obecnie
9° C
jutro
9° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Dobry warszawski ortodonta?
    622 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1042 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    58 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    70 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    108 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    256 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    609 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Pamięć o ataku ZSRR na Polskę ciągle żywa w Stalowej Woli

18 września 2019 14:01, autor: stalowawola.pl
– Po wojnie dwa pokolenia Polaków żyły w zakłamaniu i obłudzie. O agresji Związku Radzieckiego na Polskę nie mówiono, nie pisano, nie uczono. Mówiono tylko, że została udzielona „bratnia pomoc”. Dziś odkłamujemy najnowszą historię Polski. Ta uroczystość jest widocznym znakiem przemian w naszej Ojczyźnie – mówił Zbigniew Paszkiewicz, przewodniczący Koła Związku Sybiraków w Stalowej Woli podczas stalowowolskich obchodów 80. Rocznicy agresji ZSRR na Polskę .

80 lat temu, 17 września 1939 roku, łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła do Polski realizując ustalenia zawarte w tajnym pakcie Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. W niedzielę 15 sierpnia oraz we wtorek 17 września mieszkańcy Stalowej Woli uczcili pamięć tych, którzy stanęli do nierównej walki o wolność.

– Prawda i pamięć nas dzisiaj zgromadziła. Prawda i pamięć o tych wydarzeniach sprzed dokładnie 80 lat. Prawda o sowieckiej agresji, o drugim ciosie w plecy, który w 1939 roku we wrześniu został zadany Polskiemu Narodowi. Pamięć o wszystkich tych, którzy wtedy stawili czoła i bronili Polski, którzy oddali życie, którzy zostali wywiezieni na wschód – mówił Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Wiceminister Infrastruktury.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że dzień 17 września, pomimo swojej wagi w historii Polski i Europy, wciąż nie kojarzy się ze zbrodnią na narodzie ze strony sowieckich komunistów. – 17 września agresja Związku Radzieckiego to nie tylko działania zbrojne i zajęcie terytorium polskiego, to przede wszystkim kolejne dokonywane haniebne zbrodnie ludobójstwa na osobiste rozkazy Stalina, które doprowadziły do świadomej, celowej eksterminacji całych pokoleń ludzi, którzy w sercu nosili Ojczyznę – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent Miasta Stalowej Woli. Dodał również, że to była konsekwencja wygranej przez Polaków wojny z bolszewikami w sierpniu 1920 roku. Zapewnił, że miasto będzie kontynuować tradycję upamiętnienia sowieckiej agresji.

Po przemówieniach Zbigniew Paszkiewicz odczytał apel pamięci. Następnie zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem kapitana Kazimierza Pilata, skąd wyruszył przemarsz pocztów sztandarowych oraz Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury do Bazyliki Konkatedralnej. Tam odprawiona została Msza święta w intencji Sybiraków i ofiar napaści ZSRR. Po niej złożone zostały kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym Matki Sybiraczki.

17 września natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się prezentacja książki i filmu Dionizego Garbacza pt. „Stalowa Wola – Wrzesień 1939” połączona z występami artystycznymi Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic pod kierownictwem Edwarda Horoszko.

Organizatorem obchodów byli Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli oraz Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej. Patronatem Honorowym natomiast wydarzenie objęli Janina Sagatowska Senator RP oraz Rafał Weber Poseł na Sejm RP. Partnerami obchodów byli: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe”, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.