Nowości

Podpisano umowę na budowę hospicjum w Stalowej Woli

Budowa Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej w Stalowej Woli staje się faktem. 7 grudnia 2021 Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny podpisał umowę z wykonawcą na realizację tego zadania. Planowo nowy ośrodek medyczny powinien być dostępny dla potrzebujących już w połowie 2023 roku.

Placówka stanie przy ulicy Kwiatkowskiego w Stalowej Woli w sąsiedztwie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej tzw. „Ambulatorium”. Planowane jest połączenie nowego obiektu z budynkiem Ambulatorium, którego zaplecze medyczne, rehabilitacyjne, diagnostyczne ma być wsparciem dla funkcjonowania hospicjum. Stworzony obiekt zapewnieni pacjentom jak najwyższą jakość życia, będzie wsparciem nie tylko dla chorych, ale również dla ich bliskich oraz wszystkich zaangażowanych w opiekę oraz codzienne towarzyszenie w chorobie. Integralnym elementem inwestycji jest zakup niezbędnego wyposażenia i aparatury medycznej umożliwiającej całodobowe monitorowanie stanu podopiecznych. Budynek będzie spełniać wysokie standardy w zakresie energooszczędności oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

– Nie ma innego miejsca, w którym człowiek czułby się tak dobrze, jak we własnym domu, otoczony bliskimi – zwłaszcza gdy przychodzi ciężka choroba i gdy zbliża się kres życia. Jednak czasami pobyt w domu staje się niemożliwy – czy to ze względu na brak warunków, osób, które zapewniłyby niezbędną opiekę, czy wyjątkowo ciężki stan chorego. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi chorych i ich rodzin chcemy stworzyć miejsce, które w takich sytuacjach będzie choć namiastką domu rodzinnego. Miejsce, gdzie chorzy będą czuli się bezpiecznie, otoczeni zarówno profesjonalną opieką, jak i ludzkim ciepłem i życzliwością. Poprzez budowę obiektu o najwyższych standardach w opiece hospicyjno–paliatywnej chcemy zapewnić choremu poczucie bezpieczeństwa oraz uświadomić jemu i jego bliskim, że walka nie została zakończona – mówi Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Placówka będzie dysponować 30 łóżkami w pokojach jedno- i dwuosobowych, pokoje będą wyposażone w łazienki. W budynku hospicjum zaprojektowano dodatkową łazienkę z przeznaczeniem dla osób leżących. Zapewnienie chorym intymności jest jednym z najważniejszych założeń w projekcie. Hospicjum będzie dysponowało własną kuchnią z zapleczem kuchennym, aby móc sprostać wymaganiom osób ciężko chorych. Dla bliskich i rodzin pacjentów zaplanowano 2 pokoje gościnne wraz z łazienkami.

Projektowany budynek będzie uwzględniać wszystkie ważne sfery życia chorego: somatyczną, psychiczną, społeczną i duchową oraz będzie umożliwiać kontakt z bliskimi. Znajdzie się miejsce do wspólnego rodzinnego obiadu, zaplanowano też kaplicę, salę ćwiczeń z przyrządami do rehabilitacji i fizjoterapii, sale terapeutyczne, czy sale do wspólnych spotkań. Od strony świetlicy oraz jadalni usytuowane będzie duże panoramiczne okno z widokiem na tarasy i zieleń.

W budynku znajdzie się także Poradnia Medycyny Paliatywnej, otwarta dla wszystkich osób potrzebujących, z trzema gabinetami lekarskimi, gabinetem zabiegowym i do rehabilitacji.

Wykonawcą Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej Planowany będzie firma Pesam Sp. z o.o. Sp.k. Koszt budowy obiektu wyniesie 21 mln zł. Miasto na ten cel pozyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 15 mln zł.

 

/Stalowawola.pl

08-12-2021 admin

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność