obecnie
21° C
jutro
22° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    178 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    713 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1103 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    128 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    130 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    166 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    325 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

80 lat temu pierwsze bomby spadły na dworzec i tory w Rozwadowie

3 września 2019 12:01, autor: stalowawola.pl
– Te dni rozpoczęły najbardziej tragiczny okres w dziejach historii, okres kryzysu humanizmu i człowieczeństwa. Dzisiaj stajemy wspólnie, aby oddać honor tym, którzy w okresie okupacji, nie patrząc na własne życie i inne okoliczności, podjęli wielki heroizm dla drugiego Człowieka i własnej Ojczyzny – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli podczas uroczystości 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

80 lat temu, w ostatnich dniach sierpnia 1939 roku, Stalowa Wola rodziła się do życia, poprzez wznoszone budynki, uruchamiane zakłady przemysłowe. Miasto tworzyło się w sercach ludzi, którzy przybyli i budowali nową Polskę. Widać było śmiech dzieci, które przyjechały z rodzicami lub rodziły się w powstającej Stalowej Woli.

Komendanci zalecali, aby w każdym bloku posiadającym bunkier, przeprowadzać ćwiczenia. Wokół Zakładów Południowych wykopano schrony przeciwlotnicze, ale nikt nie wierzył w wojnę. Każdy cieszył się nowym życiem, które tworzyło się w Stalowej Woli.

Pierwsze bomby spadły na dworzec i tory w Rozwadowie. Przez kolejne dni Stalowa Wola była straszona i terroryzowana poprzez naloty. Niemcy nie bombardowali naszego miasta, znali wartość Zakładów Południowych i nowego osiedla, ale chcieli przepędzić mieszkańców.

8 września, podczas największych bombardowań, zginęło kilka osób, były zniszczenia materialne. Terror przyniósł skutek, bowiem Stalowa Wola wyludniała się. Ci, którzy przybyli z wielkimi marzeniami, uciekali do mniejszych miejscowości na wschód. 14 września do Stalowej Woli wkroczyły oddziały Wehrmachtu.

– Jako mieszkańcy Stalowej Woli możemy być dumni, że nasze ziemie były przepełnione postawami pełnymi heroizmu. To tutaj oddziały Armii Krajowej organizujące konspirację, niosły pomoc, urządzały akcje zbrojne, ale przede wszystkim broniły tych, którzy potrzebowali pomocy. 1 września 2019 roku, 80 lat po wybuchu II Wojny Światowej, chcemy wspólnie wznieść wielki apel do wszystkich narodów. Nigdy więcej wojny! Szanujmy się, nieśmy przesłanie pokoju i wolności. Budujmy miłość, tak jak budowali ją Ci, którzy walczyli w wojnie o wolność i niezawisłość Polski – podkreślił prezydent miasta Stalowej Woli.

Uroczystości upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Stalowej Woli rozpoczęły się od złożenia wieńców w 14 miejscach pamięci ofiar tych tragicznych wydarzeń. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Bazylice Konkatedralnej i przemarsz Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego Garnizonu Nisko oraz Orkiestry Dętej MDK z Bazyliki Konkatedralnej na Plac Piłsudskiego, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości wojskowe.

Na zakończenie zebrani mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu: Zespołów Stalowowolskiego Towarzystwa Artystycznego STOWART oraz Miejskiego Domu Kultury: Chóru Dworskiego /Grupa Męska/, Grupy Wokalnej Pałacyk Michla oraz Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod kierownictwem Edwarda Horoszko.

Organizatorami uroczystości byli: Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury.

Patronat honorowy nad obchodami objęli: Janina Sagatowska Senator RP oraz Rafał Weber sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Partnerem wydarzenia była Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe”.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.