obecnie
7° C
jutro
10° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Dobry warszawski ortodonta?
    630 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1044 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    59 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    73 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    110 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    259 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    611 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Stalowa Wola pamięta o Żołnierzach Wyklętych

7 marca 2016 09:08, autor: stalowawola.pl
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca w Stalowej Woli odbył się Marsz Pamięci. Tegoroczne obchody po raz pierwszy trwały już od 28 lutego, jednak wtorkowe uroczystości były tymi wyjątkowymi i najbardziej podniosłymi.

Przypomnijmy, że stalowowolskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w ubiegłą niedzielę w Parku Miejskim, gdzie miała miejsce inscenizacja przedstawiająca atak oddziału rosyjskiego na oddział partyzancki. Wstępem do rekonstrukcji bitwy było rozbicie obozu partyzanckiego, gdzie przedstawiony został prawdziwy dzień z życia partyzantów – czyszczenie broni, gotowanie posiłku, śpiewanie pieśni. Dla mieszkańców przygotowano ognisko, gdzie piekły się kiełbaski, wystawę sprzętu i uzbrojenia rekonstruktorów. Następnie odbył się pokaz musztry kawaleryjskiej.

PORUSZAJĄCE UROCZYSTOŚCI

Oficjalne uroczystości 1 marca, rozpoczęła msza święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, po niej nastąpiło złożenie kwiatów przez władze miasta i powiatu na Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Następnie ulicami: Ofiar Katynia, Popiełuszki i 1 Sierpnia na plac Piłsudskiego przeszedł Stalowowolski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym udział wzięło wielu mieszkańców naszego miasta. Maszerującym nie straszna była niesprzyjająca pogoda, wszyscy z zadumą i dumą oddali hołd Niezłomnym Żołnierzom, o których przez lata milczano.

Wojskowe uroczystości na placu Piłsudskiego rozpoczął Apel Pamięci i Salwa Honorowa. Następnie odbyły się okolicznościowe wystąpienia gości.

ŻYWA LEKCJA HISTORII

- Dzień 1 marca nie jest przypadkowa datą. W 1951 roku w więzieniu mokotowskim, strzałem w tył głowy przez komunistów zostali zamordowani ostatni z dowódców zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Byli oni ostatnimi zamordowanymi dowódcami zrzeszenia podziemnego. Do tej pory ta historia również była wyklęła. To do nas obecnie należy przywracanie i czczenie pamięci żołnierzy, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę - mówił Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować jako współorganizator tych kilku dni stalowowolskich obchodów Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Ludzi niezłomnych o stalowej woli”, bo tak piękny tytuł nawiązujący do nazwy naszego miasta noszą tegoroczne uroczystości. Dzięki inicjatywie, wielkiej pracy młodych ludzi, blisko 30 organizacji patriotycznych z terenu Stalowej Woli, możemy uhonorować i uczcić tych, którzy zostawili nam tak wielkie zobowiązanie, którzy pokazują, że historia Żołnierzy Wyklętych jest przywracana. Dzięki temu zaangażowaniu mogliśmy pokazać żywą lekcję historii – zaznaczył prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Projekt „Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli” w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objęty został PATRONATEM NARODOWYM Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W związku z tym, prezydent Miasta Stalowej Woli, a zarazem doradca Prezydenta RP, członek Narodowej Rady Rozwoju przeczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych. Oto jego fragment: „My, Polacy, w ostatnich wiekach, walcząc o wolność narodu i Ojczyzny, zapisaliśmy wiele bohaterskich i tragicznych kart historii. Jednak nawet na tym tle dzieje powstania antykomunistycznego wyróżnia szczególny dramatyzm”.

CHYLIMY CZOŁA

- Trzeba było lat, aby okazało się, że ziarno jakim byli Wyklęci, Niezłomni głęboko w naszej polskiej ziemi kiełkowało, aby teraz wydać takie piękne owoce – zaznaczyła senator RP Janina Sagatowska.

Do uczestników uroczystości swoje słowa skierował również patron honorowy pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Józef Kasprzyk. "Żołnierze wyklęci" ocalili nadzieję, a przekonanie, że nie wszystko stracone tliło się w narodzie nawet w najciemniejszą noc stalinizmu. Gdy wygasał już opór ostatnich leśnych oddziałów, zbuntowali się robotnicy Poznania. Tłumiony opór rozpalał się na nowo, aż przyszła "Solidarność" i rozpadł się komunizm. Chylimy czoła przed żołnierzami drugiej konspiracji, prawdziwymi bohaterami naszej wolności."

Ostatnim a zarazem najbardziej szczególnym i niebywałym elementem obchodów był koncert rockowy zespołu Fever, który wykonał piosenki i wiersze o Żołnierzach Wyklętych.
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.