obecnie
6° C
jutro
6° C
djkubus
Czy uważasz, że w Stalowej Woli jest problem smogu?


Ostatnio na forum

 • Czy marzy Ci się bajeczna ...
  1959 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Wyższa Szkoła Administracj...
  316 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Wybory 3019
  2306 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Nowy 2020 rok za pasem.
  115 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • 13 grudnia 1981 - tak było
  116 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Tłumaczenia na język obcy
  150 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Gdzie teraz kostium kąpielowy?
  156 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

„Z piórem i obiektywem przez dzieje miasta Rozwadowa”

5 listopada 2019 11:38, autor: stalowawola.pl

„Z piórem i obiektywem przez dzieje miasta Rozwadowa” przeszli Karol Karbarz i Marek Wiatrowicz, autorzy książki o takim właśnie tytule. Nowa pozycja przypomina i dokumentuje najważniejsze dzieje Rozwadowa od czasu jego ufundowania. Samorząd miasta dokonuje rewitalizacji materialnej obecnie najstarszego osiedla Stalowej Woli, ale dba także o zachowanie historii i tradycji Rozwadowa, dlatego wsparł wydanie tej książki.

Na publikację „Z piórem i obiektywem przez dzieje miasta Rozwadowa” składają się fotografie pochodzące głównie ze zbiorów Karola Karbarza – młodego rozwadowianina, kolekcjonera zabytkowych przedmiotów i znawcy historii miasteczka, uzupełnione zdjęciami użyczonymi przez kilka prywatnych osób oraz wybranymi z archiwum Muzeum Regionalnego. Fotograficzny przekaz dopełniają teksty autorstwa Marka Wiatrowicza, opisujące zaprezentowane miejsca, ludzi i wydarzenia.

Rozwadów przez z górą dwa i pół wieku pozostawał miasteczkiem o rzemieślniczo-handlowej specyfice, z własnym kolorytem i tradycjami. Klimat tej miejscowości tworzyli jej mieszkańcy, przybywający z różnych stron świata.

Miasteczko zawsze miało charakter międzynarodowy. Znaczną część jego mieszkańców stanowiła zawsze ludność pochodzenia żydowskiego, z różnych krain pochodzili prawnicy, książęcy oficjaliści, nauczyciele, kupcy, bracia kapucyni. Na jego rangę wpływały urzędy powiatowe, sąd, szkoły, czy ważna stacja kolejowa.

Nieuchronne zmiany dziejowe, które dotykają wielu miejsc, odmieniają często ich wizerunek, lecz Rozwadów ze wszech miar zasługuje na przypominanie i dokumentowanie swojej historii, czemu właśnie służy nowa, proponowana czytelnikom książka.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.