obecnie
10° C
jutro
19° C
 djkubus
Czy korzystasz z 500 plus?


Ostatnio na forum

 • online accutane forum Stev...
  9 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Effetti Collaterali Levitr...
  12 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Feministki i lewaczki.
  1409 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Wycieczka do Turcji :)
  784 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • AND Computers czy Komputronik?
  5363 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Prezent na Wielkanoc
  2370 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Telepizza - Stalowa Wola.
  3251 wyświetleń
  2 odpowiedzi
Przejdź do forum

Krzysztof Kwasiżur i jego poemat podkarpacki „Wrzosowisko”

4 lipca 2019 04:03, autor: MBP
27 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli literat Krzysztof Kwasiżur zaprezentował czytelnikom „Wrzosowisko. Poemat podkarpacki”.
- Przygotowując się do pisania „Wrzosowiska”, a także w trakcie jego pisania, skrupulatnie sprawdzałem realia historyczne i geograficzne, które przeniosłem do poematu.

Jednak nie zmienia to faktu, iż legenda o niebieskiej wstążce i zatopionym w bagnie mieście, z którego przyszła pomoc dla wioski – to jedynie legenda, którą usłyszałem w dzieciństwie. W kwestii technicznej – nie chciałem pisać klasycznego, typowego poematu w realiach Podkarpackich, a uważając, że formuła poematu nieco się zestarzała i chcąc jednocześnie zachować „tchnienie wieków”, jakie poemat daje – opracowałem własny sposób rymowania (bliżej mu do prozy, niż poezji) i własny system narracji – mówi literat.
Na spotkaniu w bibliotece obecny był również Grzegorz Kijanka, grafik komputerowy i webdesigner, założyciel agencji interaktywnej Kijanka Studio. Zgromadzeni w sali bankietowej, mogli na specjalnych planszach podziwiać ilustracje Grzegorza Kijanki wykonane do „Wrzosowiska”(piórko, węgiel).
Oprawę muzyczną spotkania zapewniła Małgorzata Stankiewicz – autorka aranżacji muzycznych do tekstów poetyckich, m. in. Krzysztofa Kwasiżura czy Teresy Paryny. Na spotkaniu w MBP zachwycaliśmy się pięknym śpiewem i grą na gitarze artystki. A były to utwory K. Kwasiżura do których Pani Małgorzata skomponowała muzykę, m. in. Niebieski z tomiku „Niebieski” oraz Przypowieść o Michale z tomiku „Ołtarz mój”.
Fragmenty poematu podkarpackiego czytała Lidia Antończyk – Kwasiżur, która przeprowadziła korektę „Wrzosowiska”, intensywnie pracując z mężem nad ostatecznym kształtem książki.
Uczestnicy spotkania mieli wiele pytań do naszych gości, przede wszystkim do Krzysztofa Kwasiżura, dotyczących wartości literackiej i historycznej poematu. Były zatem ciekawe rozmowy, piękne podziękowania i dedykacje dla czytelników.
Krzysztof Kwasiżur urodził się w Przemyślu, a mieszka w Furmanach koło Sandomierza. Poeta młodego pokolenia, prozaik, krytyk literacki, felietonista i autor tekstów wielu piosenek. Autor czterech komików poezji, licznych publikacji w czasopismach społeczno – kulturalnych i literackich. Pomysłodawca i redaktor naczelny „Przemyskiej Loży Artystycznej” – czasopisma i Spółdzielni Artystycznej. Członek RSTK w Przemyślu oraz SL „Witryna” w Stalowej Woli. „Wrzosowisko” wydało wydawnictwo „Pisarze.pl”.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.