obecnie
25° C
jutro
23° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    191 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    728 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1123 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    150 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    152 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    286 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    342 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Architektura poznaje beton na nowo. Dowiedz się, w jakich formach

23 lipca 2019 07:12, autor: Geno
Beton w różnych formach znany był od starożytności, jednak prawdziwą karierę zaczął robić w budownictwie dopiero od pierwszej połowy XIX wieku, a zwłaszcza od chwili pojawienia się żelbetu. Bez wątpienia jest to dziś jeden z najważniejszych wynalazków, który uznać można za budulec naszej cywilizacji. Jego rola, mimo ogromnego zapotrzebowania, była jednak do tej pory dość ograniczona. To przede wszystkim materiał konstrukcyjny, który w gotowym obiekcie pełni swoją rolę w ukryciu, schowany pod elewacjami i wykończeniami wnętrz. A przecież on także może być po prostu piękny.


Nie tylko materiał konstrukcyjny


Niewątpliwy tryumf betonu i żelbetonu to oczywiście wiek XX. Jego wspaniała wytrzymałość otworzyła przed architektami ogromne wprost możliwości, z czego świetny użytek robić zaczęli zwłaszcza projektanci doby modernizmu z Corbusierem na czele. W naszych realiach, ze względu na ogólną szarzyznę i inne słabości architektury minionej epoki, obciążony jest niestety nie najlepszymi skojarzeniami i wielu z nas nadal gotów jest zrobić wiele by go ukryć. Czas więc odkryć go na nowo.

Zmęczeni wszystkimi mniej lub bardziej wyrafinowanymi rozwiązaniami w zakresie wzornictwa i wykończenia wnętrz, coraz częściej skłaniamy się ku pomysłom raczej surowym, jak nie rustykalnym, to industrialnym. Beton jest więc znakomitym kandydatem. Od przestrzeni, które stanowić mają miejsce do życia oczekujemy jednak dużo więcej niż wyglądu. Ma być bezpieczna i komfortowa. Płyta z betonu architektonicznego jest w tej sytuacji rozwiązaniem znakomitym. O tym, jak różnorodny efekt estetyczny da się uzyskać wybierając spośród bardzo wielu różnych wzorów i powierzchni, możemy przekonać się przeglądając np. ofertę firmy VHCT, która pierwsza rozpoczęła w naszym kraju produkcję tego typu elementów. Dawniej trudno byłoby nam uwierzyć, że ktoś zechce wykorzystać beton jako element dekoracyjny do wnętrz – dziś jest w stanie zachwycić osoby o bardzo różnych upodobaniach.


Estetyka to nie jedyna zaleta


Nadający się do zastosowania wewnętrznego, w pełni bezpieczny, co potwierdzają stosowne atesty, beton architektoniczny dzięki swoim rozmaitym formom może znaleźć znakomite zastosowanie w bardzo różnych kompozycjach aranżacyjnych , przede wszystkim jednak utrzymanych w stylistyce odległej od tradycyjnej. Wyrafinowane wzornictwo wraz z elegancką surowością jego wyglądu daje zachwycające efekty, świetnie się przy tym dzięki niej komponuje z innymi materiałami, takimi jak szkło, drewno czy cegły. Istotne są także zalety praktyczne – jest trwały, odporny mechanicznie i łatwy w czyszczeniu . Nie ma więc przeszkód, by stosować go w pomieszczeniach o dowolnym przeznaczeniu.

Z tych samych powodów coraz chętniej stosowany jest na elewacjach budynków projektowanych w sposób podporządkowany wzorcom nowoczesnym. Przy wykorzystaniu specjalnego stelaża nie ma przeszkód, by pokryć takimi płytami ścianę ocieploną. Uzyskujemy wówczas pokrycie elewacji charakteryzujące się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, trwałością koloru i niewymagające istotnych nakładów pracy przez wiele lat użytkowania.

Artykuł Partnera
Komentarze czytelników (1)
  • f (4 lata, 9 miesięcy temu)

    napiszcie co z tą sandomierska - kto podejmnie działanie zeby ten odwieczny problem rozwiaząć - abeto n sie przyda