obecnie
18° C
jutro
22° C
 impulse
Czy korzystasz z 500 plus?


Ostatnio na forum

 • Armatis-LC
  26 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Antifa uznana za grupę ter...
  100 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Lista wstydu PO.
  376 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Konferencje śmiesznej opoz...
  418 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • UBywatele Stalowowolskie ...
  756 wyświetleń
  13 odpowiedzi
 • Prowadzenie ciąży na NFZ A...
  230 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Mechanik - kogo polecacie?
  173 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Opowiadania Osowskiego i mikroopowiadania Mścisza

26 stycznia 2019 16:00, autor: MBP
Podwójny wieczór autorski – Mirosława Osowskiego i Ryszarda Mścisza – zorganizowała w miniony czwartek, 24 stycznia Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli. Literackie drogi obydwu twórców przeplatają się od niemal 20 lat, ale dopiero teraz doczekali się wspólnego wieczoru autorskiego.

Mścisz przedstawił swój kolejny po „Zezem na świat” zbiór humoresek – „Życie (u)daje szkołę”, tym razem zawierający 56 krótkich i zabawnych opowiadań. Wiele z nich wyrasta ze zdarzeń autentycznych, dotyczących życia szkolnego (autor pracuje zawodowo jako nauczyciel) czy historii Jeżowego, gdzie mieszka. Mamy tu naszkicowane pewne ludzkie problemy czy sytuacje życiowe. – Jest jeden istotny wyznacznik związku tego zbiorku z poprzednim, który ukazał się w 2012 roku. Wszystkie te teksty powstały dla gazetki Zespołu Szkół w Jeżowem „Post Scriptum” – pisze Mścisz we wprowadzeniu do liczącej 230 stron publikacji.

Autor podczas spotkania opowiadał o kulisach powstawiania zbioru i zdradził, że ma w zanadrzu kolejnych 40 mikroopowiadań z „Post Scriptum” właśnie. Być może i one doczekają się niebawem umieszczenia w zbiorze.

Z kolei Mirosław Osowski ponownie wprowadził czytelników w świat zbioru opowiadań „Świniobicie”. Publikacja z 2018 roku, w odróżnieniu od tej sprzed 15 lat różni się znacząco. I to na tyle, że można powiedzieć, iż mamy do czynienia z dwiema zupełnie innymi książkami. Część opowiadań ze zbioru z 2003 roku została włączona do obecnego, inne zaś autor usunął, a na ich miejsce dodał nowe (Matejko od aniołków, Zbrodnia, Smok, Codzołożnica, Madame Bovary z Grabkowa). Na liczącej w sumie 150 stron publikacji znajdziemy 19 opowiadań.

– Ponowne wydanie „Świniobicia”, to odpowiedź na zapotrzebowanie czytelników, którzy pytali mnie o to, czy mam jeszcze poprzednie wydanie, a ono rozeszło się bardzo szybko – zdradził czytelnikom Osowski. Pokazał także inny swój zbiór autobiograficznych opowiadań – „W krainie dzieciństwa”, który ponownie wydał w 2018 roku i uzupełnił o kolejny etap – pracę w kopalni.

Przed gośćmi zgromadzonymi w MBP wystąpił także utalentowany akordeonista z Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli – Mikołaj Wybacz, który pod okiem swojego profesora Krzysztofa Garbacza, przygotował na literacki wieczór 4 klasyczne utwory.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.