obecnie
4° C
jutro
1° C
djkubus
Czy uważasz, że w Stalowej Woli jest problem smogu?


Ostatnio na forum

 • Najlpeszy odkurzacz pionowy
  233 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Targ Staroci na Rozwadowsk...
  4853 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Konferencje śmiesznej opoz...
  3071 wyświetleń
  15 odpowiedzi
 • Stanisław Sobieraj.
  29303 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Czy tylko Ja nie lubię świąt?
  315 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • UBywatele Stalowowolskie ...
  3265 wyświetleń
  17 odpowiedzi
 • Czy Stowarzyszenie Nasze M...
  2916 wyświetleń
  16 odpowiedzi
Przejdź do forum

Warsztaty „Napiszę do Ciebie list”

9 października 2019 14:02, autor: MBP
9 października rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów. W tym dniu obchodzimy też Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Stąd zorganizowane w MBP warsztaty pisania listów. Wzięli w nich udział uczniowie klasy 6 PSP nr 7.

Sztuka i obyczaje ręcznego pisania listów zanika. Maile, krótkie smsy, komunikatory wypierają z naszego życia prywatne listy dostarczane pocztą. A jakże przyjemnie je dostawać. Adresowana przesyłka cieszy.

A dla nadawcy to świetna szkoła dobierania słów, własnych przemyśleń, szlifowania języka i pisma. Na zajęciach uczniowie poznali wiadomości dotyczące święta poczty, utworzenia Światowego Związku Pocztowego, dowiedzieli się, czym zajmuje się epistolografia, jakie funkcje spełniały listy w dawnych czasach (np. były miejscem wymiany poglądów, dyskusji). Wiele zachowanych listów jest niezwykle cennym źródłem dla historyków, literaturoznawców do poznania życia słynnych artystów, polityków. Były też podane przykłady listów Juliusza Słowackiego do matki lub listu z książki J. Webster „Tajemniczy opiekun” i M. Musierowicz „Wnuczka do orzechów”. W drugiej części warsztatów dzieci uczyły się jak powinien być skonstruowany list, poznały rodzaje listów (prywatne, oficjalne, motywacyjne) i kilka żelaznych zasad, które obowiązują przy pisaniu (zwroty do adresata, akapity, zakończenie, sposób adresowania koperty). Później same przystąpiły do napisaniu listu do kolegi, koleżanki lub rodziców. Tematem przewodnim była wycieczka lub hobby. A na koniec jeszcze miały możliwość obejrzeć wystawkę filatelistyczną (znaczki i koperty okolicznościowe z dawnych lat wydane przez Pocztę Polską).

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.