obecnie
3° C
jutro
6° C
djkubus
Czy uważasz, że w Stalowej Woli jest problem smogu?


Ostatnio na forum

 • Czy marzy Ci się bajeczna ...
  1948 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Wyższa Szkoła Administracj...
  307 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Wybory 3019
  2292 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Nowy 2020 rok za pasem.
  107 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • 13 grudnia 1981 - tak było
  108 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Tłumaczenia na język obcy
  143 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Gdzie teraz kostium kąpielowy?
  150 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Kresy w pamięci stalowowolan

7 listopada 2019 12:24, autor: stalowawola.pl

Historia Polaków na Kresach ma szczególną wymowę i warto o niej przypominać. Dzięki Kresowianom mieszkającym w Stalowej Woli możemy poznać wiele interesujących, nieznanych faktów z terenów wschodnich województw II RP, które zostały zebrane na potrzeby wystawy Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli zorganizowanej przez Muzeum Regionalne. Inicjatywa jest ważnym działaniem muzealnym na rzecz zachowania i ochrony Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.
Wystawa przedstawia życie Polaków na terenach wschodnich województw w granicach II Rzeczypospolitej z perspektywy zwykłych ludzi, mieszkańców tamtych stron, którzy dzisiaj związani są ze Stalową Wolą. Ocalone nieliczne pamiątki mają dla nich nieocenioną wartość, bo przypominają o życiu na Kresach, o rodzinnym domu, krewnych i sąsiadach, pięknie tamtej ziemi, gdzie przyszło im się urodzić, mieszkać, uczyć się, gdzie ich ojcowie i dziadowie pracowali i walczyli o wolną Polskę.
Wystawa podzielona na kilka części opowiada o życiu codziennym na Kresach w przededniu wybuchu II wojny światowej oraz w trakcie jej trwania. Konflikt zbrojny całkowicie odmienił dotychczasowe życie Kresowian, dlatego wielka utrata jest nieodłącznym elementem ich wspomnień, czemu została poświęcona jedna część wystawy. Często są to bolesne i dramatyczne przeżycia, których nikt nie spisał, a niejednokrotnie mogłyby stać się kanwą scenariuszy filmowych.
Ekspozycję zamyka tematyka osobistego doświadczenia Kresów, które dla każdego Polaka będzie inne. Dla niektórych to rodzinne strony, dla innych tereny turystyczne, a dla jeszcze innych przestrzeń zupełnie nieznana. W tej części ekspozycji, głos otrzymali stalowowolanie znani w mieście z działań na rzecz przywracania pamięci o Kresach. Tłem dla wspomnień są muzealne dzieła malarskie, sztuka sakralna, użytkowa i pamiątkarska oraz ikonografia udostępniona przez polskie muzea i archiwa. Wystawa powstała przy współpracy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Klub w Stalowej Woli oraz wielu stalowowolan, którzy są związani z Kresami.
Wystawa czasowa czynna będzie w Muzeum Regionalnym od 12 listopada 2019 do
23 lutego 2020. Otwarciu ekspozycji, które już 12 listopada o godzinie 17.00, towarzyszyć będzie koncert w PSM I i II Stopnia im. I.J. Paderewskiego pt. Stanisław Moniuszko – 200 lat w wykonaniu Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Początek koncertu o godzinie 18.30.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.