Nowości

Zaraza oczami Ryszarda Mścisza

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zaprasza na prezentację najnowszego tomiku poezji Ryszarda Mścisza „Zaraza. Dawka Przypominająca”. Spotkanie z twórcą i jego strofami odbędzie się w czwartek, 24 listopada o godzinie 18.00. Miejsce spotkania: sala bankietowa, na 2. piętrze budynku przy ul. ks. J. Popiełuszki 10.

– Wiersze zaprezentowane w najnowszym tomiku Ryszarda Mścisza podejmują tematy współczesne, nierzadko znane z mediów, np. pandemia, wojna na Ukrainie (Zaraza, Wojna). Dalekie są jednak od prostej, ckliwej dydaktyki. Mścisza interesuje przede wszystkim strona etyczna tych wydarzeń. Zastanawia się: dlaczego? Stawia też przy okazji pytania egzystencjalne, dotyczące ludzkiego bytu i sensu istnienia człowieka. W wierszach rozlicza się też z własnego życia, swojej pracy pedagogicznej, doświadczenia, jakie ona daje, sukcesów i niepowodzeń (2021, Melancholia). Zadaje sobie też pytania dotyczące samej poezji i twórczości literackiej. Czym jest dla niego? Czemu służy (Ars poetica, Poezja versus proza)? Mówi również o przemijaniu i wartości życia (Pasaże czasu, Słowa na wiatr) – tak najnowszą porcję poezji Ryszarda Mścisza przybliża stalowowolski literat Mirosław Osowski.

– Skojarzenia w tomiku „Zaraza. Dawka przypominająca” grają bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą rolę. Śmiem twierdzić, że poeta uczynił ze skojarzeń kolejną figurę stylistyczną. Skojarzenia te są nienachalne, ufające inteligencji czytelnika i ową inteligencję głaszczące. I tak ksiądz w opustoszałej świątyni przypomina nam jednocześnie o odsuwanych poza granice pamięci względach bezpieczeństwa sanitarnego. Święta Bożego Narodzenia w cieniu pandemii są świętowane „bez fanfar i barwnych orszaków” („W Bogu narodzeni”, str. 16) i jakikolwiek z tekstów otworzymy w tej książce, będziemy zdumieni prawdziwością spostrzeżeń, które czyni poeta – pisze w swojej recenzji „Zarazy” inny literat Krzysztof Kwasiżur.

Ryszard Mścisz urodził się w Stalowej Woli, pracował jako nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Jeżowem, obecnie jest na emeryturze. To członek Związku Literatów Polskich (oddział rzeszowski) i Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli. Jest autorem ośmiu tomów poetyckich, zbiorów satyrycznych, a także zbioru recenzji książek pt. „Czytanie nieobojętne”. Ponadto jest autorem audiobooka satyrycznego „Humoryśki” i współautorem dwóch albumów Jeżowego. Trzeba też dodać, że Ryszard Mścisz jest laureatem I nagrody Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono 2005”, zdobywcą tytułu Mistrza Poetyckiego w 2010 na tymże „Wrzecionie”, wyróżniony w Leżajsku, w Ogólnopolskim i Polonijnym Konkursie „O kwiat Azalii” (2010) i w VII Ogólnopolskim i Polonijnym Turnieju Poetyckim „O srebrne pióro” Prezydenta Mielca (2011). Otrzymał także Nagrodę Literacką „Gałązka Sosny” za tom „Wibracje”, a za tomik „Na strunach lat” i zbiór tekstów satyrycznych „Swojski diabeł i inne humoreski” – „Złote pióro”, prestiżową nagrodę rzeszowskiego oddziału ZLP.

Opowiedzą o Macedonii Północnej - niedocenianej perełce Bałkanów

W piątek, 18 listopada o godzinie 18 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli na kolejne spotkanie w ramach Klubu Podróżnika #czterystronyświata. Tym razem przeniesiemy się do Macedonii Północnej za sprawą miłośników podróży Anicety i Mariusza Kabut z Wilkowic, położonych na malowniczym pograniczu Beskidu Śląskiego i Małego oraz Kotliny Żywieckiej.

Nasi goście to plastyczka i inżynier (pracujący jako informatyk) z zainteresowaniami skierowanymi w stronę geografii i historii. Te upodobania były czynnikami, które spowodowały chęć podróżowania połączonego z poznawaniem atrakcji i historii odwiedzanych regionów.

- Lubimy poznawać nowe miejsca, możemy realizować swoje zainteresowania wspólnie. Póki co podróżujemy głównie indywidualnie, samochodem, co pozwala nam na pełną elastyczność, chociaż zdajemy sobie sprawę, że poznawanie bardziej odległych miejsc wymaga innej formy podróżowania jak np. ostatnie dwie wyprawy do Gruzji. Podróżując staramy się zawsze o możliwie dokładne poznanie odwiedzanego rejonu. Dzięki temu zazwyczaj nie wracamy w te same miejsca. Zwiedzanie i często połączoną z tym aktywność fizyczną traktujemy jako swoją metodę na regenerację po zmęczeniu umysłowym i stresie związanym problemami bieżącymi i z pracą zawodową - mówią o sobie goście MBP.

W ramach Klubu Podróżnika #czterystronyświata pasjonaci podróży w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli opowiadają o swoich wyprawach bliskich i tych dalekich, a miłośnicy poznawania kultur i tradycji innych krajów zdobywają ciekawe informacje, inspiracje i pomysły na wycieczki. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Głównej, 18 listopada o godzinie 18, w Sali spotkań nr 2.

