obecnie
3° C
jutro
1° C
djkubus
Czy uważasz, że w Stalowej Woli jest problem smogu?


Ostatnio na forum

 • Wyższa Szkoła Administracj...
  13 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Wybory 3019
  2074 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Uwaga! Uwaga!
  2480 wyświetleń
  14 odpowiedzi
 • Lokal na wesele.
  2768 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Czy marzy Ci się bajeczna ...
  1754 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Klasy mundurowe w Stalowej...
  7458 wyświetleń
  20 odpowiedzi
 • O pogardzie dla buraków, w...
  4994 wyświetleń
  10 odpowiedzi
Przejdź do forum

Powiat Niżański pozyskuje kolejne środki na klasy mundurowe RCEZ w...

29 listopada 2019 11:26, autor: powiat-nisko.pl

W dniu 21 listopada 2019 roku, Zarząd Powiatu Niżańskiego, w imieniu którego działali Robert Bednarz Starosta Niżański oraz Wicestarosta Adam Mach, przy kontrasygnacie Marii Bednarz Skarbnika Powiatu, podpisał z Ministrem Obrony Narodowej umowę o udzielenie dotacji celowej w ramach III edycji Programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe dla organów prowadzących szkoły, z przeznaczeniem na wyposażenie klas mundurowych RCEZ w Nisku.

W ramach zawartej umowy, Powiat Niżański otrzyma dotację w wysokości 61 040 zł, co stanowi 80% kwoty potrzebnej do sfinansowania zadania. Natomiast jego całkowity koszt wynosi 76 300 zł. Realizacja zadania polega na zakupie pakietu indywidualnego umundurowania dla 28 uczniów klas trzecich Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku oraz pakietu szkoleniowego. Dla każdego ucznia przeznaczona zostanie kwota w wysokości 850 zł na indywidualny pakiet umundurowania, co łącznie wyniesie 23 800 zł. Zakupiony zostanie także szeroki asortyment wojskowy na wyposażanie szkoleniowe w łącznej wysokości 52 500 zł.

To już kolejne dofinansowanie pozyskane przez Powiat Niżański, które przyczyni się do wzrostu jakości nauczania w klasach RCEZ w Nisku o profilu związanym z innowacjami wojskowymi i obronnością.

Dla przypomnienia, w czerwcu br. Powiat Niżański wydatkował środki z dotacji MON na organizację obozu szkoleniowego dla klas mundurowych, który odbył się w Jednostce Wojskowej w Nisku. Ponadto RCEZ w Nisku w listopadzie br. otrzymało nieodpłatnie od MON 45 szt. mundurów polowych, które także zostaną wykorzystane na potrzeby szkolenia uczniów klas mundurowych.

- Już od jakiegoś czasu stale potwierdza się to, że decyzja dotycząca utworzenia klas mundurowych w niżańskim „elektryku” okazała się trafna. Aktywne pozyskiwanie środków na klasy mundurowe i podejmowanie innych inicjatyw w tym kierunku, niewątpliwie zwiększa prestiż szkoły i podnosi jakość całego procesu nauczania. Potwierdza to coroczny nabór na kierunki techniczne z elementami wojskowości, który wskazuje na bardzo duże zainteresowanie nimi. Dlatego też w mojej ocenie nie ulega wątpliwości, że wyposażenie i umundurowanie, które zakupimy w ramach tej dotacji, będzie zarówno cenną pomocą dydaktyczną dla nauczycieli prowadzących zajęcia z klasami mundurowymi, jak i będzie także dużym wsparciem dla samych uczniów i ich rodziców, którzy nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z nauką na tych kierunkach - mówił Starosta Niżański Robert Bednarz.

Komentarze czytelników (1)
 • Mozets (3 dni, 5 godzin temu)

  Uczniowie klas mundurowych nie są żołnierzami. Jeśli nawet występują w mundurze nie obowiązuje ich regulamin wojskowy ani obowiązek oddawania honorów.
  Obowiązują ich natomiast tak jak i innych obywateli w mundurach wzoru wojskowego przepisy ubiorcze identyczne jak WP.
  Tzn. mundur ma być kompletny - czapka , beret na głowie, guziki pozapinane, nie powypychane kieszenie czipsami i butelkami, dodatki do munduru winny być zgodne z przepisami, nie noszenie cywilnych dodatków do munduru jak polary, koszulki różnych kolorów cywilne, rękawiczki jednakowe dla całej formacji zgodne z przepisami.
  W szyku zaś wygląd wszystkich umundurowanych winien być jednakowy.
  Czyli: wszyscy wygladają jednakowo.
  Jeśli zdejmują czapki - to wszyscy, jeśli podwijają rękawy kurtki munduru, to także wszyscy - co do jednego. Jeśli w postawie swobodnej trzymają ręce z tyłu tułowia - to także wszyscy. Itp. itd. aetc.
  Inaczej nabiorą złych nawyków, a z racji że wielu chce później kontynuować zainteresowania w służbie wojskowej w WP - będą mieli trudności z kapralem "uczącym" ich "od nowa" musztry pojedynczego żołnierza.
  A to bywa bardzo przykre i niezbyt delikatne.
  Poza tym umundurowany zespół , w którym panuje dowolność ubioru i zachowań nie wygląda jak mundurowa formacja aspirująca do miana żołnierza a tzw. "pułk herodów" z brodami, wąsami, niechlujnie ubranymi. Czyli jak starozakonny baon sanitarny, lub pułk eunuchów z Afryki czarnej.