obecnie
10° C
jutro
19° C
 djkubus
Czy korzystasz z 500 plus?


Ostatnio na forum

 • Art stimuli collagen shame...
  6 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • online accutane forum Stev...
  11 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Effetti Collaterali Levitr...
  15 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Feministki i lewaczki.
  1410 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Wycieczka do Turcji :)
  786 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • AND Computers czy Komputronik?
  5364 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Prezent na Wielkanoc
  2371 wyświetleń
  7 odpowiedzi
Przejdź do forum

Wspomnienia rodzinne „Z Wołynia do Stalowej Woli”

4 lipca 2019 22:02, autor: MBP
26 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyła się promocja niezwykłej książki autorstwa wyjątkowej osoby – Stanisławy Kwiecińskiej. – Piękno tej publikacji polega na tym, że Pani Stanisława robiła zapiski w cichości serca, dla swoich najbliższych, nie licząc na to, że kiedyś będzie mogła zaprezentować szerszej publice to, co nosiła przez całe lata w sercu – mówił o książce „Z Wołynia do Stalowej Woli” Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Historia zaprezentowana w książce pokazuje losy rodzin Jeleńkowskich i Kwiecińskich, które przybyły do Stalowej Woli w 1945 roku w poszukiwaniu pracy i dachu nad głową. Jeleńkowscy, pochodzący spod Krzemieńca, uszli cudem z rzezi wołyńskiej; Kwiecińscy z podsandomierskiego Lasocina stracili dom i cały dobytek wskutek walk frontowych w 1944 r.
– Ta pozycja „Z Wołynia do Stalowej Woli” pokazuje wyjątkowość miasta Stalowej Woli, które zrodziło się 80 lat temu, a po zakończeniu II Wojny światowej zostało tak mocno wzbogacone przez osoby, które z ciężkimi doświadczeniami rozpoczęły po 1945 roku tutaj w Stalowej Woli nowe życie i włożyły swoją energię, swoją miłość w budowanie naszego miasta – zauważył włodarz Stalowej Woli. Lucjusz Nadbereżny podkreślił też wyjątkowość samej rodziny Pani Stanisławy. – Dziewięcioosobowa gromadka w różnych obszarach oddziaływała na rozwój społeczny i gospodarczy miasta przez swoją pracę zawodową, zaangażowanie i odwagę. Najstarszym synem Państwa Kwiecińskich jest Jerzy Kwieciński Minister Inwestycji i Rozwoju.
– Wydanie tej publikacji jest naszą wdzięcznością składaną na ręce Pani Stanisławy za wspaniały przykład życia, rodziny, a jednocześnie niech będzie dla nas najwspanialszym świadectwem tego jakim jesteśmy narodem, społeczeństwem i jakim jesteśmy miastem – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.
90-letnia już autorka książki we wzruszający sposób opowiedziała o swoich zapiskach. – Bardzo trudno jest mi wyrazić to co czuję. Nie było moim celem napisanie dzieła literackiego, tylko spisanie losów i zdarzeń mojej rodziny – mówiła. Podziękowała też osobom, bez których pozycja by się nie ukazała.
Podczas spotkania zaprezentowany został fragment zapisków Pani Kwiecińskiej, o oprawę muzyczną zadbali uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego I i II stopnia w Stalowej Woli. Na prezentacji pozycji obecne były wszystkie dzieci Państwa Kwiecińskich wraz ze swoimi rodzinami, łącznie z Ministrem Inwestycji i Rozwoju, rodzeństwo autorki i zaproszeni goście.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.