obecnie
9° C
jutro
8° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Dobry ortodonta?
    639 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1046 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    64 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    75 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    110 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    259 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    614 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Stalowa Wola znów będzie miastem rowerów?

9 listopada 2015 11:29, autor: zomo

Miejski Zakład Komunalny chce sięgnąć po unijne pieniądze i wybudować w Stalowej Woli system roweru miejskiego. Każdy mieszkaniec będzie mógł ze specjalnej stacji rowerowej wypożyczyć jednoślad, dojechać w wybrane miejsce i zwrócić pojazd w innej stacji. Takie punkty do wypożyczania i oddawania jednośladów powstać mogą przy instytucjach, marketach, zakładach pracy.

Rowery miejskie funkcjonują już w Polskich miastach: w Bydgoszczy, Wrocławiu, Toruniu… Dlaczego takiej sieci nie stworzyć w Stalowej Woli, nazywanej przez wielu „miastem rowerów”? Minęły już lata, kiedy całe peletony pracowników wracały z Huty do domu lub jechały do pracy, ale wśród wielu mieszkańców miasta, to wciąż popularny środek lokomocji. Bez względu na wiek i płeć. Mamy także całkiem dobrze rozwinięta sieć szlaków rowerowych. Warto to wykorzystać.

Na takiej przesiadce z auta na rower zyskuje przede wszystkim mieszkaniec. Kierowcy, którzy zamienią 5 minut jazdy samochodem na 5 minut rowerem każdego dnia zmniejszają zauważalnie ryzyko chorób serca, cukrzycy i udarów – mówi raport z badań uniwersytetu Cambridge. Są i inne korzyści.
Każdy, kto przesiądzie się na rower miejski i zrezygnuje tym samym z samochodu, sprawi że w Stalowej Woli choć o odrobinę zmniejszy się poziom zanieczyszczenia. A kiedy z aut na rzecz roweru zrezygnuje 100 osób, to jest to o 100 aut mniej na stalowowolskich drogach. To nie do przecenienia w godzinach szczytu – Anna Pasztaleniec, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego, nie ukrywa, że zależy jej bardzo na tym by firma, której przewodzi, miała swój wpływ na ekologię w Stalowej Woli. Rower miejski to jeden z wielu proekologicznych elementów. Chociażby, jako uzupełnienie transportu miejskiego.

Ile za rower miejski trzeba zapłacić? Cenniki w różnych miastach są różne, ale przyjęło się, że pierwsze 20 minut jazdy jest za darmo, zaś za pierwszą godzinę trzeba zapłacić tylko złotówkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w Stalowej Woli rozmieścić stacje rowerowe w takich miejscach, aby bez przeszkód każdy cyklista przemieścił się z jednej do drugiej w czasie darmowych 20 minut. Tak zrobiono choćby w Bydgoszczy, gdzie właściwa lokalizacja stacji była jednym z priorytetów, a dopilnowali tego sami mieszkańcy. Ile takich stacji powstanie w Stalowej Woli? W chwili obecnej trudno szacować, bo gdyby chcieć umiejscowić je przy największych marketach, przy instytucjach publicznych i największych zakładach pracy, to z grubsza licząc około 20. We Wrocławiu jest 73 stacje i 730 rowerów, ale to o wiele większe miasto
i zdecydowanie liczniejsza populacja. Jasne jest jednak, że kiedy tam system startował, nie był tak rozbudowany. Ponadto, w wielu miastach dobrą zasadą jest to, że część stacji wznosi gminach, a część zakłady pracy, którym zależy na tym, aby mieszkańcy korzystali z roweru miejskiego. Tam, gdzie takie systemy funkcjonują już od kilku lat, dla wielu pracodawców, w dobie mody na ruch i zdrowy tryb życia, postawienie takiego urządzenia przed zakładowa bramą, to wręcz nobilitacja.

Wróćmy jednak do Stalowej Woli. Kiedy pierwsi mieszkańcy przejadą się rowerem
„z wypożyczalni”? Mimo, że programów unijnych, z których można dofinansować takie przedsięwzięcia należy się spodziewać w 2016 roku, to już teraz, przez okres jesienno– zimowy, Miejski Zakład Komunalny chce dobrze przygotować się do nadchodzącej inwestycji.
Spotkamy się zarówno z firmami, które zajmują się tworzeniem systemu rowerów miejskich, ale również z przedstawicielami choć części gmin, gdzie rower miejski już funkcjonuje. Chcemy dowiedzieć się jak najwięcej, nim przystąpimy do realizacji takiego projektu w Stalowej Woli. Tak, by zminimalizować ryzyko wystąpienia trudności i niedogodności już w trakcie eksploatacji, a przede wszystkim, by rower miejski był jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców miasta – mówi Mariusz Piasecki dyrektor ds. rozwoju i organizacji w MZK.

Fot. Stacja rowerów miejskich. (fot. Newseria)

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.