obecnie
26° C
jutro
23° C
 dj kubus
Czy korzystasz z 500 plus?


Ostatnio na forum

 • Uwaga! Uwaga!
  128 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Czy Rybakówka, jest otwarta?
  210 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • UBywatele Stalowowolskie ...
  145 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Zmowa cenowa na Rynku!
  120 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Hejter Owsiak - musi przep...
  205 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Gdzie na lody? Stalowa Wol...
  118 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • The cooled works populatio...
  28 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Niedziela w Ulanowie pod znakiem 74. rocznicy wybuchu Powstania Wa...

8 sierpnia 2018 08:47, autor: powiat-nisko.pl
1 sierpnia 2018 roku minęła 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. By dać wyraz pamięci tego historycznego wydarzenia mieszkańcy wielu polskich miast wzięli udział w organizowanych z tej okazji akademiach i piknikach. Również w gminach Powiatu Niżańskiego pamiętano o bohaterach tamtych wydarzeń.

W minioną niedzielę, 5 sierpnia 2018 roku, w Ulanowie uroczyście obchodzono 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jako dzień obchodów wybrano niedzielę – dzień wolny od pracy, aby umożliwić uczestniczenie w nich jak największej liczby mieszkańców gminy Ulanów oraz pozostałych gmin Powiatu Niżańskiego.

Obchody rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przed budynkiem ulanowskiego magistratu, by o godzinie 17.00, pamiątkowej godzinie „W”, zabrzmiał sygnał syreny poprzedzający wspólne odśpiewanie „Warszawianki” – nieoficjalnego hymnu Powstania.

Następnie nastąpiło powitanie uczestników i zebranych na uroczystości gości, po którym wykład na temat Powstania Warszawskiego w nawiązaniu do Ulanowa i Ziemi Niżańskiej wygłosił kustosz Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie Mieczysław Wójcik.

Wszyscy uczestniczący w uroczystości, wspólnie z ulanowskimi harcerzami, śpiewali pieśni i piosenki powstańcze.

W Ulanowie obecna była także grupa Rekonstrukcji Historycznej z Biłgoraja. Wszyscy zebrani mogli poczęstować się wojskową grochówką. Uroczystość zakończyła projekcja w kinie plenerowym filmu „Miasto 44”.

Na ulanowskich obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Powiat Niżański reprezentowali: Starosta Niżański Robert Bednarz i Wicestarosta Adam Mach.

Należy wspomnieć, że w środę 1 sierpnia – dniu wybuchu Powstania Warszawskiego również w pozostałych gminach naszego Powiatu, w tym w Nisku i w Rudniku nad Sanem oddawano hołd powstańcom warszawskim.

Przy okazji rocznicy przypomnijmy pokrótce historię Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się w dniu 1 sierpnia 1944 roku, w Warszawie o 17.00, kiedy wybiła pamiętna godzina „W”. Powstanie wybuchło na rozkaz Komendanta Głównego AK Gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Przeciwko 16 tys. armii żołnierzy niemieckich stanęło w tym dniu blisko 50 tys. powstańców, z czego zaledwie 5 tys. polskich żołnierzy było dobrze uzbrojonych, Niemcy zaś dysponowali bronią pancerną, artylerią i lotnictwem. Taki stan rzeczy zawarzył o końcowym efekcie tego patriotycznego zrywu, który zakończył się po 63 dniach.

W trakcie trwających dwa miesiące walk zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Wojsko polskie poniosło dotkliwe straty – 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów i ostrzału artyleryjskiego niemieckich wojsk stolica Polski niemalże została zrównana z ziemią.

Planowane początkowo na kilka dni powstanie trwało do 2 października 1944 roku. Do dziś uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.