Nowości

Wybierz imię dla edukacyjnego robocika

Robot edukacyjny Photon wraz z tabletem to nagroda, jaką otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli za inicjatywy zorganizowane z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Wśród 4600 akcji przeprowadzonych w całej Polsce organizatorzy wybrali 15 najciekawszych i nagrodzili organizatorów wspomnianymi zestawami. Stalowowolscy bibliotekarze właśnie otrzymali nagrodę, zapoznają się z możliwościami robota i już nie mogą się doczekać na uczniów szkół, których zaproszą na zajęcia z udziałem robota. Na facebookowym profilu biblioteka wybiera imię dla robocika. Ten, kto wymyśli najciekawsze imię, może otrzymać nagrodę – elektroniczne frisbee grające muzykę z naszego telefonu.

MBP od kilku lat aktywne bierze udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku DBI obchodzony był 11 lutego, czyli jeszcze przed epidemią koronawirusa. Biblioteka począwszy od tego dnia, przez cały tydzień, organizowała szereg edukacyjnych zajęć. W Bibliotece Głównej odbyły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Wzięło w nich udział  ponad 160 uczniów: uczniowie z klas I-III  ze szkół nr 3, 7 i Społecznej Szkoły Podstawowej oraz klasy VII z PSP nr 7. Zajęcia odbywały się także w  Filii nr 1 i 2.

W czasie zajęć zorganizowanych dzieci poznawały zasady bezpiecznego korzystania z sieci komputerowej - tworzenie bezpiecznego hasła, ochrona swoich danych osobowych, publikowanie zdjęć, informowanie dorosłych o problemach na jakie napotyka się w trakcie korzystania z Internetu.

W całej Polsce zorganizowano w sumie aż 4600 inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online. Inicjator akcji czyli Polskie Centrum Programu Safer Internet powołało komisję konkursową która oceniała te wydarzenia i najlepszych nagrodziła. - Przeprowadzone działania były ciekawe i inspirujące. Komisja oceniała sprawozdania pod kątem trzech aspektów: jakość merytoryczna: rzetelne ido wieku odbiorców przedstawienie kwestii bezpieczeństwa wnternecie. Zasięg: dotarcie do możliwie dużej ióżnicowanej grupy odbiorców (proporcjonalnie do wielkości iplacówki i‍ środowiska, wórym działa) oraz innowacyjność: wykorzystanie nowych iform pracy – mówią przedstawiciele PCPSI.

Ostatecznie komisja wybrała 15 laureatów, którzy otrzymali jako nagrody edukacyjne roboty oraz tablety do ich obsługi. Wśród tej piętnastki znalazła się także biblioteka w Stalowej Woli. – Kilka dni temu otrzymaliśmy robota, właśnie uczymy go nowych rzeczy, programujemy i przygotowujemy do edukacyjnych zajęć z naszymi młodymi Czytelnikami. Mamy nadzieję, że te nastąpią już wkrótce po zniesieniu epidemicznych obostrzeń. Do końca maja, na naszym facebookowym profilu czekamy także na propozycje, jak nazwać naszego robocika. Zwycięzca otrzyma od nas nagrodę – elektroniczne frisbee grające muzykę z naszego telefonu – zachęca Ewa Biały, dyrektor stalowowolskiej MBP.

Fanpage MBP dostępny jest pod tym linkiem: https://www.facebook.com/MBPStalowaWola/

Podsumowujemy Tydzień Bibliotek 2020 w stalowowolskiej MBP

W piątek, 15 maja stalowowolska MBP kończy ogólnopolską akcję - Tydzień Bibliotek, który w tym roku odbył się po raz XVII. Pierwszy raz w historii tego wydarzenia, wszystkie działania w całej Polsce, także w Stalowej Woli, zostały przeniesione do sieci.

W czasie tygodniowego święta czytelnictwa i książek pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” Miejska Biblioteka Publiczna zaproponowała swoim Czytelnikom materiały video, na których znaleźć można było m.in. głośne czytanie dzieciom, warsztaty plastyczne, czy przegląd książek kulinarnych. Ogłoszono także konkurs dla dzieci i młodzieży (trwa do 10 czerwca), zaproponowano literacką wykreślankę dla dorosłych w aplikacji LearningApps oraz 5 wyzwań czytelniczych. - Dziękujemy za wszystkie propozycje książek do przeczytania, które pojawiły się na naszym facebookowym profilu. Stworzyliśmy z nich specjalne „czytelnicze menu” i zachęcamy do skorzystania – podsumowują stalowowolscy bibliotekarze. – Dziękujemy również za wszystkie życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza, który co roku rozpoczyna tygodniową literacką fetę w bibliotekach. Miejmy nadzieję, iż w przyszłym roku będziemy mogli spotkać się w realnym świecie, bo nic tak nie buduje społeczności literackiej, jak bezpośrednie dyskusje o książkach, warsztaty z bibliotekarzami i pełne dziecięcej ekspresji zajęcia edukacyjne.

MBP zaprasza do swoich placówek po książki i audiobooki. Skorzystajmy, bo mimo niełatwej sytuacji epidemicznej, nie dajemy leniuchować wyobraźni. Zbiory biblioteczne były, są i będą nieocenionym przyjacielem człowieka.

Wykonaj z nami zakładkę

Dzisiejsze zajęcia plastyczne z okazji Tygodnia Bibliotek poświęcone będą trosce o książki. By nie zaginać rogów, w celu zaznaczenia ważnej informacji w książce, warto używać zakładki. A jak poradzić sobie z zaznaczaniem wielu informacji i mądrych myśli w jednym egzemplarzu? Można posłużyć się zakładką złożoną z kilku tasiemek, która dodatkowo będzie przypięta do okładki książki i się z niej nie wysunie.

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Na naszym profilu facebookowym https://www.facebook.com/MBPStalowaWola/ proponujemy także kolejne wyzwanie czytelnicze. Zapraszamy do zabawy!

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność