Nowości

Narodowe czytanie w MBP – zgłoszenia do 16 sierpnia

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. A to odbędzie się w sobotę, 4 września 2021 roku. Miejmy nadzieję, że w odróżnieniu od ubiegłego roku, już na żywo, z udziałem publiczności. Do tego przynajmniej przygotowują się w stalowowolskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. – Każdy, kto chciałby czytać „Moralność pani Dulskiej” w MBP powinien się zgłosić do Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 do poniedziałku, 16 sierpnia – zachęcają stalowowolscy bibliotekarze.
– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, w 2019 roku polskie nowele, a w roku ubiegłym „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
– Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces – zaznaczył w liście Prezydent.
Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Mamy nowego dyrektora

Informujemy, że z dniem 30 czerwca 2021 roku stanowisko dyrektora Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli objęła pani Aneta Garanty. W konkursie ogłoszonym na to stanowisko otrzymała najwyższą ocenę członków komisji. Nominację odebrała z rąk prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego podczas sesji Rady Miasta.

Serdecznie gratulujemy!

Do biblioteki po tanią książkę z kiermaszu

W poniedziałek, 28 czerwca rusza kolejny Kiermasz Taniej Książki w stalowowolskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Warto się wybrać na ten funkcjonujący tylko do piątku 2 lipca „targ”, bo książki kupimy na nim nawet za złotówkę. Będzie czynny w godzinach funkcjonowania biblioteki.

Na stoisku umieszczonym na parterze obiektu przy ul. ks. J Popiełuszki 10, tuż obok wejścia głównego, będzie można „upolować” naprawdę ciekawe pozycje: od lektur szkolnych, bajek, kryminałów - po arcydzieła światowej literatury czy atrakcyjne albumy. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Codziennie dokładane są nowe książki, w miejsce tych, które znalazły swoich  nabywców. Przychodząc na kiermasz codziennie, będziemy mogli wyszukać swoich nowych książek w zupełnie innym zestawie.

Do biblioteki można również przynieść książki, które już przeczytaliśmy, a zalegają nam na półkach lecz nie chcemy ich wyrzucać. Trafią do kolejnych czytelników podczas kolejnego kiermaszu.

 

/Bibliotaka Stalowa Wola

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność