ROWERZYSTO - UWAŻAJ NA DRODZE!

Kierujący jednośladami, czyli tzw. niechronienie uczestnicy ruchu drogowego, to grupa użytkowników dróg, która szczególnie jest narażona na poważne w skutkach wypadki. Rowerzyści często zapominają o obowiązujących przepisach drogowych, chociażby podczas włączania się do ruchu, czy nawet na ścieżkach rowerowych. Dlatego przypominamy najważniejsze zasady poruszania się po drogach.

W związku z rozpoczynającym się sezonem rowerowym, Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli apeluje do rowerzystów o rozwagę, zarówno podczas poruszania się po jezdni, poboczu, czy też drodze dla rowerów i przypomina podstawowe zasady poruszania się.

Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy - opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Bezpieczeństwo rowerzystów zależy również od innych uczestników ruchu. Przede wszystkim kierowców samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami - zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe; kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim. Ponadto podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m.

Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze, przestrzeganiu zasady ograniczonego zaufania oraz ustępowaniu pierwszeństwa przejazdu.

 

/KPP Stalowa Wola


16-05-2020 admin

Dodaj komentarz

Test 336x280 - podstrony

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność