obecnie
9° C
jutro
19° C
djkubus
Czy korzystasz z 500 plus?


Ostatnio na forum

 • O, invariable opportunisti...
  4 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • maybelline podkład hd
  3353 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Wybory 3019
  1120 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Film "Zrodzeni do szabli".
  60 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Co się stało z portalem st...
  345 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Feministki i lewaczki.
  1464 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Wycieczka do Turcji :)
  833 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Tauron inwestuje w Stalowej Woli. W Elektrowni nikt nie straci pracy

9 sierpnia 2019 16:01, autor: stalowawola.pl
Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli oraz Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia podpisali list intencyjny w sprawie budowy w Stalowej Woli nowoczesnej instalacji spalania paliwa alternatywnego (RDF). Ponadto prezes zapewnił, że żaden z pracowników Elektrowni Stalowa Wola nie straci pracy.

Do końca 2020 roku bloki energetyczne o mocy 120 MW muszą zostać wyłączone z eksploatacji. Stanie się tak, ponieważ nie spełniają one wymagań środowiskowych Unii Europejskiej. Dwa z ośmiu takich bloków znajdują się w Stalowej Woli.

– Żaden z pracowników Tauron Wytwarzanie zatrudniony dzisiaj w Elektrowni Stalowa Wola nie straci pracy. Co najmniej 10 osób otrzyma ofertę w Elektrociepłowni Stalowa Wola, do pracy przy bloku biomasowym skierujemy 60 osób, 45 osób znajdzie pracę w ramach gospodarek lokalnych. Osoby, które mogą nabyć uprawienia emerytalne do 2023 roku pozostaną w zatrudnieniu w Elektrowni Stalowa Wola – zapewnił prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Trwają przygotowania do uruchomienia programu wsparcia dla pracowników. Działania te obejmują warsztaty i szkolenia dla osób wyrażających chęć przekwalifikowania, pomoc w przygotowaniu do wejścia na rynek pracy, jak również utworzenie biura pracy na terenie elektrowni.

EKOLOGICZNE INWESTYCJE W STALOWEJ WOLI

W planach jest budowa nowoczesnej instalacji spalania paliwa alternatywnego (RDF). RDF to pełnowartościowe paliwo powstałe w wyniku przetworzenia starannie wyselekcjonowanych frakcji z odpadów innych niż niebezpieczne, które są dopuszczone przez prawo do termicznego odzysku.

– Stalowowolska energetyka oraz Tauron będą liderem rozwiązań ekologicznych. Stalowa Wola będzie miejscem, które wpisze się w wymagania i standardy Unii Europejskiej. To także dowód, że TAURON jest otwarty na lokalne potrzeby mieszkańców Stalowej Woli, a dla miasta jest partnerem odpowiedzialnym społecznie – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

W Stalowej Woli powstaje też nowoczesna jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji, obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownie z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego. W kotłowni zostaną zainstalowane 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w 2020 roku.

Grupa TAURON prowadzi program budowy farm fotowoltaicznych, który obecnie jest na etapie planowania, w tym uzyskiwania decyzji administracyjnych. Obejmuje on pięć lokalizacji. Jedną z nich jest Jelnia w Stalowej Woli.


Komentarze czytelników (1)
 • energetyk (2 miesiące, 1 tydzień temu)

  Dla mnie to przedwyborcze obietnice gaszące "pożar" w Elektrowni wynikający z odstawienia bloków energetycznych. Blok biomasowy przynosi straty, wysoka cena biomasy, niska cena zielonych świadectw.
  Nikt nie straci pracy? To jak policzyć pracowników obecnie ok. 280, zostanie 40 gospodarka pomocnicza + 65 blok oze + 10 EC to jakby nie liczyć 115. Reszta przeznaczona na PDO i do Jaworzna.