obecnie
26° C
jutro
23° C
 impulse
Czy korzystasz z 500 plus?


Ostatnio na forum

 • Some haemodialysis previou...
  3 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Uwaga! Uwaga!
  128 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Czy Rybakówka, jest otwarta?
  210 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • UBywatele Stalowowolskie ...
  145 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Zmowa cenowa na Rynku!
  120 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Hejter Owsiak - musi przep...
  205 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Gdzie na lody? Stalowa Wol...
  118 wyświetleń
  5 odpowiedzi
Przejdź do forum

„Języki integrowały” w Zespole Szkół w Jeżowem już po raz ósmy

14 marca 2018 07:01, autor: powiat-nisko.pl
9 marca 2018 r. w Zespole Szkół w Jeżowem przebiegał pod znakiem języków obcych. Konkurs językowy już na stałe zagościł w kalendarzu imprez szkolnych.

Tegoroczna VIII edycja Konkursu z Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego Języki integrują”, skierowana do uczniów klas gimnazjalnych oraz VII klasy szkół podstawowych, tak jak w latach poprzednich, miała wysoki poziom i cieszyła się dużą popularnością. Świadczy o tym fakt, że w tegorocznej edycji udział wzięło 14 szkół.

Do rozgrywek konkursowych z języka angielskiego i niemieckiego zgłosiły się nie tylko wszystkie okoliczne szkoły – z Jeżowego, Jaty, Starego Nartu, Cholewianej Góry, Grobel, Nowosielca, Kamienia i Górna, ale również szkoły z dalszych miejscowości, takich jak: Bojanów, Jarocin, Łętownia, Nienadówka, Ulanów i Wólka Łętowska.

Już po raz czwarty patronat honorowy nad konkursem językowym objął Starosta Niżański Robert Bednarz, który wręczał laureatom konkursu nagrody ufundowane przez Powiat Niżański.

Formuła konkursu od początku jego istnienia, wciąż jest niezmienna. Trzyosobowe drużyny, reprezentujące poszczególne szkoły, rywalizują ze sobą w czterech konkurencjach, sprawdzających wiedzę oraz różne sprawności językowe w formie gier i zabaw. W każdej konkurencji drużyna może uzyskać maksymalnie 10 punktów.

Pierwsi do konkursowych zmagań przystąpili młodzi germaniści. Konkurs był zainicjowany konkurencją kulturoznawczą, w której rywalizacja połączona była z umiejętnością uważnego słuchania i składała się z dwóch części. Część pierwsza to zadania na rozumienie ze słuchu, a część druga to znajomość krajów niemieckojęzycznych. Uczestnicy mieli za zadanie, na podstawie krótkiego filmu o Monachium, rozwiązywać dwa zadania zamknięte, a następnie udzielić odpowiedzi na pytania otwarte, dotyczące znanych osobistości, zabytków, kuchni czy geografii z krajów niemieckiego obszaru językowego. Tradycyjnie uczestnicy zmierzyli się również z konkurencją gramatyczną, w trakcie której musieli wczuć się w rolę nauczyciela i poprawić błędy gramatyczne w zdaniach i w pytaniach.
Z kolei w trzecim zadaniu, uczniowie udowodnili, jak dobrze radzą sobie z rozumieniem tekstu czytanego, a w ostatnim zadaniu mogli spróbować swoich sił w ćwiczeniach leksykalnych. Konkurs przygotowały nauczycielki języka niemieckiego: Elżbieta Łagocka-Mękal i Marta Kossak-Dec.

Wśród młodych germanistów najlepsi okazali się uczniowie z Kamienia. Miejsce drugie zajęła drużyna z Ulanowa, a trzecie z Jeżowego. Następne miejsca zajęły zespoły z Jaty, Nienadówki, Jarocina, Starego Nartu i Cholewianej Góry.

Po krótkiej przerwie na poczęstunek do rywalizacji z języka angielskiego przystąpiło 12 drużyn. Za techniczną i merytoryczną stronę tegorocznej multimedialnej prezentacji odpowiedzialny był nauczyciel języka angielskiego Marek Piśko. W organizację i przebieg konkursu zaangażowała się również Agnieszka Kołodziej – także nauczycielka języka angielskiego.

W trakcie pierwszego zadania młodzi angliści musieli wykazać się umiejętnością poprawnego, pod względem leksykalnym, jak i gramatycznym, przekładu zdań z języka polskiego na język angielski. Dwie kolejne konkurencje sprawdzały umiejętność rozumienia ze słuchu. Uczniowie na podstawie dwóch krótkich materiałów filmowych uzupełniali luki w tekście, tabeli oraz odpowiadali na pytania. Ostatnim zadaniem konkursowym był opis obrazka.

W konkursie z języka angielskiego zwyciężyła drużyna z Bojanowa. Tuż za nią na miejscu drugim uplasowała się drużyna z Kamieniem, a na miejscu trzecim zespół z Nowosielca. Kolejne miejsca przypadły drużynom z Jarocina, Jeżowego, Grobel, Starego Nartu, Ulanowa, Wólki Łętowskiej, Górna, Łętowni i Cholewianej Góry.

Zanim nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród odbyła się sesja zdjęciowa. Uczestnicy i ich opiekunowie wysłuchali również prezentacji oraz obejrzeli film o udziale Zespołu Szkół w Jeżowem w programie Erasmus+.
Warto dodać, że w trzyosobowym jury zasiadali nauczyciele szkół uczestniczących w konkursie, a prowadzącymi konkurs były uczennice klasy pierwszej LO: Natalia Żak i Sylwia Konior.

Fot.: ZS w Jeżowem


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.