obecnie
3° C
jutro
2° C
djkubus
Czy uważasz, że w Stalowej Woli jest problem smogu?


Ostatnio na forum

 • Jaką sieć i jaki telefon p...
  8078 wyświetleń
  10 odpowiedzi
 • Rehabilitant niemowląt kog...
  4495 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Robot do mycia okien
  2349 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Targ Staroci na Rozwadowsk...
  4922 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Konferencje śmiesznej opoz...
  3128 wyświetleń
  15 odpowiedzi
 • Czy tylko Ja nie lubię świąt?
  382 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • UBywatele Stalowowolskie ...
  3313 wyświetleń
  17 odpowiedzi
Przejdź do forum

Wspólnota fundamentem Stalowej Woli

17 czerwca 2019 14:01, autor: stalowawola.pl
– To, czego dokonali 80 lat temu nasi dziadowie i ojcowie, wzbudza wielki zachwyt. Zachwyt nad Stalową Wolą. Każda cegła, każdy postawiony fundament, wykonana infrastruktura do dzisiaj zachwyca swoją użytecznością, wzornictwem i zachęca nas do tego, żebyśmy czerpali z tamtych lat – mówił 14 czerwca podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli. Trzydniowe obchody 80. Rocznicy poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli były okazją do pokazania rozwoju hutniczego grodu i upamiętnienia jego Pionierów.

Święto 14 czerwca 1939 roku jest tak wyjątkowe, bo wielcy ówczesnych czasów, od Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, poprzez wojskowych, inżynierów, budowniczych, do zwykłych robotników, usiedli wspólnie do świętowania na stadionie w Stalowej Woli. To jest sukces Stalowej Woli, że nasi dziadowie i ojcowie rozumieli ideę tworzenia rzeczy wielkich w jedności i sile porozumienia – podkreślił włodarz Stalowej Woli. Szczególną uwagę zwrócił na wspólnotę, dzięki której powstało nasze miasto. – Chciałbym, abyśmy w projektach inwestycyjnych, kulturalnych, społecznych jak nasi przodkowie potrafili patrzeć w jedną stronę, potrafili budować wspólnotę, która przyniosła ten wielki sukces – dodał prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Miejskie uroczystości 80. Rocznicy poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli rozpoczęły się w piątek 14 czerwca Mszą Św. w kościele pw. św. Floriana. Następnie wszyscy zebrani w uroczystej defiladzie z udziałem Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli przeszli na Plac Piłsudskiego. Tam została wciągnięta na maszt flaga narodowa, a następnie w Sali Widowiskowej MDK odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej.

Wykład historyczny poświęcony wydarzeniom sprzed 80 lat wygłosiła Aneta Garanty z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Przytoczyła ona m.in. fragment listu premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego do Marcelego Siedlanowskiego, pierwszego dyrektora Zakładów Południowych: „Jestem koronnym świadkiem niezapomnianych wyczynów organizacji i zespołu pracującego pod pańskim kierownictwem przy budowie i rozruchu Stalowej Woli. Bywałem stosunkowo częstym gościem w Stalowej Woli i nieraz myślałem sobie czego by nie można dokonać w Polsce z takimi zespołami ludzi jakich spotkałem w Gdyni, Mościcach albo w Stalowej Woli”.

Przed uroczystościami Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli w towarzystwie Stanisława Sobieraja przewodniczącego Rady Miejskiej w Stalowej Woli i Wojciecha Chodorka wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Stalowowolskiego złożył kwiaty w hołdzie Pater Urbis Stalowej Woli Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu.

W kolejnym dniu obchodów – 15 czerwca – odbyła się Rowerowa Gra Miejska „Śladami historii Zakładów Południowych”. Główne uroczystości miały miejsce natomiast w niedzielę 16 czerwca, kiedy to na placu obok dawnej Dyrekcji HSW o godzinie 16.00 została zaprezentowana rekonstrukcja historyczna pn. „Stalowa wola narodu polskiego…”. Narratorem podczas inscenizacji był znany już nam prof. Andrzej Olejko.

Organizatorzy pokazali rozwój Stalowej Woli z perspektywy rodziny mieszkającej we wsi królewskiej Pławo, szczególnie oczami starszego z synów. Inscenizatorzy przeprowadzili zebranych przez historię Zakładów Południowych od czasu ich budowy, przez przyjazd delegacji rządowej na czele z Prezydentem RP Ignacym Mościckim, wybuch wojny i zwycięską bitwę. Na zakończenie uroczystości koncert swoich umiejętności wokalnych dał Robert Janowski. Wokalista wykonał utwory utrzymane w klimacie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku z płyty „Song.pl”.

Organizatorami obchodów 80. Rocznicy poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli byli Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli i Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej. Patronatem honorowym uroczystości objęli: Rafał Weber Poseł na Sejm RP, Wiceminister Infrastruktury i Janina Sagatowska Senator RP. Partnerami obchodów były natomiast Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów.

Szczególne podziękowania za uświetnienie naszych uroczystości kierujemy do Gospodarstwa Agroturystycznego „Madejówka”, Piekarni Pyzara i Grupy Rekonstrukcyjnej Zakłady Południowe 1939.


Zobacz wyszystkie zdjęcia
Komentarze czytelników (1)