obecnie
4° C
jutro
6° C
djkubus
Czy wsparłeś/aś w tym roku WOŚP w Stalowej Woli?


Ostatnio na forum

 • Filtry do wody?
  1543 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • potrzebna pilne pomoc!!! l...
  721 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • ortodonta
  645 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Program do aplikacji webowych
  117 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Prezent na Wielkanoc
  210 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Stanisław Sobieraj.
  26045 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Beef bar.
  3317 wyświetleń
  19 odpowiedzi
Przejdź do forum

Czy Wisła płynie z nurtem ekologii?

10 stycznia 2019 11:01, autor: Geno
Ochotnicza Straż Pożarna w Zbydniowie w Zbydniowie w partnerstwie z Fundacją Fundusz Lokalny SMK oraz Polskim Związkiem Łowieckim Zarząd Okręgowy
w Tarnobrzegu, kończy realizację projektu pn. „Płynie Wisła płynie…” finansowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

W projekt zaangażowani byli młodzi mieszkańcy nadwiślańskich miejscowości: Koprzywnicy, Samborca, Sandomierza, Dwikóz, Zawichostu oraz Sokolnik.
W ramach projektu w miesiącu wrześniu b.r. odbyły się warsztaty z technik pozyskiwania informacji od osób wiekowych oraz warsztaty fotograficzne. Równorzędnie z warsztatami ogłoszono dla uczestników projektu konkursy: na podanie, legendę znad rzeki Wisły oraz na zbiór fotografii archiwalnej i współczesnej. W dalszym etapie wdrażania tej inicjatywy odbyły się wyjścia młodzieży z myśliwymi z kół łowieckich : Koło Łowieckie „Ziemia Sandomierska”, „Bażant” Dwikozy oraz „San” Skowierzyn (PZŁ jest partnerem w projekcie) nad rzekę, gdzie poznawane były zasoby przyrodnicze doliny Wisły.

W projekcie zlecono wypracowanie questów – gier terenowych, które oparte są na zasobach doliny rzeki Wisły oraz częściowo rzeki San. Tym sposobem powstały również mapy turystyczne, które obrazują nie tylko topografię terenu, ale informują potencjalnych turystów o atrakcjach, jakie czekają na nich w dolinie tych dwóch rzek. Mapy te opatrzone są stosownym komentarzem odnoszącym się do zasobów fauny i flory w tym regionie. Same questy odnoszą się do gier terenowych prowadzonych na wodzie – wodny quest prowadzący po Wiślę od Sandomierza po ujście rzeki San oraz w górę rzeki San do miejscowości Radomyśl, quest rowerowy – pętla po dolinie Wisły i Sanu (2 dniowa), rozłożona po miejscach ze szczególnymi zasobami kultury, sztuki, tradycji, historii, obyczajowości oraz ścieżki prowadzące po obszarach cennych przyrodniczo, quest po Zawichoście – czyli kilka szczegółów z historii, tradycji i przyrody tej nadwiślańskiej i urokliwej osady miejskiej.

Projekt miał na celu również zbudowanie strategii rozwoju doliny Wisły w obszarze promocji zasobów turystyczno-rekreacyjnych. Poprzez warsztaty liderów i przedstawicieli podmiotów pozarządowych i samorządowych związanych z Wisłą bądź to z racji celów statutowych lub lokalizacji administracyjnej ustalony został zakres priorytetów, które są ważne w kontekście poprawy wykorzystania Wisły jako zasobu, który ma stanowić alternatywę do wypoczynku, rekreacji, pasji oraz ma być inspiracją do rozwoju lokalnego.

Projekt ten idealnie wpisuje się w działalność partnerstwa Napędzani Wisłą. Partnerstwo tworzą m.in. Ochotnicza Straż Pożarna w Zbydniowie oraz Fundacja Fundusz Lokalny SMK. Celem partnerstwa jest promocja Wisły i zasobów od niej zależnych lub będących z nią ściśle powiązanych w kulturze, sztuce, tradycji ludowej, przyrodzie, etc.
W ramach tego partnerstwa płyniemy Wisłą co roku do Warszawy na rocznicę obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego, świętujemy z nurtem rzeki na tradycyjnych łodziach wiślanych - pychówkach rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, sprzątamy rzekę dając sobie zielone światło, zaś czerwone tym, którzy nie szanują tego cudownego zasobu, jakim jest Wisła, ogłaszamy konkursy dla młodzieży i dzieci związany z Wisłą i kulturą nadwiślańską. Ciągle poszukujemy nowych obszarów w których wypromujemy naszą rzekę i przekonamy do niej nie tylko wodniaków i wędkarzy, ale i zwykłych mieszkańców, którzy znajdą tu oddech ciszy, odpoczynek, spokój i nacieszą się przyrodą pełną zaskakujących niespodzianek.”
Robert Bąk – koordynator projektu

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.