obecnie
14° C
jutro
18° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    221 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    760 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1151 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    179 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    178 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    312 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    370 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Stalowa Wola i 100% niskopodłogowych autobusów

28 kwietnia 2019 12:19, autor: zomo
1 grudnia 2018 roku minęły trzy lata od przejęcia budżetowego ZMKS w struktury spółki Miejskiego Zakładu Komunalnego. W okresie tym tabor miejskiego przewoźnika przeszedł prawdziwą metamorfozę. Dzięki wsparciu środków unijnych i zaangażowaniu pracowników Urzędu Gminy Stalowa Wola oraz MZK możliwy był zakup nowoczesnych autobusów, w tym minibusów, które zabezpieczają potrzeby komunikacyjne mieszkańców na mniej obleganych liniach.

Komunikacja dzisiaj 890 tysięcy sprzedanych biletów, 1 milion 400 tysięcy przejechanych km i prawie 3 miliony przewiezionych pasażerów – to bilans poprzedniego roku w Zakładzie Komunikacji Miejskiej w Stalowej Woli. W chwili obecnej flotę zakładu komunikacji stanowi 100% taboru przystosowanego do obsługi osób niepełnosprawnych w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich (autobusy niskopodłogowe), 100% taboru wyposażonego w informację pasażerską, 62% taboru z klimatyzacją. 28% taboru stanowią autobusy elektryczne, 80% autobusów spalinowych spełnia normy emisji spalin Euro V EEV i Euro VI, 100% autobusów wyposażonych jest w monitoring wnętrza pojazdów.

Tak dobre dane to efekt ostatnich taborowych inwestycji. W 2018 roku w stalowowolskiej flocie pojawiło się 19 nowych autobusów, w tym 10 elektrycznych marki Solaris i 9 spalinowych marek Autosan (6) i Automet (3). Wszystkie są w pełni zautomatyzowane, niskopodłogowe, wyposażone w monitoring, klimatyzację, sieć wi-fi, gniazda do ładowania urządzeń elektrycznych. Nowością są biletomaty, które umożliwiają zakupu biletu w autobusie zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Aby nie tracić ciepła zimą, a chłodu latem, każdy autobus z nowej floty daje pasażerom możliwość samodzielnego otwierania drzwi pojazdu za pomocą ciepłego guzika. Gmina Stalowa Wola zapowiada również zakup kolejnych czterech autobusów elektrycznych oraz dwustanowiskową stację ładowania tych pojazdów na zajezdni autobusowej. Jeśli tak się stanie, lokalna komunikacja miejska wpłynie na poprawę stanu środowiska, w szczególności na dalszą redukcję emisji zanieczyszczeń, co z kolei będzie skutkować poprawą warunków i jakości życia mieszkańców, a miasto stanie bardziej atrakcyjne - i dla biznesu, i dla nowych mieszkańców. Od zmierzchu do świtu Przygotowane do miejskiej i podmiejskiej jazdy czerwone autobusy, stalowowolskiej komunikacji wyruszają codziennie w swoją trasę. W dni robocze ruch na zajezdni przy ulicy KEN rozpoczyna się już przed godziną 5.00.

Na linie wyjeżdża 27 pojazdów. Pierwszy kurs w kierunku Nowej Wsi (linia nr 12) rozpoczyna się o godz.: 4.55, zaś ostatni kierowca kończy swoją pracę 30 minut po północy wracając z Kłyżowa, linią nr 17. W dni robocze autobusy realizują dziennie 327 kursów na terenie Gminy Stalowa Wola, a także sąsiadujących z nami: Niska, Radomyśla nad Sanem, Zaleszan i Pysznicy. Dziś stalowowolska komunikacja to jeden największych zakładów miejskiej spółki komunalnej. Najstarsi pracownicy z sentymentem pożegnali niedawno, stare 12 metrowe Jelcze. Część z nich trafiło do placówek kultywujących historię miejskiej komunikacji. Perełką wciąż pozostaje wóz Pogotowia Technicznego – Ikarus 280 z 1978 roku i cztery, 14- letnie Jelcze. Nad serwisem autobusowej floty czuwa zespół wykwalifikowanych mechaników, elektryków i informatyków.

Zakład posiada własny warsztat mechaniczny, a także stację obsługi pojazdów, serwis opon i serwis klimatyzacji – oferujące swoje usługi również dla wszystkich klientów. Autobusy tankują się na własnej – Miejskiej Stacji Paliw, zaś elektryki – ładują baterie na trzynastu specjalnie dla nich zamontowanych punktach ładowania (10 stanowisk na zajezdni i 3 na terenie miasta). Obsługą pasażerską zajmuje się 56 kierowców i 5 dyspozytorów, pracujących w systemie 12 godzinnym. Czas na wyzwania Wyzwaniem dla lokalnej komunikacji pozostaje System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz montaż tablic informacyjnych na wybranych 30 przystankach, które pojawią się latem. SDIP będzie zintegrowanym systemem zarządzania przepływem informacji w czasie rzeczywistym, przeznaczonym do obsługi komunikacji miejskiej na terenie całej sieci. Pasażerom zapewni on dostęp do bieżącej informacji i komunikatów o odjazdach, poprzez montaż wspomnianych tablic, a także uruchomienie portalu dla pasażerów w wersji deskop i mobilnej. Inwestycja wymaga koordynacji i sprzężenia systemów informatycznych, które odtąd powiązane będą z programem obsługującym siatkę połączeń i w pełni zautomatyzowane.

Czytaj więcej: http://www.infobus.pl/stalowa-wola-i-100procent-niskopodlogowych-autobusow-_more_114139.html
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.