obecnie
9° C
jutro
9° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Holter
    31 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    192 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    544 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1481 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    554 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • opinie - pizzeria
    633 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Montaż bram
    515 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Lasowiackie tradycje - Boże Narodzenie

5 grudnia 2019 22:19, autor: MBP

Powoli zbliżają się święta. Warto więc poznać stare lasowiackie obyczaje i tradycje związane z tym okresem. Z takiej możliwości skorzystali uczniowie klasy I Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego.

W pierwszej części spotkania przedstawiona została krótka historia lasowiacczyzny. Poruszone zostały tematy osadnictwa, sposobu utrzymania, codziennych zajęć, strojów. W drugiej części omówiono tradycje i obyczaje świąteczne.

Boże Narodzenie, Nowy Rok, Trzech Króli to najbogatszy zespół zwyczajów i obrzędów lasowiackich. Do wieczoru wigilijnego przygotowywano się już od początku grudnia. W czasie Adwentu poszczono, chodzono na roraty, bielono izby i porządkowano domy, przygotowywano zapasy świąteczne m.in. mielenie mąki, wypieki bułek zwanych pospolicie plackami. Przygotowanie lasowiackiej Wigilii było bardzo pracowite. Zwyczaje można podzielić na 3 grupy: zajęcia i przesądy całego dnia, obrzędy związanie z kolacją- pośnikiem i prace oraz wróżby po wieczerzy (wróżenie urodzaju, pogody). Na stole oprócz sianka pod białym obrusem nie mogło zabraknąć takich specjałów jak: barszcz z grzybami podawany z ziemniakami z olejem i cebulą, kapusty z grochem, pierogów z kapustą i grzybami. Pojawiały się krupy czyli kasze - jęczmienna i jaglana. Dzień Bożego Narodzenia był uroczystym świętem, w którym nie wykonywano żadnych prac, ani się nie odwiedzano wzajemnie. Zaś dzień św. Szczepana to okres kolędowania i zabawy. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu mogła porównać zwyczaje świąteczne w swoich domach i zastanowić się, ile lasowiackich tradycji przetrwało do dnia dzisiejszego.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.