obecnie
-2° C
jutro
4° C
djkubus
Czy uważasz, że w Stalowej Woli jest problem smogu?


Ostatnio na forum

 • Telepizza - Stalowa Wola.
  4326 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Rehabilitant niemowląt kog...
  4460 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Robot do mycia okien
  2323 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Targ Staroci na Rozwadowsk...
  4891 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Konferencje śmiesznej opoz...
  3102 wyświetleń
  15 odpowiedzi
 • Czy tylko Ja nie lubię świąt?
  353 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • UBywatele Stalowowolskie ...
  3293 wyświetleń
  17 odpowiedzi
Przejdź do forum

Chcemy budować Polskę marzeń poprzednich pokoleń

12 listopada 2019 15:46, autor: stalowawola.pl

– Miłość do Ojczyzny niosła przez wszystkie pokolenia tych, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość. Naszym zobowiązaniem jest dziś, abyśmy zawsze wierni ideałom naszych przodków nieśli najpiękniejszy przykład wspaniałego, dumnego narodu, którym jesteśmy – Polski – mówił podczas stalowowolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta Stalowej Woli. 11 listopada zebraliśmy się przy Ognisku Patriotyzmu, by uczcić 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Chciałbym wyrazić wielką wdzięczność, że w takiej wspólnocie możemy się spotkać w ten wieczór niepodległościowy, aby wspólnie w miłości naszych serc do Ojczyzny cieszyć się z tego, że Polska 101 lat temu odzyskała niepodległość i suwerenność, by prowadzić swoje sprawy, planować i rozwijać polski dom, według marzeń wszystkich tych, którzy przez 123 lata o tę wolność walczyli. To nasze spotkanie niech zawsze będzie refleksją, jakie przed nami obowiązki stawia Polska. Ta umiłowana Ojczyzna, która kosztowała tak wiele, tak wielu – mówił włodarz miasta.

Lucjusz Nadbereżny przypomniał też słowa Romana Dmowskiego, że Polska nie jest własnością jednej opcji politycznej, czy jednego pokolenia i my dziś musimy być tego świadomi. –  Nasze pokolenie nie jest właścicielem tego wszystkiego, co można zawrzeć w 1000-leciu istnienia naszej Ojczyzny. My mamy tylko i wyłącznie piękny dar bycia ogniwem w łańcuchu pokoleń, które tworzyły nasz kraj. W nas również muszą żyć marzenia naszych przodków o Polsce, którą mamy zbudować i zostawić przyszłym pokoleniom – mówił prezydent Stalowej Woli. – Jako Polacy wyciągnijmy do siebie dłonie, nie tylko w dniu święta narodowego, i budujmy siłę naszej Ojczyzny opartą na jedności i zgodzie – dodał Lucjusz Nadbereżny.

– Niepodległość odzyskana 101 lat temu była okupiona walką, krwią, poświęceniem. Była okupiona życiem. Tysiące naszych przodków podczas zaborów i później w trakcie Bitwy Warszawskiej i II wojny światowej robiło wszystko aby niepodległość najpierw odzyskać a później ją obronić. My dzisiaj 11 listopada jesteśmy zobowiązani żeby o nich pamiętać, oddawać szacunek, honor i mówić, że będziemy budować Polskę ich marzeń – mówił poseł Rafał Weber.

Stalowowolskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztu sztandarowego Garnizonu Nisko oraz służb i klas mundurowych. Po Eucharystii zebrani przemaszerowali w defiladzie na Plac Piłsudskiego. Tam odbyły się uroczystości wojskowe z Apelem Pamięci oraz Salwą Honorową w wykonaniu Wojska Polskiego.

Po nich Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli po raz siódmy rozpalił Ognisko Patriotyzmu. Tradycyjnie, zebrani wokół ogniska zaśpiewali wspólnie najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Swoim doświadczeniem artystycznym mieszkańców wsparła Grupa Wokalna „Pałacyk Michla” i Chór Dworski (Męski) pod dyrekcją Edwarda Horoszko. Dla uczestników ogniska przewidziane były pamiątkowe śpiewniki oraz grochówka żołnierska.

Świętowaniu kolejnej rocznicy Niepodległej towarzyszyły również inne wydarzenia kulturalne. 10 listopada na Rynku w Rozwadowie odbyło się wspólne patriotyczne śpiewanie. Przed południem 11 listopada natomiast Aleje Jana Pawła II zapełnili miłośnicy aktywnego świętowania, którzy pobiegli w XXVII Ogólnopolskim Biegu Ulicznym Niepodległości i w biegach dla dzieci i młodzieży.

Organizatorami stalowowolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości byli: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli,  Katolicki Klub Sportowy „Victoria”, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związek Harcerstwa Polskiego, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe”. Patronatem honorowym obchody objęli: Senator RP Janina Sagatowska i Poseł na Sejm RP Rafał Weber.

Zobacz wyszystkie zdjęcia
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.