obecnie
4° C
jutro
11° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Holter
    57 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    209 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    561 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1515 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    570 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • opinie - pizzeria
    659 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Montaż bram
    532 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Powiat Niżański pozyskuje kolejne środki na klasy mundurowe RCEZ w...

29 listopada 2019 11:26, autor: powiat-nisko.pl

W dniu 21 listopada 2019 roku, Zarząd Powiatu Niżańskiego, w imieniu którego działali Robert Bednarz Starosta Niżański oraz Wicestarosta Adam Mach, przy kontrasygnacie Marii Bednarz Skarbnika Powiatu, podpisał z Ministrem Obrony Narodowej umowę o udzielenie dotacji celowej w ramach III edycji Programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe dla organów prowadzących szkoły, z przeznaczeniem na wyposażenie klas mundurowych RCEZ w Nisku.

W ramach zawartej umowy, Powiat Niżański otrzyma dotację w wysokości 61 040 zł, co stanowi 80% kwoty potrzebnej do sfinansowania zadania. Natomiast jego całkowity koszt wynosi 76 300 zł. Realizacja zadania polega na zakupie pakietu indywidualnego umundurowania dla 28 uczniów klas trzecich Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku oraz pakietu szkoleniowego. Dla każdego ucznia przeznaczona zostanie kwota w wysokości 850 zł na indywidualny pakiet umundurowania, co łącznie wyniesie 23 800 zł. Zakupiony zostanie także szeroki asortyment wojskowy na wyposażanie szkoleniowe w łącznej wysokości 52 500 zł.

To już kolejne dofinansowanie pozyskane przez Powiat Niżański, które przyczyni się do wzrostu jakości nauczania w klasach RCEZ w Nisku o profilu związanym z innowacjami wojskowymi i obronnością.

Dla przypomnienia, w czerwcu br. Powiat Niżański wydatkował środki z dotacji MON na organizację obozu szkoleniowego dla klas mundurowych, który odbył się w Jednostce Wojskowej w Nisku. Ponadto RCEZ w Nisku w listopadzie br. otrzymało nieodpłatnie od MON 45 szt. mundurów polowych, które także zostaną wykorzystane na potrzeby szkolenia uczniów klas mundurowych.

- Już od jakiegoś czasu stale potwierdza się to, że decyzja dotycząca utworzenia klas mundurowych w niżańskim „elektryku” okazała się trafna. Aktywne pozyskiwanie środków na klasy mundurowe i podejmowanie innych inicjatyw w tym kierunku, niewątpliwie zwiększa prestiż szkoły i podnosi jakość całego procesu nauczania. Potwierdza to coroczny nabór na kierunki techniczne z elementami wojskowości, który wskazuje na bardzo duże zainteresowanie nimi. Dlatego też w mojej ocenie nie ulega wątpliwości, że wyposażenie i umundurowanie, które zakupimy w ramach tej dotacji, będzie zarówno cenną pomocą dydaktyczną dla nauczycieli prowadzących zajęcia z klasami mundurowymi, jak i będzie także dużym wsparciem dla samych uczniów i ich rodziców, którzy nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z nauką na tych kierunkach - mówił Starosta Niżański Robert Bednarz.

Komentarze czytelników (1)
  • Mozets (4 lata, 4 miesiące temu)

    Uczniowie klas mundurowych nie są żołnierzami. Jeśli nawet występują w mundurze nie obowiązuje ich regulamin wojskowy ani obowiązek oddawania honorów.
    Obowiązują ich natomiast tak jak i innych obywateli w mundurach wzoru wojskowego przepisy ubiorcze identyczne jak WP.
    Tzn. mundur ma być kompletny - czapka , beret na głowie, guziki pozapinane, nie powypychane kieszenie czipsami i butelkami, dodatki do munduru winny być zgodne z przepisami, nie noszenie cywilnych dodatków do munduru jak polary, koszulki różnych kolorów cywilne, rękawiczki jednakowe dla całej formacji zgodne z przepisami.
    W szyku zaś wygląd wszystkich umundurowanych winien być jednakowy.
    Czyli: wszyscy wygladają jednakowo.
    Jeśli zdejmują czapki - to wszyscy, jeśli podwijają rękawy kurtki munduru, to także wszyscy - co do jednego. Jeśli w postawie swobodnej trzymają ręce z tyłu tułowia - to także wszyscy. Itp. itd. aetc.
    Inaczej nabiorą złych nawyków, a z racji że wielu chce później kontynuować zainteresowania w służbie wojskowej w WP - będą mieli trudności z kapralem "uczącym" ich "od nowa" musztry pojedynczego żołnierza.
    A to bywa bardzo przykre i niezbyt delikatne.
    Poza tym umundurowany zespół , w którym panuje dowolność ubioru i zachowań nie wygląda jak mundurowa formacja aspirująca do miana żołnierza a tzw. "pułk herodów" z brodami, wąsami, niechlujnie ubranymi. Czyli jak starozakonny baon sanitarny, lub pułk eunuchów z Afryki czarnej.