obecnie
7° C
jutro
3° C
djkubus
Czy obawiasz się wirusa z Wuhan na podkarpaciu?


Ostatnio na forum

 • Czy marzy Ci się bajeczna ...
  2875 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Przeciwnicy Przepuszczania...
  5899 wyświetleń
  12 odpowiedzi
 • Czy tylko Ja nie lubię świąt?
  542 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Targ Staroci na Rozwadowsk...
  5250 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • maybelline podkład hd
  4823 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Huawei p30, warto ?
  2699 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Wybór telewizora
  2713 wyświetleń
  2 odpowiedzi
Przejdź do forum

Wspomnienia rodzinne „Z Wołynia do Stalowej Woli”

4 lipca 2019 22:02, autor: MBP
26 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyła się promocja niezwykłej książki autorstwa wyjątkowej osoby – Stanisławy Kwiecińskiej. – Piękno tej publikacji polega na tym, że Pani Stanisława robiła zapiski w cichości serca, dla swoich najbliższych, nie licząc na to, że kiedyś będzie mogła zaprezentować szerszej publice to, co nosiła przez całe lata w sercu – mówił o książce „Z Wołynia do Stalowej Woli” Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Historia zaprezentowana w książce pokazuje losy rodzin Jeleńkowskich i Kwiecińskich, które przybyły do Stalowej Woli w 1945 roku w poszukiwaniu pracy i dachu nad głową. Jeleńkowscy, pochodzący spod Krzemieńca, uszli cudem z rzezi wołyńskiej; Kwiecińscy z podsandomierskiego Lasocina stracili dom i cały dobytek wskutek walk frontowych w 1944 r.
– Ta pozycja „Z Wołynia do Stalowej Woli” pokazuje wyjątkowość miasta Stalowej Woli, które zrodziło się 80 lat temu, a po zakończeniu II Wojny światowej zostało tak mocno wzbogacone przez osoby, które z ciężkimi doświadczeniami rozpoczęły po 1945 roku tutaj w Stalowej Woli nowe życie i włożyły swoją energię, swoją miłość w budowanie naszego miasta – zauważył włodarz Stalowej Woli. Lucjusz Nadbereżny podkreślił też wyjątkowość samej rodziny Pani Stanisławy. – Dziewięcioosobowa gromadka w różnych obszarach oddziaływała na rozwój społeczny i gospodarczy miasta przez swoją pracę zawodową, zaangażowanie i odwagę. Najstarszym synem Państwa Kwiecińskich jest Jerzy Kwieciński Minister Inwestycji i Rozwoju.
– Wydanie tej publikacji jest naszą wdzięcznością składaną na ręce Pani Stanisławy za wspaniały przykład życia, rodziny, a jednocześnie niech będzie dla nas najwspanialszym świadectwem tego jakim jesteśmy narodem, społeczeństwem i jakim jesteśmy miastem – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.
90-letnia już autorka książki we wzruszający sposób opowiedziała o swoich zapiskach. – Bardzo trudno jest mi wyrazić to co czuję. Nie było moim celem napisanie dzieła literackiego, tylko spisanie losów i zdarzeń mojej rodziny – mówiła. Podziękowała też osobom, bez których pozycja by się nie ukazała.
Podczas spotkania zaprezentowany został fragment zapisków Pani Kwiecińskiej, o oprawę muzyczną zadbali uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego I i II stopnia w Stalowej Woli. Na prezentacji pozycji obecne były wszystkie dzieci Państwa Kwiecińskich wraz ze swoimi rodzinami, łącznie z Ministrem Inwestycji i Rozwoju, rodzeństwo autorki i zaproszeni goście.

Komentarze czytelników (1)