Nowości

Kim będę w 2035 roku – warsztaty z Małgorzatą Żółtaszek

Za nami warsztaty online „I Ty możesz być pisarzem. I Ty możesz być mówcą” z Małgorzatą Żółtaszek, w których, dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli uczestniczyły dzieci z klas IV b i VI b (kółko polonistyczne) wraz z nauczycielami z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli. Celem spotkania było wspieranie pewności siebie i poczucia własnej wartości młodych ludzi, poprzez podniesienie kompetencji komunikacyjnych w zakresie retoryki i formułowania myśli w formie pisemnej.
- Chciałabym zachęcić dzieci do tego, aby nie bały się mówić i pisać o sobie. Kiedy mają poczucie, że potrafią, umieją i że sobie poradzą, to stają się otwarte na innych ludzi. Są również w stanie dostrzec to wszystko u koleżanki czy kolegi. Uczucia trzeba oswajać, ale dla każdego człowieka droga do tego celu jest inna – mówiła Małgorzata Żółtaszek.
Dzieci dowiedziały się, co to jest autoprezentacja i jak wyeliminować lęk przed oceną czy krytyką. Prowadząca podkreślała, że są sposoby na opanowanie dziecięcego strachu przed trudną sytuacją.
– Co zrobić, gdy w trudnej sytuacji dopada Was strach? Możemy go zmniejszyć lub nawet przepędzić używając wyobraźni. Jeśli wyobrazicie sobie, że ma on wielkość małego zwierzątka, to okazuje się że tak naprawdę jest od Was mniejszy. A jeśli jednak jest większy, jak góra? To możecie jak Pan Kleks, spróbować powiększyć siebie. Wyobraźnia pomaga dzieciom oswoić lęk, strach i niepewność – przekonywała dzieci autorka książek biblioterapeutycznych.
Uczestnicy otrzymali również ciekawe zadanie do dobrowolnego wykonania, polegające na zaprezentowaniu siebie w formie pisemnej i przeczytanie tego tekstu…w 2035 r. Uczniowie aktywnie brali udział w spotkaniu, wspólnie z prowadzącą szukali pomysłów na podniesienie poczucia własnej wartości, dzięki któremu szczęście będzie na wyciągnięcie ręki.
Małgorzata Żółtaszek to certyfikowana trenerka komunikacji. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą. Pisze artykuły i książki („Basałyk i Psotka idą do pracy”, „O Mateuszku, który bał sią ciemności, Basi, która nie lubiła buziaków i inne historyjki”). Prowadzi szkolenia, warsztaty, spotkania autorskie i zajęcia edukacyjne. Wszystkie działania zawodowe i osobiste opiera na empatii i mocy pozytywnych relacji.
Spotkanie online zostało zorganizowane w ramach zadania „Biblioteczne teatralia z wartościami w tle”, w programie „Partnerstwo dla książki 2020”, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

7 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zorganizowała spotkanie online z wielokrotnie nagradzaną pisarką Barbarą Kosmowską, która wyjaśniła czytelnikom, dlaczego pisze książki dla dzieci i młodzieży oraz dlaczego trzeba to robić z wielką uważnością i wyczuciem.
Wszystko ze względu na delikatność młodego czytelnika i odpowiedzialność autora za to, co może on przeczytać. Autorka dotyka trudnych tematów dojrzewających ludzi, pozwala bohaterom swoich książek aby popełniali błędy, potykali się o życiowe rozterki.
- Intencją autora jest bez wątpienia pokazanie młodemu człowiekowi, że nie jemu pierwszemu zdarzyła się przykra sytuacja, nie on pierwszy przeżywa nieszczęśliwą miłość, pogubienie rodzinne, swoje własne wyobcowanie czy alienację, przed nim ludziom dorastającym też zdarzały się traumy czy dramaty. Myślę, że dobrze napisana powieść, może być sugestią, nie do końca w kontekście jak żyć, bo nie jest to poradnik, ani książka życzeń i zażaleń, ani zbiór dydaktycznych rad (…). Rola książki jest głębsza. Jeżeli wyzwoli w czytelniku wrażliwość, jeżeli będzie on identyfikował się z bohaterem, to jednocześnie poczuje, że należy do większej wspólnoty ludzi wrażliwych, którzy muszą się pogodzić z tym, że w życiu nie zawsze jest sprawiedliwie. Jeśli powieść sugeruje dobre rozwiązanie to staje się poniekąd receptą na szczęście – przekonuje autorka.
Uczestnicy wirtualnego spotkania mogli się również dowiedzieć, jak przebiega proces twórczy Barbary Kosmowskiej, jakie plany pisarskie ma autorka, na co zwraca szczególną uwagę w trakcie pisania powieści, jakim dzieckiem była mała Basia. Mogli również przekonać się o blaskach i cieniach współpracy z wydawnictwami. Młodzi ludzie zyskali kilka dobrych i życzliwych rad na własną drogę pisarza książek.
Zachęcamy do czytania książek autorstwa Barbary Kosmowskiej dostępnych w naszych placówkach. Czytelnik w każdym wieku znajdzie coś dla siebie. My polecamy szczególnie te dla dzieci i młodzieży. Oto kilka z nich: „Buba”, „Buba i sezon ogórkowy”, „Pozłacana rybka”, „Samotni.pl”, „Puszka”, „Dziewczynka z parku”, „Kolorowy szalik”, „Panna foch”.
Spotkanie online zostało zorganizowane w ramach zadania „Biblioteczne teatralia z wartościami w tle”, w programie „Partnerstwo dla książki 2020”, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Przyjaźń w teatralnej odsłonie

Jak samemu zrobić kukiełkowy teatrzyk oraz lalki? Stalowowolscy bibliotekarze opublikowali właśnie warsztaty wykonane techniką poklatkową, z których w dwie minuty nauczymy się z naszymi pociechami jak w prosty sposób przygotować w domową scenę.
- Czy wykonanie teatrzyku kukiełkowego w domu jest trudne? Nic podobnego! Wystarczy przygotować kilka niezbędnych materiałów i uruchomić wyobraźnię. Zachęcamy do wystawienia „sztuki” o przyjaźni młodszemu rodzeństwu albo rodzicom. Zabawa w aktora daje mnóstwo satysfakcji. Przekonaliśmy się o tym osobiście, tworząc biblioteczny teatrzyk kukiełkowy – zachęcają bibliotekarze.
Oprócz warsztatów na stronie biblioteki znajdziemy także przedstawienie przygotowane przez pracowników MBP traktujące o przyjaźni. Scenariusz został opracowany na podstawie opowiadania Liliany Fabisińskiej „Przyjaźń czyli o długich rozmowach za pomocą latarek i kredek”.
Bibliotekarze w kolejnej, trzeciej już prezentacji zachęcają do czytania książek opisujących przyjaźnie między różnymi bohaterami. – Zachęcamy Was również do sięgnięcia po literaturę opisującą relacje przyjacielskie w tym szczególnym czasie, kiedy mamy utrudniony bezpośredni kontakt ze swoimi przyjaciółmi, a za oknem długie wieczory zimową porą – dodają pracownicy stalowowolskiej książnicy.
Działanie zostało zrealizowane w ramach zadania "Biblioteczne teatralia z wartościami w tle" dofinansowanego ze środków MKiDN z Funduszu Promocji Kultury pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowa Wola. W ramach zadania MBP planuje przygotować kolejne warsztaty, tym razem masek z papieru zakończone przedstawieniem o szacunku oraz teatr cieni o wartości jaką jest dobroć.

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność