Nowości

Piąty Festiwal im. Janiny Garści w Stalowej Woli

MUZYKA, PLASTYKA, POEZJA

Za nami tegoroczny, już V Festiwal im. Janiny Garści organizowany przez Fundację Wspierania Kultury „Amadeusz” w Stalowej Woli przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. M. Wańkowicza i Spółdzielczym Domem Kultury w Stalowej Woli.

Inauguracja festiwalu odbyła się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza. Tutaj zostały wręczone nagrody laureatom piątej edycji konkursu plastycznego „Tak widzę muzykę” i trzeciej edycji konkursu literackiego „Tak piszę o muzyce”. Konkursy pokazały, jak mocno muzyka inspiruje młodych adeptów plastyki i poezji.

Konkurs plastyczny „Tak widzę muzykę” został zorganizowany dla dzieci przedszkolnych i uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej. Wzięło w nim 207 dzieci z pięciu przedszkoli i dziewięciu szkól podstawowych w pięciu miastach: z Oddziału Przedszkolnego PSP nr 9 w Stalowej Woli, Przedszkola nr 5 im Juliana Tuwima w Stalowej Woli, Przedszkola nr 10 im Marii Kownackiej w Stalowej Woli, Niepublicznego Przedszkola Chatka Misia w Stalowej Woli, Przedszkola Niepublicznego Dom Misia w Nisku, PSP nr 3, PSP nr 4, PSP nr 5, PSP nr 9, PSP nr 11, PSP nr 12 w Stalowej Woli, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bibicach k. Krakowa, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy, Prywatnej Szkoły Muzycznej I st. Pro Musica w Krośnie.

Decyzją jury pod przewodnictwem Jadwigi Kukuły, artysty plastyka, na wystawę zakwalifikowano 41 prac i przyznano następujące nagrody:

W kategorii dzieci przedszkolnych:

- I nagroda – Antoni Kusiak, Przedszkole Niepubliczne Dom Misia w Nisku

- II nagroda – Weronika Hadała, Przedszkole nr 5 im. Juliana Tuwima w Stalowej Woli

- III nagroda – Gabriel Pietras, Przedszkole nr 10 im. Marii Kownackiej w Stalowej Woli

Wyróżnienia: Kamil Adamczyk, Oddział Przedszkolny PSP nr 9 w Stalowej Woli i Antonina Chrapek, Prywatna Szkoła Muzyczna I st. Pro Musica w Krośnie

 

W kategorii uczniów klas I-III:

- I nagroda – Emilia Ciak, PSP nr 3 w Stalowej Woli

- II nagroda – Hugo Długosz, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bibicach k. Krakowa

- III nagroda – Hanna Hajek, Prywatna Szkoła Muzyczna I st. Pro Musica w Krośnie

Wyróżnienia: Conor Geraghty, PSP nr 11 w Stalowej Woli, i Weronika Dryńska, PSP nr 12 w Stalowej Woli

 

W kategorii uczniów klas IV-VIII:

- I nagroda – Piotr Wytrzęś, PSP nr 5 w Stalowej Woli

- II nagroda – Adam Dwojak, PSP nr 12 w Stalowej Woli

- III nagroda – Anna Adamczyk, PSP nr 9 w Stalowej Woli

Wyróżnienia: Sara Kamerska, PSP nr 4 w Stalowej Woli; Sean Geraghty, PSP nr 11 w Stalowej Woli; Jakub Zarodkiewicz, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy; Weronika Ambroszko, PSP nr 11 w Stalowej Woli; Hanna Szkodowska, PSP nr 11 w Stalowej Woli.

Konkurs literacki „Tak piszę o muzyce” był adresowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i obejmował twórczość poetycką o tematyce muzycznej bądź inspirowanej muzyką wskazanych kompozytorów polskich: Janiny Garści, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego. Komisja obradująca pod przewodnictwem Małgorzaty Żureckiej – prezesa ZLP Oddział w Rzeszowie, oceniła 44 wiersze napisane przez 22 uczniów siedmiu szkół podstawowych z czterech miejscowości: Stalowej Woli – PSP nr 3, PSP nr 9, PSP nr 12; Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy, Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie, PSP w Woli Rzeczyckiej i PSP w Radomyślu nad Sanem.

Laureatami konkursu zostali:

 

W kategorii uczniów klas IV-V:

I miejsce: – Grzegorz Sobkiewicz, PSP nr 12 w Stalowej Woli

I miejsce: – Anna Adamczyk, PSP nr 9 w Stalowej Woli

II miejsce: – Cezar Łepski, PSP w Radomyślu nad Sanem

III miejsce: – Natalia Religa, PSP nr 3 w Stalowej Woli

III miejsce: – Aleksandra Pyzińska, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy.

 

W kategorii uczniów klas VI-VIII:

I miejsce: – Maria Kałdan, PSP nr 3 w Stalowej Woli

I miejsce: – Jakub Miklus, PSP nr 12 w Stalowej Woli

II miejsce: – Dominika Skiba, PSP nr 12 w Stalowej Woli

III miejsce: – Kacper Życzyński, PSP nr 12 w Stalowej Woli

III miejsce: – Piotr Uczarczyk  PSP nr 12 w Stalowej Woli

wyróżnienie: – Kornelia Paszyńska, Zespół Szkół Muzycznych im. I J. Paderewskiego w Krośnie.

– Cieszy nas coraz większe zainteresowanie udziałem w konkursach „Tak widzę muzykę i „Tak piszę o muzyce” najmłodszych i nieco starszych adeptów sztuki słowa i obrazu. Mamy nadzieję, że ci młodzi, wrażliwi ludzie będą publicznością, wypełniającą sale koncertowe, słuchającą również muzyki klasycznej – mówiła Magdalena Pamuła, dyrektor festiwalu, prezes Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz”, podczas piątkowego spotkania w stalowowolskiej MBP, inaugurującego V Festiwal im. Janiny Garści.

Tego wieczoru wystąpił także duet fortepianowy: Julia Klarycka i Szymon Haczyk, a nagrodzone wiersze recytowali młodzi aktorzy Teatru „Okna” Miejskiego Domu Kultury: Katarzyna Janocha, Alicja Myśliwiec, Alicja Gargaś i Jarosław Mastalerczyk, przygotowani przez Grzegorza Prokopa. Natomiast w holu II piętra MBP została pokazana wystawa konkursowych prac plastycznych, są tam również plansze z nagrodzonymi wierszami. Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.

Miłośnicy muzyki klasycznej spotykali się w kolejnych dniach festiwalu w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. 19 czerwca podczas Koncertu Kameralnego wystąpili znakomici artyści Ludmiła Worobec-Witek – skrzypce i Artur Jaroń – fortepian, którzy wykonali utwory m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego i Karola Szymanowskiego. Następnie na scenie wystąpił młody pianista Eryk Parchański, który z ponad pięciuset osób zgłoszonych do XVIII Konkursu Chopinowskiego, znalazł się w gronie 164 pianistów dopuszczonych do przesłuchań eliminacyjnych, jakie odbędą się niebawem. W wykonaniu Eryka przybyli goście mogli usłyszeć utwory Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha. Koncert prowadził Artur Jaroń.

W ostatnim dniu stalowowolskiego wydarzenia muzycznego zgromadzona publiczność mogła usłyszeć duet fortepianowy Chopin Piano Duo: Anna Boczar i Bartłomiej Kominek. W ich wykonaniu rozbrzmiewały utwory na cztery ręce Ignacego Jana Paderewskiego, Edvarda Griega, Maurice Ravela, Fryderyka Chopina.

Oba koncerty były prawdziwą ucztą dla melomanów. Jak podkreślała prezes Magdalena Pamuła, tegoroczny festiwal, ze względu na remont MDK, odbył się, dzięki życzliwości dyr. Ewy Biały z MBP, oraz dyr. Józefa Sroki z SDK i przy zaangażowaniu pracowników obu placówek, w salach tychże instytucji.

Jak co roku, wydany został festiwalowy katalog, prezentujący nagrodzone prace plastyczne i literackie, oraz zawierający program festiwalu. Festiwal został sfinansowany ze środków Fundacji PZU i dofinansowany przez Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego.

źródło : Fundacja Wspierania Kultury “Amadeusz” i MBP

zdjęcia: Jacek Kawa

 

https://biblioteka.stalowawola.pl/aktualnosci/wydarzenia/biblioteka-glowna/2176-pi%C4%85ty-festiwal-im-janiny-gar%C5%9Bci-w-stalowej-woli

Drugi życie książki

Oto dowód na to, że książka może mieć drugie życie. Nie tylko w okresie wakacyjnym, ale i przez cały rok napływają do nas książki przynoszone przez czytelników jako dar dla biblioteki. Po selekcji są one włączane do księgozbioru i udostępniane kolejnym Czytelnikom.

Tym razem to literatura dla dzieci i młodzieży: sporo lektur, coś dla miłośników szach, koni i komiksów oraz podręczniki i słownik do nauki chińskiego. Zapraszamy do biblioteki!

 

/Biblioteka Stalowa Wola

Stalowowolska biblioteka doceniona za pielęgnowanie regionalizmu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dotyczącym działalności związanej z regionalizmem. Konkurs został ogłoszony przez redakcję „Poradnika Bibliotekarza” pod nazwą „Regionalizm – specjalność bibliotek”.

Celem konkursu było podzielenie się doświadczeniami i efektami swojej pracy. Nagrodzono 9 bibliotek, które realizują, w ramach swej działalności regionalnej, oryginalne i różnorodne pomysły. Wśród wyróżnionych znalazła się także stalowowolska książnica.

Stalowowolska MBP może się pochwalić bogatym księgozbiorem regionalnym, atrakcyjną i różnorodną edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych, wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych (Stalowowolska Biblioteka Cyfrowa). Poprzez spotkania autorskie, spotkania z regionalistami, pogadanki, odczyty, gawędy, prezentacje multimedialne, zajęcia połączone z zabawą lub zajęciami plastycznymi bibliotekarze starają się rozbudzić wśród najmłodszych i tych trochę starszych dzieci zainteresowanie dziejami i kulturą regionu. Pomaga w tym także atmosfera miejsca i otoczenie książkami. Tematyka zajęć edukacyjnych i kulturalnych oscyluje wokół dziedzictwa Centralnego Okręgu Przemysłowego, historii miasta tak nierozerwalnie związanego z dziejami COP-u, portretów budowniczych miasta, pierwszych pionierów, postaci ważnych dla regionu w różnych dziedzinach życia. Ważnym zadaniem jest też przekazanie kolejnym pokoleniom wiedzy o kulturze regionu lasowiackiego, o jego bogatych tradycjach, obyczajach – przekonuje Ewa Biały, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza.

W 2019 roku w samej Bibliotece Głównej w pogadankach i wykładach wzięło udział 617 uczniów klas I –VIII, a do marca 2020 - 163. Prezentacje multimedialne, książki, albumy, stanowią świetne dopełnienie opowieści pełnych ciekawostek i zaskakujących informacji da młodych mieszkańców naszego miasta. Najmłodsi uczestnicy zajęć (przedszkolaki i uczniowie klas I-VI) po krótkich pogadankach wprowadzających w dany temat uczestniczą w warsztatach plastycznych.

Tradycją stalowowolskiej biblioteki jest organizowanie konkursów o tematyce regionalnej. Są to konkursy literackie, plastyczne, wiedzy o historii regionu. Na stałe w bibliotecznym kalendarzu imprez znalazły miejsce międzypokoleniowe warsztaty świąteczne dla mieszkańców Stalowej Woli. Wtedy hol biblioteki zapełnia się dziećmi, rodzicami i dziadkami, którzy wspólnie z bibliotekarzami tworzą ozdoby świąteczne nawiązujące do ozdób lasowiackich. Oryginalne, własnoręcznie wykonane palmy, podłaźniczki, papierowe ozdoby choinkowe ozdabiają w czasie świąt stalowowolskie domy – wylicza Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej.

Przez kilka lat działał w bibliotece Klub Młodych Regionalistów zorganizowany dla młodych entuzjastów i pasjonatów poznania historii małej ojczyzny, który realizował projekt „Rozkochać w swej ziemi’”. Dla najmłodszych stalowowolscy bibliotekarze od wielu lat organizują cykliczne zajęcia podczas ferii i wakacji. Inspiracją do spotkań stają się często tematy związane z historią miasta. Na przykład w 2015 roku pracownicy MBP stworzyli z dziećmi makietę kilku dzielnic miasta. Mali architekci i budowniczowie projektowali i budowali ulice, obiekty miejskie, kościoły. Z kartonów i pudełek wyczarowywali bloki mieszkalne wokół których rosły „sosny”, tak charakterystyczne dla krajobrazu naszego miasta. Z kolei w czasie ferii w 2019 roku dla dzieci w wieku 6-12 lat zorganizowano zimowe zajęcia z historią dworca kolejowego w tle pt. „Przystanek Biblioteka”. Zajęcia dotyczyły historii i tradycji kolejnictwa w Rozwadowie.

Dla dorosłych stalowowolan od wielu lat stalowowolska biblioteka, w każdy ostatni czwartek miesiąca, organizowała spotkania dla miłośników literatury regionalnej, promuje poetów i pisarzy z naszych terenów. Działalność ta zostanie wznowiona niebawem - po poluzowaniu restrykcji sanitarnych.

 

/MBP Stalowa Wola

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność