obecnie
2° C
jutro
17° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    10 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    649 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1055 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    75 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    81 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    117 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    266 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Służba Celna partnerem biznesu

19 grudnia 2015 10:38, autor: Geno
Już 24 firmy z Podkarpacia posiadają status upoważnionego przedsiębiorcy AEO. Uroczyste wręczenie 2 kolejnych certyfikatów i pamiątkowych ryngrafów odbyło się 15 grudnia br. w siedzibie Izby Celnej w Przemyślu.

Certyfikaty i listy gratulacyjne z rąk pełniącej obowiązki Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu mł. insp. Jadwigi Zenowicz odebrali przedstawiciele firm:
HALMAR Antoni Mysior, Wiesław Gęsiorski Spółka Komandytowa w Stalowej Woli oraz Operator Logistyczny Sp. z o.o. w Młynach.

Do grona zaufanych i certyfikowanych podmiotów dołączyli przedsiębiorcy o bardzo różnym profilu działalności.

Świadectwo AEO potwierdza pozytywny wizerunek firmy w środowisku biznesowym oraz daje gwarancję jej wiarygodności zarówno w oczach kontrahentów, jak i administracji celnych państw Unii Europejskiej. Jest to przede wszystkim uprawnienie do korzystania z wielu przywilejów polegających m.in. na łatwiejszym dostępie do uproszczeń celnych, składania przywozowej i wywozowej deklaracji skróconej zawierającej ograniczone wymogi w zakresie danych, mniejszej liczby kontroli fizycznych i kontroli dokumentów, priorytetowego traktowania w przypadku wytypowania do kontroli oraz możliwości wyboru miejsca kontroli.

W spotkaniu uczestniczyli również: Mieczysław Łagowski – Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Rzeszowie, zastępcy Naczelników Urzędów Celnych w Krośnie, Przemyślu i Rzeszowie oraz przedstawiciele innych przedsiębiorców – upoważnieni przedsiębiorcy AEO a także posiadacze pozwoleń na stosowanie procedur uproszczonych, prowadzący działalność gospodarczą na Podkarpaciu.

Izba Celna w Przemyślu tradycyjnie w grudniu organizuje spotkania podsumowujące mijający rok, w trakcie których Wydział Obsługi Przedsiębiorców przedstawia nowości i zmiany w obszarze prawnym, infrastrukturalnym i organizacyjnym.

Spotkania te są również okazją do omówienia w ramach tzw. profilaktyki merytorycznej występujących problemów oraz zapowiedzi zmian przepisów prawa, instrukcji i wytycznych.

Tym razem przedsiębiorcy zapoznali się z najnowszymi rozwiązaniami, wdrożonymi przez Służbę Celną, mającymi na celu wspieranie działalności biznesowej przedsiębiorców, a także uzyskali informacje na temat oferowanych ułatwień i uproszczeń oraz nowoczesnych technologii m.in. udostępnienie usługi e-Klient Służby Celnej, uruchomienie nowej wersji portalu www.granica.gov.pl, portalu Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej – PUESC, Wspólna Infolinii Podatkowej i Celnej, centralizacja rozliczeń należności celnych i podatkowych – system Zefir2 czy pilotażowe udostępnienie usługi e-Booking TRUCK.
Z uwagi na rozszerzenie funkcjonalności Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC), przedstawiciele Służby Celnej przypomnieli przedsiębiorcom zasady rejestracji osoby fizycznej, podmiotu i reprezentacji a także przybliżyli pakiet prawny Unijnego Kodeksu Celnego, który będzie stosowany od 1 maja 2016r. oraz jego założenia i najważniejsze zmiany w stosunku do obecnie funkcjonującego Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

Zapowiedziano również, że w I kwartale przyszłego roku rozpoczną się spotkania informacyjne i szkolenia z zakresu nowego ustawodawstwa celnego.

Spotkaniu towarzyszyła ożywiona dyskusja, która z jednej strony pozwoliła na uzyskanie wyjaśnień i praktycznych porad, a drugiej strony zwróciła uwagę na problemy, z jakimi borykają się przedsiębiorcy.

Pozytywna ocena spotkania ze strony uczestników wskazuje, że istnieje potrzeba prowadzenia takiej formy współpracy Służby Celnej z podmiotami gospodarczymi, która z jednej strony polega na ciągłym dostosowywaniu wprowadzanych rozwiązań do rozwijającego się rynku i informowaniu o płynących z nich korzyściach, z drugiej zaś na stałym dialogu z przedsiębiorcami umożliwiającym pogłębianie ich wiedzy.

/SC Przemysl
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.