Nagrody dla najlepszych fraszkopisarzy i twórców ekslibrisów[FOTO]

W Miejskiej Bibliotece Publicznej rozstrzygnięto 9 listopada dwa konkursy: plastyczny na okolicznościowy Ekslibris oraz literacki „Godziny przy piórze”.

27. edycji konkursu na Ekslibris tym razem przyświecał temat „Wielcy Polacy i ich wynalazki na przestrzeni dziejów”. Nadesłano 158 prac z kilkunastu placówek oświatowych z terenu powiatu stalowowolskiego. Komisja konkursowa w składzie Jadwiga Kukuła - plastyk , przewodnicząca, Lila Wojciak - Starostwo Powiatowe, Krzysztof Czerwiak – plastyk, Joanna Rybak – Miejska Biblioteka Publiczna, oceniła prace w dwóch kategoriach: uczniów klas IV-VI oraz uczniów klas VII-VIII.

W kategorii uczniów klas IV-VI szkół podstawowych przyznano miejsca:

I miejsce: Karol Pawelec PSP nr 5 kl. V

I miejsce : Daria Czarnecka Świetlica „Tęcza” PSP nr 7 kl. IV

II miejsce: Aleksander Stój Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 kl. V

II miejsce: Milena Drąg PSP nr 12 kl. V

III miejsce: Gabriela Gumowska PSP nr 4 kl. VI

III miejsce: Zuzanna Motyka PSP nr 12 kl. IV

Komisja przyznała także wyróżnienia:

- Martyna Bednarczyk PSP nr 3 kl. VI

- Michał Chmielowiec PSP w Woli Rzeczyckiej kl. VI

- Antonina Domin Zespół Szkół w Zaleszanach kl. VI

- Maria Dzik PSP nr 12 kl. 5

- Zuzanna Łyp PSP nr 12 kl. VI

- Gerard Moskal PSP nr 2 kl. V

- Mateusz Schiffer Katolicka Szkoła Podstawowa kl. V

- Monika Stolarska Katolicka Szkoła Podstawowa kl. VI

 

W kategorii uczniów klas VII-VIII przyznano następujące miejsca:

 

I miejsce : Claudia Stangreciak Świetlica „Tęcza” PSP nr 7 kl. VII

II miejsce : Aleksandra Paszko PSP nr 12 kl. VII

III miejsce: Anna Adamczyk PSP nr 9 kl. 8

Przyznano także wyróżnienia:

- Krzysztof Golik PSP nr 7 kl. VIII

- Aleksandra Ptaszek PSP nr 4 kl. VII

- Igor Turek PSP w Woli Rzeczyckiej kl. VIII

Podczas podsumowania w MBP Joanna Rybak omówiła pracę komisji, podkreśliła, że ekslibris jest trudną formą plastyczną, ale uczniowie poradzili sobie ze swoim zadanie. Dodatkowo cieszy, że bohaterami ekslibrisów zostali wynalazcy z różnych dziedzin, a ich wkład w rozwój polskiej i światowej nauki i gospodarki był ogromny.

Do końca listopada 2022 roku w bibliotece czynna będzie pokonkursowa wystawa wszystkich prac.

Z kolei w konkursie poetyckim „Godziny przy piórze” (XXII edycja konkursu poetyckiego „Moja Mała Ojczyzna”) zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. M. Wańkowicza, Starostwo Powiatowe i Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej Woli, a pod patronatem ZLP Oddział w Rzeszowie i SBP Koło w Stalowej Woli. Uczniowie mieli za zadanie napisać minimum 5 fraszek o powiecie stalowowolskim. Na konkurs wpłynęło 56 fraszek napisanych przez uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII i ponadpodstawowych.

Komisja w składzie: Małgorzata Żurecka – prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, poetka, Anna Garbaczowa - polonistka, Anna Żywczyk – polonistka LO im. KEN /przewodnicząca/, Joanna Rybak – kierownik BG MBP postanowiła nie przyznawać głównych nagród. Wyróżniono autorów najlepszych fraszek.

W kategorii uczniów szkół podstawowych wyróżniono:

- Cezar Łepski uczeń PSP w Radomyślu nad Sanem za fraszki: „O Stalowej Woli” i „Stalowowolska krówka”

- Antonina Mrowiec uczennica PSP nr 12 w Stalowej Woli za fraszkę „O muzyce na talerzu”

W kategorii szkół ponadpodstawowych wyróżniono:

- Julia Łukasik LO im. KEN w Stalowej Woli za fraszkę „O hucie”

- Zuzanna Niebrzydowska LO im. KEN w Stalowej Woli za fraszkę „A może rowerem”

- Bartosz Sojecki LO im. KEN w Stalowej Woli za fraszkę „Tunel”

Podczas spotkania z laureatami przewodnicząca komisji Anna Żywczyk opowiedziała czym jest fraszka, jaki ma rodowód i jak poradzili sobie z tym zadaniem uczestnicy konkursu. Uczennice LO im. KEN Amelia Krasoń i Amelia Siembida zaprezentowały wszystkim gościom nagrodzone fraszki.

Nagrody laureatom obydwu konkursów wręczyła dyrektor MBP Ewa Biały, zaś fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe.

 

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność