Nowości

Tango” Sławomira Mrożka – premiera Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy

26 lutego 2021 / piątek
godz. 19.00
sala kameralna

 

 

 

„Tango” Sławomira Mrożka to jeden z najważniejszych utworów współczesnej dramaturgii. Utrzymany w stylistyce groteski porusza wiele kwestii, poczynając od obyczajowych, poprzez społeczne, a na politycznych kończąc. Dramat Mrożka ma wydźwięk uniwersalny. Dotyka odwiecznego zagadnienia konfliktu pokoleń, upadku moralnego współczesnego świata, genezy władzy totalitarnej. Jest krytycznym spojrzeniem na postęp.

Rozwój społeczeństw wcale nie pociąga za sobą doskonalenia moralności, wręcz przeciwnie: dawne obyczaje często traktowane są jako relikt przeszłości, a przez to nierzadko zwalczane. Największe korzyści odnoszą z tego brutalni nihiliści, dla których najważniejszą pokusą jest władza absolutna.

„Tango” pokazuje dążenie do władzy, które w świecie pozbawionym wartości i bezgranicznie tolerancyjnym okazuje się być banalnie łatwe…

 

 

 

„Tango”

wg Sławomira Mrożka

reżyseria: Maria Bembenek

scenografia: Lidia Biernat

występują:

Filip Miłkowski / Bartłomiej Kotwica,

Magdalena Krawiec / Joanna Baran,

Maria Łojek,

Bogumiła Luberda,

Joanna Luberda,

Witold Kurzydło,

Tomasz Gotkowski

 

 PREMIERA

25 lutego 2021 / czwartek

godz. 19.00

Miejski Dom Kultury / sala kameralna

WSTĘP ZA ZAPROSZENIAMI

 

26 lutego 2021 / piątek

godz. 19.00

Miejski Dom Kultury / sala kameralna

bilet: 10 zł

KUP BILET

Stalowowolska MBP rozdaje książkowe wyprawki

Masz dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat) i jeszcze nie otrzymałeś wyprawki dla małego czytelnika? To przyjdź z pociechą do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli i zapisz ją do grona Czytelników. Twoje dziecko otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start w ramach ogólnopolskiego projektu „Wielki człowiek–mała książka” ogłoszonego przez Instytut Książki. Po sukcesie akcji w ubiegłych latach, stalowowolska książnica otrzymała dodatkowe wyprawki i ponawia akcję.
Wyprawki będą dostępne w Bibliotece Głównej i jej filiach do końca marca lub do wyczerpania zasobów. Trzeba się śpieszyć, bo MBP ma do rozdania tym razem 80 książkowych wyprawek dla małych mieszkańców Stalowej Woli.
– Serdecznie zapraszamy po odbiór wyprawki, w której dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dumni czytelnicy będą mogli również nosić specjalne plakietki, jakie będą znajdowały się w czytelniczym pakiecie. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w naszym projekcie jest całkowicie bezpłatny! – mówi Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej.

Konkursy „Tak piszę o muzyce” oraz „Tak widzę muzykę”

Fundacja Wspierania Kultury „Amadeusz” w Stalowej Woli przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza organizuje konkurs „Tak piszę o muzyce”. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych. Uczestnik konkursu wysyła zestaw składający się z dwóch wierszy o tematyce muzycznej bądź o innej tematyce, ale inspirowanych muzyką Janiny Garści, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego (w tym przypadku należy podać autora i tytuł utworu muzycznego, stanowiącego inspirację do wiersza).
Można przesłać tylko te utwory, które nie zostały nagrodzone czy wyróżnione w innych konkursach i nie były publikowane w prasie, wydawnictwach książkowych ani w Internecie.
Termin nadsyłania prac - do 31 marca 2021 r. na adres: Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza, 37-450 Stalowa Wola, ul. ks. J. Popiełuszki 10 z dopiskiem „Tak piszę o muzyce” Każdy uczestnik przesyła dwa wiersze w czterech egzemplarzach (wydrukach) opatrzone godłem słownym (inaczej: pseudonimem)
Do przesyłki wysłanej pocztą należy dołączyć oddzielną, zaklejoną kopertę, oznaczoną tym samym godłem, zawierającą dane autora: imię i nazwisko, klasa, nazwa i adres szkoły, telefon kontaktowy lub adres e-mail oraz podpisane oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykorzystanie wizerunku i danych osobowych na potrzeby promocji konkursu.
Szczegóły oraz regulamin dostępne są na stronie MBP w zakładce „konkursy”.
Utwory na wszystkich egzemplarzach (wydrukach) muszą być opatrzone godłem identycznym jak na kopercie, w której zostaną przesłane (nie wolno ujawniać na kopercie ani przy tekstach właściwych imion i nazwisk).
Podsumowanie konkursu odbędzie się w trakcie trwania IV Festiwalu im. Janiny Garści w Stalowej Woli (czerwiec 2021 r.). Laureaci zostaną poinformowani o dokładnym terminie ogłoszenia wyników i podsumowaniu konkursu. Równocześnie Fundacja „Amadeusz” proponuje uczniom przedszkolakom oraz szkół podstawowych wzięcie udziału w konkursie plastycznym inspirowanych muzyką wspomnianych wcześniej kompozytorów. Kategorie i podstawowe założenia regulaminu są podobne – z tym, że na adres biblioteki należy nadesłać prace plastyczne. Technika prac: rysunek, malarstwo, grafika, collage (możliwe do wyeksponowania za szkłem w ramach). Dzieci przedszkolne – format A4, dzieci klas I – VIII – format A3. Termin nadsyłania prac plastycznych to 15 maj 2021 r. Szczegółowy regulamin tego konkursu również znajduje się na stronie www MBP w Stalowej Woli.

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność