obecnie
4° C
jutro
2° C
djkubus
Czy obawiasz się wirusa z Wuhan na podkarpaciu?


Ostatnio na forum

  • Czy marzy Ci się bajeczna ...
    2875 wyświetleń
    5 odpowiedzi
  • Przeciwnicy Przepuszczania...
    5899 wyświetleń
    12 odpowiedzi
  • Czy tylko Ja nie lubię świąt?
    542 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Targ Staroci na Rozwadowsk...
    5250 wyświetleń
    6 odpowiedzi
  • maybelline podkład hd
    4824 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Huawei p30, warto ?
    2704 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Wybór telewizora
    2713 wyświetleń
    2 odpowiedzi
Przejdź do forum

Warsztaty „Napiszę do Ciebie list”

9 października 2019 14:02, autor: MBP
9 października rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów. W tym dniu obchodzimy też Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Stąd zorganizowane w MBP warsztaty pisania listów. Wzięli w nich udział uczniowie klasy 6 PSP nr 7.

Sztuka i obyczaje ręcznego pisania listów zanika. Maile, krótkie smsy, komunikatory wypierają z naszego życia prywatne listy dostarczane pocztą. A jakże przyjemnie je dostawać. Adresowana przesyłka cieszy.

A dla nadawcy to świetna szkoła dobierania słów, własnych przemyśleń, szlifowania języka i pisma. Na zajęciach uczniowie poznali wiadomości dotyczące święta poczty, utworzenia Światowego Związku Pocztowego, dowiedzieli się, czym zajmuje się epistolografia, jakie funkcje spełniały listy w dawnych czasach (np. były miejscem wymiany poglądów, dyskusji). Wiele zachowanych listów jest niezwykle cennym źródłem dla historyków, literaturoznawców do poznania życia słynnych artystów, polityków. Były też podane przykłady listów Juliusza Słowackiego do matki lub listu z książki J. Webster „Tajemniczy opiekun” i M. Musierowicz „Wnuczka do orzechów”. W drugiej części warsztatów dzieci uczyły się jak powinien być skonstruowany list, poznały rodzaje listów (prywatne, oficjalne, motywacyjne) i kilka żelaznych zasad, które obowiązują przy pisaniu (zwroty do adresata, akapity, zakończenie, sposób adresowania koperty). Później same przystąpiły do napisaniu listu do kolegi, koleżanki lub rodziców. Tematem przewodnim była wycieczka lub hobby. A na koniec jeszcze miały możliwość obejrzeć wystawkę filatelistyczną (znaczki i koperty okolicznościowe z dawnych lat wydane przez Pocztę Polską).

Komentarze czytelników (1)