obecnie
22° C
jutro
22° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    184 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    718 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1113 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    138 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    142 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    174 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    331 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Drogą ekspresową do rozwoju Stalowej Woli

21 maja 2019 16:01, autor: stalowawola.pl
– Droga szybkiego ruchu S74 to nowe okno na świat dla Stalowej Woli – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli podczas podpisania umowy na wykonanie dokumentacji dla inwestycji budowy drogi ekspresowej S74 na odcinku Opatów – Nisko. 20 maja 2019 roku w Sali Eugeniusza Kwiatkowskiego podpisy pod umową złożyli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i wykonawcy – spółki Transprojekt Gdański.

– To niezwykły dzień dla Stalowej Woli, dlatego też podpisanie umowy na wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla drogi ekspresowej S-74 Opatów – Nisko wraz z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej odbywa się w niezwykłym i symbolicznym miejscu. To w tym budynku, w tej Sali zawsze zapadały najważniejsze i strategiczne decyzje dla Stalowej Woli i całego Centralnego Okręgu Przemysłowego – mówił włodarz Perły COP.

Jak zauważył prezydent Lucjusz Nadbereżny, droga szybkiego ruchu S74 nawiązuje do genialnej idei, która realizowała się 80 lat temu. – Po ośmiu dekadach spotykamy się tutaj przy podpisaniu umowy, która otwiera nam całkowicie nowy horyzont, która pozwoli na otwarcie naszych samorządów na centralną Polskę, ale również włączy nas w cały system autostradowy i innych dróg szybkiego ruchu na terenie naszej Ojczyzny. To wielki dzień również dla miast, które z nami tworzą czwórmiasto, a więc Niska, Tarnobrzega, Sandomierza – mówił prezydent Stalowej Woli.

Włodarz hutniczego grodu przypomniał, że Stalowa Wola traciła na tym, że brakowało dobrego połączenia z drogą szybkiego ruchu. Dzięki decyzji obecnych władz to się zmienia i samorząd może ambitniej patrzeć na perspektywę przyszłości dla rozwoju miasta. Prezydent podkreślił też, że podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji dla S74 zamyka pewną triadę strategicznych decyzji dla Stalowej Woli podjętych w ostatnich kilku tygodniach. – Zaczęliśmy od decyzji, którą podjął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, aby złożyć projekt budowy trzeciego mostu na Sanie do Ministerstwa Inwestycji w ramach programu Mosty dla Regionu. Tydzień temu rozpoczęliśmy budowę obwodnicy Stalowej Woli i Niska, a dzisiaj podpisywana jest umowa na opracowanie dokumentacji, która pozwoli na realizację drogi szybkiego ruchu S74. Te trzy elementy bardzo mocno się łączą, bo będą tworzyć wyjątkowy i bardzo nowoczesny układ komunikacyjny wokół naszego miasta – podsumował Lucjusz Nadbereżny.



W uroczystości podpisania umowy, oprócz Lucjusza Nadbereżnego prezydenta miasta Stalowej Woli, udział wzięli: Rafał Weber Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Małgorzata Jarosińska-Jedynak Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Janina Sagatowska Senator RP, Marek Bajdak Dyrektor Wydziału Nieruchomości Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Aneta Gierlak-Czarnik Zastępca Dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych GDDKiA, Mariusz Błyskal Zastępca Dyrektora ds. zarządzania drogami i mostami GDDKiA i Marek Rytlewski Prezes Zarządu Transprojekt Gdański sp. z o.o.

Dokumentacja powinna być gotowa w ciągu 15 miesięcy od podpisania umowy, czyli od 20 maja 2019 roku. Odcinek Opatów – Nisko ma mieć około 71 kilometrów .Inwestycja obejmowała będzie budowę pełnego zakresu drogi ekspresowej klasy S na odcinku od Opatowa (węzeł „Okalina” – bez węzła) na terenie województwa świętokrzyskiego i włączenia do realizowanej drogi ekspresowej S19 w Nisku (węzeł „Zapacz” – z węzłem) na terenie województwa podkarpackiego wraz z węzłami, skrzyżowaniami, miejscami obsługi podróżnych, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi zapewniającymi dostęp do drogi publicznej oraz usunięciem kolizji z infrastrukturą techniczną nie związaną z drogą.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.