Nowości

Magiczny ekslibris

Miejska Biblioteka Publiczna im Melchiora Wańkowicza podsumowała XXV edycję konkursu plastycznego na ekslibris okolicznościowy pod hasłem „Magiczne miejsca powiatu stalowowolskiego”. Autorzy najciekawszych ekslibrisów otrzymają atrakcyjne nagrody książkowe.
Na konkurs wpłynęło 246 prac uczniów klas szkół podstawowych: PSP nr 2, PSP nr 3 , PSP nr 4, PSP nr 7, PSP nr 9, PSP nr 11, PSP nr 12 w Stalowej Woli, PSP w Antoniowie, Skowierzynie, Pysznicy, Krzakach, Pilchowie, Zbydniowie, Zaleszanach, Zaklikowie i Świetlicy „Tęcza” w Stalowej Woli.
Komisja w składzie: Jadwiga Kukuła - plastyk, przewodnicząca oraz Joanna Rybak i Agnieszka Stan - pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej w kategorii uczniów klas IV-VI szkół podstawowych przyznała następujące miejsca:

I miejsce: Maja Rurarz PSP nr 12 kl. IVc
I miejsce: Natalia Młynarska PSP nr 12 kl. IVd
II miejsce: Emila Burdzy PSP nr12 kl. VIc
II miejsce: Antonina Domin PSP w Zaleszanach kl. IV
III miejsce: Sarah Sharkey PSP nr 2 kl. VI
III miejsce: Julia Olejnik PSP w Zbydniowie kl. VI
III miejsce: Claudia Stangreciak PSP nr 7 kl. V (Świetlica „Tęcza”)
III miejsce: Hanna Szkodowska PSP nr 11 kl. V (Świetlica „Tęcza”)

Komisja przyznała także wyróżnienia:
- Anna Adamczyk PSP nr 9 kl. VI
- Gabriela Kobylarz PSP nr 7 kl. VIa
- Weronika Baran PSP w Krzakach kl. VI
- Michał Stefaniak PSP w Zaklikowie kl. Va
- Karolina Wasyl PSP nr 4 Kl. VIb
- Aleks Lech PSP nr 7 kl. VIg
- Wiktoria Kuźnicka PSP w Zaklikowie kl. kl. VIa
- Veronica Agaiby PSP nr 12 kl. Va
- Anna Trela PSP w Zbydniowie kl. V
- Natalia Książek PSP nr 11 kl. IVb
- Mateusz Fusiara PSP nr 2 kl. VIa


W kategorii uczniów klas VII-VIII wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce Filip Nawracaj PSP nr 7 kl. VIIa
I miejsce: Kamil Kiszka PSP nr 2 kl. VIIb
II miejsce: Nadia Machalska PSP nr 4 kl. VIIa
II miejsce: Lena Ilnicka PSP nr 4 kl. VIIc
Przyznano także wyróżnienia:
- Emilia Latawiec PSP w Skowierzynie kl. VIII
- Agata Chowaniec PSP nr 3 kl. VIIc
- Iga Olech PSP w Chwałowicach kl. VII
- Bartłomiej Życzyński – PSP nr 12 kl. VIIb
- Michał Rymarz PSP nr 12 kl. VIIe

Nagrody ufundowało stalowowolskie Starostwo Powiatowe. Starostwo było także współorganizatorem konkursu. Do końca listopada 2020 roku w bibliotece czynna będzie pokonkursowa wystawa wszystkich prac.
W związku z sytuacją epidemiczną nie odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu. Laureaci będą mogli odebrać nagrody w swoich placówkach oświatowych.

Bibliotekarskie warsztaty

22 października w naszej MBP odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy z powiatu stalowowolskiego pod nazwą „Biblioteka/rz z pomysłami”. W jego trakcie bibliotekarze inspirowali się wzajemnie, szukali kreatywnych pomysłów na zainteresowanie książkami i podnoszenie poziomu czytelnictwa ew własnych bibliotekach. Poruszano także wyzwania, którym biblioteki starają się sprostać aby pozostać atrakcyjnymi instytucjami kultury.

Warsztaty w ramach stypendium MKiDN, prowadziła Karolina Suska, bibliotekarka, edukatorka, dyrektor Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach. W 2016 r. została laureatką ogólnopolskiego stypendium im. Olgi Rok w kategorii bibliotek z mniejszych miejscowości. W tym samym roku społeczność lokalna przyznała jej tytuł Człowieka Roku Powiatu Opolskiego. Zdobyła również tytuł Aktywnej Kobiety Lubelszczyzny w kategorii inicjatyw społecznych. Karolina Suska wyznaje zasadę, że biblioteka powinna być miejscem spotkań dla społeczności lokalnej, co przekłada się na różnorodność działań oferowanym użytkownikom biblioteki.

Dziękujemy pani Karolinie za niezwykłą otwartość, podzielenie się z naszymi bibliotekarzami swoją wiedzą, doświadczeniem i życzymy dalszych sukcesów.

 

/MBP Stalowa Wola

Ogólnopolska Noc Bibliotek na żywo 10 października w MBP

Wielkimi krokami zbliża się VI edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, której hasło brzmi „Klimat na czytanie”. Jakie atrakcje przygotowaliśmy dla naszych czytelników 10 października 2020 r. w Bibliotece Głównej? Wystartujemy o 17:00 spotkaniem autorskim z Julią Wizowską, w sali konferencyjnej na II piętrze. Babka od śmieci, jak sama o sobie mówi, na blogu https://www.nanowosmieci.pl/ rozwiewa mity na temat segregacji odpadów, prezentuje zalety upcyklingowych przeróbek, inspiruje do ograniczania ilości śmieci. Produkujemy ich dużo, zdecydowanie za dużo… Blogerka jest autorką książki “Nie śmieci” oraz współautorką kilku książek reportażowych i poradnikowych.
Po spotkaniu zapraszamy na warsztaty woskowijek, które poprowadzi sama Julia Wizowska. Woskowijka to nic innego, jak ręcznie wykonane opakowania do przechowywania kanapek, przekąsek, warzyw, owoców i innych produktów spożywczych. Co ciekawe, można ich używać wielokrotnie, żywność zachowa przy tym świeżość na dłużej. Na warsztaty obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona. Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.
Zachęcamy również uczestników Nocy Bibliotek do literackiej zabawy, polegającej na ubraniu w jesienne liście naszego ekologiczno-bibliotecznego drzewka. Prosimy czytelników o wpisywanie na papierowych liściach (dostępnych przy drzewku, na parterze siedziby głównej) cytatów, złotych myśli, ciekawych powiedzeń z literatury. Będzie również dostępna wystawa książek i audiobooków, podejmujących problematykę ekologii.
Główny organizator akcji (Centrum Edukacji Obywatelskiej), podkreśla, iż pod tegorocznym hasłem kryją się dwa przesłania. Pierwsze zakłada, że jest to dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia i rozrywki. Drugie podkreśla, iż wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest biblioteka, jest sposobem na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.
Zapraszamy po bezpłatne wejściówki do Biblioteki Głównej, ul. Popiełuszki 10.

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność