Nowości

3 miliony Polek i ten sam problem

Mało kto wie, że z paleniem borykają się trzy miliony mieszkanek naszego kraju. Według ostatnich badań CBOS w Polsce po papierosy sięga co piąta kobieta, a więc 21% i co trzeci mężczyzna - 31 proc. Wśród Polek po 40-stce pali co trzecia. Natomiast w górnych przedziałach wiekowych: 45-54 i 55-64 lat, pali mniej więcej tyle samo kobiet co mężczyzn.

Równie nieciekawie wyglądają statystyki Światowej Organizacji Zdrowia. Jej raporty pokazują, że użytkownikami wyrobów tytoniowych jest ponad miliard osób na całym globie. Najwięcej palaczy zamieszkuje nasz kontynent. W Europie do palenia przyznaje się średnio co trzeci mieszkaniec.

Co ciekawe, ponad 70% polskich palaczy deklaruje chęć zwalczenia nałogu. Każdy, kto tego próbował, zdaje sobie sprawę, że nie jest to zadanie łatwe. Niemniej jednak warto się go podjąć. Po papierosy sięgamy dla nikotyny, ale razem z nią do naszych płuc dostaje się wiele związków chemicznych. Ponad 90 substancji kryjących się w dymie papierosowym ma działanie szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe, a 70 – rakotwórcze.

Nie dla dymu

Co w takim razie przedsięwziąć, by ograniczyć liczbę przyjmowanych, toksycznych substancji? Niektórzy wolą zmienić dotychczasowo kupowane wyroby tytoniowe, co uznaje się za łatwiejsze niż zmiana nawyków. Na polskim rynku od dłuższego czasu funkcjonują podgrzewcze tytoniu IQOS. Różnią się one od tradycyjnych papierosów przede wszystkim tym, że w wyniku ich użytkowania nie powstaje dym. Zamiast niego użytkownik inhaluje się aerozolem. Pamiętajmy, że choć żadnego z tych produktów nie można uważać za w pełni bezpieczny dla zdrowia, to bez wątpienia już można uznać za mniej toksyczny i tym samym – mniej obciążający.

Są już badania naukowe, które wskazują na potencjał tzw. bezdymnych urządzeń w obszarze redukcji ryzyka zdrowotnego u osób palących papierosy. Przykładem jest amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), która po blisko 4 latach analiz tych badań naukowych uznała, że całkowita rezygnacja z palenia papierosów na rzecz podgrzewaczy tytoniu IQOS może mniej narażać organizm użytkownika na substancje szkodliwe. Powód? Nie dochodzi w nim do spalania tytoniu, a przez to wydziela się mniej toksyn niż podczas palenia papierosa.

Warto mieć na uwadze, że dym papierosowy ma także bardzo negatywny wpływ na kobiecą urodę. Przede wszystkim wiąże się z nieprzyjemną wonią spalonego tytoniu. Zapach ten towarzyszy nam nieustannie i osiada do należących przez nas przedmiotów, przez co trudno się go pozbyć. Substancje zawarte w dymie niszczą również włosy i przyczyniają się do szybszego ich wypadania. To niestety nie jedyne przykre konsekwencje. Z papierosami powinny się pożegnać także panie, które chcą zadbać o piękną, zdrową cerę oraz ładne paznokcie.

8 marca to świetna okazja, żeby zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest rzucenie palenia. Pozytywne skutki tej decyzji odczuje nie tylko nasza odporność i kondycja, ale także uroda.


08-03-2021 admin

Komentarze

  • ekologia, ekologia i fakt o srodowisko trzeba dbac, ale papierosw nie rzuce.
  • chryste pamietam, dramat. teraz pale iqosa i totalny chill. w domu sobie zapale, na ulicy. a kiedys potrafilam wytrzymac w knajpie w tych oparach.
  • I tak jest lepiej niż było. Kiedyś fajki palono w knajpach i się w tym oparach siedziało.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność