obecnie
16° C
jutro
23° C

Czy korzystasz z 500 plus?


Ostatnio na forum

  • Czy Rybakówka, jest otwarta?
    100 wyświetleń
    6 odpowiedzi
  • Hejter Owsiak - musi przep...
    104 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Sklep - Serwis komputerowy...
    259 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Bar pod Pałami????
    5022 wyświetleń
    9 odpowiedzi
  • Cyrk bez zwierząt?
    4524 wyświetleń
    6 odpowiedzi
  • Fenomen Jarosława Kaczyńsk...
    5624 wyświetleń
    11 odpowiedzi
  • Warsztat samochodowy
    4595 wyświetleń
    4 odpowiedzi
Przejdź do forum

„Śląsk” wystąpi przed stalowowolską publicznością

12 czerwca 2019 11:46, autor: stalowawola.pl
Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” zapraszają na koncert patriotyczno-maryjny pt. „Bogurodzica” Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który odbędzie się w najbliższą sobotę 15 czerwca o godz. 17.00 w Bazylice Konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.

Koncert organizowany jest w związku z uroczystym wprowadzeniem do Bazyliki Konkatedralnej w Stalowej Woli relikwii pierwszego stopnia krwi błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystości odbywają się w ramach Roku Księdza Jerzego Popiełuszki Patrona NSZZ „Solidarność”, ogłoszonego przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”.

Ponad stuosobowy skład artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” obejmuje chór, balet i orkiestrę. Poziom artystyczny zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów.

Obecnie w repertuarze „Śląska” znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty.

Jednoczęściowy koncert pieśni „Bogurodzica” ku czci Matki Boskiej tworzą pieśni maryjne w opracowaniu Stanisława Hadyny, Romualda Twardowskiego, Janusza Stalmierskiego, Krzysztofa Dziewięckiego. Niezwykły klimat koncertu podkreślają recytacje poetyckich utworów Władysława Bełzy, Zygmunta Krasińskiego, Władysława Syrokomli, Kornela Ujejskiego oraz Juliana Tuwima. W programie znajdują się najsłynniejsze polskie pieśni maryjne, m.in.: „Bogurodzica”, „Serdeczna Matko”, „Matko Piekarska”, „Czarna Madonna”.

źródło: www.zespolslask.pl

fot. www.zespolslask.pl / korpusik


Komentarze czytelników (1)
  • Boncki (3 dni, 8 godzin temu)

    Komuchy z solidaruchami przewodniczącymi dogadali się i koncerty teraz w..stawiać będą.Ha