obecnie
11° C
jutro
16° C
 djkubus
Czy korzystasz z 500 plus?


Ostatnio na forum

 • Feministki i lewaczki.
  1410 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Wycieczka do Turcji :)
  785 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • AND Computers czy Komputronik?
  5369 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Prezent na Wielkanoc
  2371 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Telepizza - Stalowa Wola.
  3254 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Wybór telewizora
  1391 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Stalówkę ogarnęła nowa moda.
  4878 wyświetleń
  2 odpowiedzi
Przejdź do forum

Rodzice chętnie zapisują dzieci do biblioteki i dostają gratisową ...

13 września 2019 16:03, autor: MBP
Mieszkańcy Stalowej Woli wraz z przedszkolakami tłumnie zjawili się w czwartek, 12 września w stalowowolskiej MBP, która rozpoczęła rozdawanie darmowych wyprawek książkowych dla swoich najmłodszych czytelników. W Bibliotece Głównej przez 2 godziny rozdano 80 wyprawek, a w bibliotecznych filiach kilkanaście. Na stalowowolskie przedszkolaki czekają jeszcze darmowe czytanki – można je odbierać w godzinach otwarcia bibliotek.

„Książka jest największym z darów, jakie możemy ofiarować dziecku, darem na zawsze, na całe jego dziecięce i dojrzałe życie. Pożytki obcowania z książką są niepoliczalne: książka rozwija wyobraźnię, kształtuje świadomość i wrażliwość na drugiego człowieka, wzbogaca słownictwo, pozwala rozumieć siebie i świat, towarzyszy w radości i w chwilach smutku, bawi do łez, a czasem wzrusza” – pisze prof. Grzegorz Leszczyński w broszurce „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”. Broszura dla rodziców wraz z książką dla dzieci „Pierwsze czytanki dla…” stanowią wyprawkę czytelniczą dla przedszkolaków (3-6 lat) w ramach ogólnopolskiego projektu „Wielki człowiek-mała książka” zorganizowanego przez Instytut Książki. Stalowowolska książnica bierze udział także w tym projekcie.

12 września odbyła się inauguracja akcji w naszym mieście, a do Biblioteki Głównej przybyły rzesze przedszkolaków wraz z opiekunami. Po krótkim objaśnieniu zasad projektu, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy przez bohaterów bajek: Czerwonego Kapturka i Smoka Wawelskiego. Dla najmłodszych uczestników spotkania przygotowane były kolorowanki z baśniowego świata, troszkę starsi uczestniczyli w zabawach z książką. Były kalambury, rozwiązywanie zadań i zagadek (np. poplątane tytuły bajek), zabawy ruchowe. Chętni tworzyli magnesy na lodówkę z motywem sówki. Rodzice zapisywali do biblioteki swoje pociechy. Wręczane były książkowe wyprawki i karty małego czytelnika. Nowi czytelnicy dostawali także przypinki na koszulki „Wielki człowiek” i mogli się pobawić w kąciku malucha zabawkami i zagrać w gry planszowe. Odbijali także okolicznościowy stempel z biblioteczną sową.

Również tego dnia we wszystkich filiach bibliotecznych w Stalowej Woli rozpoczęto realizację projektu. Zainteresowanie już w pierwszy dzień było ogromne. Do zapisu dziecka do biblioteki ustawiały się długie kolejki. Nowych czytelników zapisywano we wszystkich agendach Biblioteki Głównej i filiach.

Pierwszy dzień pokazał jak rodzice doceniają książkę w życiu swojego dziecka. Przez 2 godziny zapisano w Bibliotece Głównej 59 małych nowych czytelników i wręczono w sumie 80 wyprawek. Książeczki dostawały też wcześniej zapisane dzieci, które przybyły z rodzicami na wczorajsze spotkanie. Teraz przed nowymi, czytelnikami następne wyzwanie. Za każde odwiedziny w bibliotece zakończone wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu na swojej Karcie Małego Czytelnika zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania – mówi Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej, koordynator czytelniczego projektu.

Wyprawki będą dostępne w Bibliotece Głównej i jej filiach do końca roku kalendarzowego lub do wyczerpania zasobów. Po odbiór bibliotekarki zapraszają rodziców wraz z małymi mieszkańcami Stalowej Woli w wieku 3-6 lat.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.