obecnie
5° C
jutro
9° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Sprzątanie po zmarłych
    6 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    25 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    75 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    226 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    577 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1537 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    588 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Lato z książką w autobusie

4 lipca 2019 04:03, autor: MBP
Na wakacje, od poniedziałku, 1 lipca do miejskich autobusów w Stalowej Woli wraca Bookcrossing. Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Miejskim Zakładem Komunalnym, który zarządza autobusowym taborem w Stalowej Woli, uwolniła dla czytelników i miłośników literatury kilkaset książek. Taką książkę można znaleźć i czytać lub zabrać do domu, a potem przeczytaną wymienić na kolejną w wybranych autobusach Zakładu Komunikacji Miejskiej. Akcja wymiany książek potrwa do końca wakacji.

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Czy takim miejscem może być miejski autobus? Pewnie, że tak, skoro tymi pojazdami poruszają się dziennie tysiące mieszkańców Stalowej Woli i okolic. - W ubiegłym roku podczas bookcrossingowej akcji do pasażerów komunikacji autobusowej trafiło ponad 500 ciekawych książek. W specjalnie oznakowanych skrzynkach w kilku miejskich autobusach można było swoją przeczytaną już książkę wymienić na inną, która nas zaciekawiła. Czytać podczas podróży lub dopiero w domu, a po przeczytaniu podczas kolejnego przejazdu, wymienić na inną – mówi Ewa Biały, dyrektor MBP im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli.
Bookcrossing łączy miliony entuzjastów czytania na całym świecie. Aktualnie po 132 krajach podróżuje 12 226 380 mln tomów, które uwolniło ponad 1,8 mln czytelników. W Polsce w oficjalnym obiegu jest ponad 300 tysięcy takich uwolnionych książek.
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Krążąca książka narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem. W naszym kraju idea bookcrossingu pojawiła się w 2003 roku. Inicjatorką i współorganizatorką corocznego Święta Wolnych Książek w Polsce jest Jolanta Niwińska, Ogólnopolski Koordynator Bookcrossing.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.