Nowości

Stalowa Wola pamięta

-Musieliśmy długo czekać na naszą ukochaną Polskę, niezależną i wolną. Modlimy się, aby te okrutne czasy nie powróciły- powiedziała Maria Żebrowska – członek zarządu Związku Sybiraków Koło w Stalowej Woli podczas stalowowolskich obchodów 81. Rocznicy agresji ZSRR na Polskę.

81 lat temu, 17 września 1939 roku, łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła do Polski realizując ustalenia zawarte w tajnym pakcie Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. W czwartek 17 września mieszkańcy Stalowej Woli uczcili pamięć tych, którzy stanęli do nierównej walki o wolność. W kościele pw. Trójcy Przenajświętszej odprawiona została Msza Święta w intencji Sybiraków i ofiar napaści ZSRR. Następnie wyruszył przemarsz pocztów sztandarowych oraz Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury na cmentarz komunalny, gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów walk z Sowietami.

-Wzięto do niewoli około 250 tysięcy żołnierzy w tym 18 tysięcy oficerów w większości nie stawiających oporu. W walkach zginęło około 3 tysięcy żołnierzy, 10 tysięcy zostało rannych. Sowieci dokonywali zbrodni wojennych mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Okupacja wschodniej część Polski trwała niecałe dwa lata.
1 milion 200 tysięcy obywateli polskich zostało deportowanych w tym kobiety i dzieci, ludzie w podeszłym wieku, nie przygotowani do życia w ciężkich warunkach. Tylko modlitwa dawała im nadzieję na powrót do Polski- powiedziała Maria Żebrowska członek zarządu Związku Sybiraków Koło w Stalowej Woli.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że dzień 17 września, to upamiętnienie haniebnej zbrodni dwóch wielkich imperialistycznych potęg, które postanowiły zniszczyć cywilizację poprzez atak na Polskę.

-To nie był przypadek, że II Wojna Światowa rozpoczęła się od ataku na Polskę. Dwa ówczesne zła świata wiedziały, że żeby zło mogło go opanować, najpierw trzeba pokonać Polskę, bo to tu bije to serce, ta szlachetność, ta odwaga, która nie pozwoli na to, aby zło wygrało. Łącząc swe siły, stosując nieludzkie sposoby walki, niszczenia i zabijania nie byli jednak w stanie zabić tego, co w Polskim sercu bije od zawsze: wiary, nadziei i miłości- mówił Lucjusz Nadbereżny- prezydent Stalowej Woli.

Po apelu pamięci minutą ciszy uczczono zmarłego w tym roku Zbigniewa Paszkiewicza – Sybiraka, wielkiego patriotę, działacza „Solidarności”,uczestnika strajku w Hucie Stalowa Wola, długoletniego radnego Rady Miejskiej w Stalowej Woli, przewodniczącego Związku Sybiraków Koło w Stalowej Woli, inicjatora powstania pomnika oddającego hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej, pomnika Pamięci Matki Sybiraczki i wielu uroczystości patriotycznych.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim dla uczczenia ofiar agresji ZSRR na narodzie Polskim. Prezydent Lucjusz Nadbereżny złożył również kwiaty pod pomnikiem Pamięci Matki Sybiraczki, pod tablicą pamiątkową poświęconą Henrykowi Kucy i pod pomnikiem kpt. Kazimierza Pilata. W kolejnej części obchodów zebrani przeszli na salę teatralną przy Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie odbyła się promocja książki Romana Niwierskiego pt. „Katyń. Prawda
i Zakłamanie”. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał książkę, a o oprawę muzyczną zadbali nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli. Referat pt. „Między przeszłością a przyszłością. Sprawa Zbrodni Katyńskiej w polityce historycznej Federacji Rosyjskiej i Niemiec.” wygłosił autor publikacji, Roman Niwierski.

-Trwajmy jako naród w przekonaniu, że nasza ojczyzna jest najpiękniejsza i warto dla niej żyć a jak przyjdzie czas to i umierać. Teraz się na szczęście tego nie wymaga ale byli wśród nas ci, którzy dla nas umarli. Trzeba o nich pamiętać – powiedziała Senator RP Janina Sagatowska.

Zebrani zwiedzili również wystawę pt. „Katyń. Zbrodnia, która miała być zapomniana” Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie. Ekspozycja dostępna jest w „Stalowej Galerii” przy Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej do 25 września.

Organizatorem obchodów 81. Rocznicy agresji ZSRR na Polskę był Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli oraz Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej. Patronatem Honorowym natomiast wydarzenie objęli Janina Sagatowska Senator RP oraz Rafał Weber Poseł na Sejm RP. Partnerami obchodów byli: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Orkiestra Dęta MDK Stalowa Wola, 54 Stalowowolska Drużyna Harcerska ZHP im. ppor. Bronisława Kochana, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Nisko – Stalowa Wola, Związek Sybiraków Koło w Stalowej Woli oraz Miejski Klub Strzelecki Miłośników i Kolekcjonerów Broni „Ur” w Stalowej Woli.

 

/Stalowawola.pl

23-09-2020 admin

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność