Nowości

Obiady dla Bohaterów podczas pandemii

Kombatanci, którzy narażali swoje życie walcząc za wolność i niepodległość naszego kraju dziś są w grupie szczególnie narażonej na działanie koronawirusa. Dlatego też w listopadzie na Podkarpaciu ruszyła ogólnopolska akcja „Obiad dla Bohatera podczas pandemii”, która ma na celu otoczyć opieką najbardziej potrzebujących kombatantów z pierwszej i drugiej konspiracji. Od początku roku inicjatywę wspiera także miasto Stalowa Wola z aktywnym udziałem prezydenta Lucjusza Nadbereżnego.

W czasie trwającej pandemii cały czas pojawiają się apele o włączanie się w pomoc innym. W tym trudnym czasie należy pamiętać szczególnie o seniorach. Inicjatywa dostarczania ciepłych posiłków kombatantom oraz ich współmałżonkom bezpośrednio do ich domów (#ObiadyDlaBohaterów) ma ograniczyć do minimum konieczność przebywania osób starszych w miejscach publicznych w dobie pandemii. W ten sposób uczestnicy akcji mogą też okazać im szacunek i pamięć za ich walkę i poświęcenie.

– Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które na możliwość i zaszczyt porozmawiać z Bohaterami. Oni walczyli o naszą wolność. My walczymy o ich zdrowie. Naszym obowiązkiem jest, aby choć w małym stopniu odwdzięczyć się za to, że dziś żyjemy w wolnej Polsce, możemy swobodnie uczyć się, pracować i żyć. Ciepły obiad, zakupy, realizacja recept oraz najważniejsze – możliwość kontaktu i rozmowy. Tak niewiele trzeba, by sprawić radość – podkreśla Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Organizatorami i inicjatorami akcji są Fundacja „Nie zapomnij o nas” oraz Stowarzyszenie „Odra-Niemen Oddział Mazowiecki”. Logistyczną pomoc na Podkarpaciu zapewnia 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej a w niej: 32 batalion lekkiej piechoty – Nisko i 31 batalion lekkiej piechoty – Rzeszów oraz  16 batalion saperów z Niska, którzy codziennie dostarczają ciepłe posiłki Kombatantom. Inicjatywę od początku wspiera Urząd ds. kombatantów i osób represjonowanych, a od stycznia tego roku także miasto Stalowa Wola.

– Podczas rozmów nasi kombatanci często podkreślają, że pomoc materialna jest ważna, ale na pewno nie mniej ważny jest ładunek emocjonalny zawarty w tej pomocy i pamięć. Często podkreślają, że dzięki naszym odwiedzinom i udzielanemu wsparciu zarówno przez osoby z wolontariatu, jak i takich instytucji jak Urząd ds. kombatantów i osób represjonowanych, czy WOT, czują że nie są i nigdy nie zostaną zapomniane – mówi Krystian Fila koordynator Fundacji „Nie zapomnij o nas” na Podkarpaciu.

Nie wszyscy kombatanci są wciąż objęci akcją, bo nie do każdego udało się dotrzeć. W celu zgłoszenia Bohaterów, którzy potrzebują wsparcia należy skontaktować się z koordynatorem Fundacji „Nie zapomnij o nas” na Podkarpaciu Krystianem Filą pod numerem: 725 995 179. Jeśli ktoś chciałby indywidualnie wesprzeć akcję, to może to uczynić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na zrzutce: https://zrzutka.pl/obiadydlabohaterow.

 

/Stalowawola.pl

18-01-2021 admin

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność