIK MA DYCHE HEHE