obecnie
26° C
jutro
23° C
 impulse
Czy korzystasz z 500 plus?


Ostatnio na forum

 • Uwaga! Uwaga!
  128 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Czy Rybakówka, jest otwarta?
  210 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • UBywatele Stalowowolskie ...
  145 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Zmowa cenowa na Rynku!
  120 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Hejter Owsiak - musi przep...
  205 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Gdzie na lody? Stalowa Wol...
  118 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • The cooled works populatio...
  28 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Stalowa Wola uczciła żołnierzy Wojska Polskiego

16 sierpnia 2018 16:00, autor: stalowawola.pl

15 sierpnia oddaliśmy cześć i hołd bohaterom, którzy walczyli przez tysiąclecia za naszą wolność, ale również tym, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo dziś. Stalowa Wola jak co roku z honorami uczciła żołnierzy Wojska Polskiego podczas ich święta.

Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Konkatedralnej, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji Wojska Polskiego. Następnie defilada z udziałem Kompanii Honorowej oraz pocztu sztandarowego Garnizonu Nisko przeszła ulicami Popiełuszki i 1 Sierpnia od Bazyliki Konkatedralnej na Plac Piłsudskiego, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości wojskowe.

– Zebraliśmy się tu dzisiaj w Stalowej Woli na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także 98. rocznicę bitwy warszawskiej. Bitwy, która stała się symbolem oręża Wojska Polskiego. To 98 lat temu Polski żołnierz rozbił i zatrzymał sowieckie armie, które grabiły, mordowały i niszczyły nasz kraj. Wówczas cały świat dowiedział się, co znaczy polski żołnierz, któremu od zawsze towarzyszyły słowa Bóg, Honor i Ojczyzna. I dziś również gdziekolwiek walczycie, na froncie czy na misjach, jesteście uważani za najlepszych żołnierzy – mówił Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Poseł na Sejm RP Rafał Weber podkreślił, że dzień Święta Wojska Polskiego jest dla nas wszystkich bardzo ważny. – To dzisiaj skupiamy naszą uwagę na obrońcach naszego kraju, na bohaterach, na wszystkich tych, którzy przez ponad dziesięć wieków walczyli o naszą niepodległość, o suwerenność i wolność naszego kraju. Szczególną uwagę skupiamy na żołnierzach Wojska Polskiego, bowiem w tym roku świętujemy jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości. Dziękujemy tym wszystkim, którzy u boku Marszałka Józefa Piłsudskiego, wielkiego wodza, wywalczyli tę upragnioną niepodległość. Ale dziękujemy im również za rok 1920, za pokonanie bolszewickiej nawały pod Warszawą dokładnie 15 sierpnia. To bitwa, która potwierdziła siłę polskiego oręża. I dzisiaj w 98. rocznicę tej bitwy jesteśmy zobowiązani oddać cześć i honor właśnie tym bohaterom – mówił poseł Rafał Weber. Poseł podziękował również kapelanom wojskowym, żołnierzom walczącym w II wojnie światowej i tym, którzy po jej zakończeniu nie pogodzili się z sowiecką rzeczywistością w Polsce. Na koniec zwrócił się także ze słowami podziękowania do żołnierzy współczesnej armii. Zaznaczył też, że bezpieczeństwo naszego kraju to fundamentalne działanie rządu polskiego.

Na zakończenie uroczystości wybrzmiały najpiękniejsze melodie wojskowe w wykonaniu Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury. Obchody uświetniły także mażoretki z Niżańskiego Centrum Kultury. Dodatkowo mieszkańcy mogli zobaczyć wystawę produktów HSW S.A. oraz stanowiska promocyjne Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Jednostki Wojskowej w Nisku, Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz Nadleśnictwa Rozwadów. Zainteresowani mogli również spróbować swoich sił na strzelnicy interaktywno-multimedialnej (trenażer strzelecki). Na wszystkich uczestników uroczystości tradycyjnie czekała pyszna grochówka żołnierska.

Organizatorami obchodów Święta Wojska Polskiego w Stalowej Woli byli: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli oraz Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Janina Sagatowska Senator RP oraz Rafał Weber Poseł na Sejm RP.
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.